sonička
01.08.06,10:20
Želám pekný deň, môžem uzatvoriť DoVP s poberateľom výsluhového dôchodku, a platí sa všetko tak ako pri ostatných DoVP?
Gabi03
01.08.06,08:21
Áno, len treba dávať pozor na nezdaniteľnú čiastku ak má podpísané vyhlásenie.
Zita4
01.08.06,09:35
Želám pekný deň, môžem uzatvoriť DoVP s poberateľom výsluhového dôchodku, a platí sa všetko tak ako pri ostatných DoVP?
Výsluhový dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú časť mzdy. Ostatné tak, ako všetci ostatní dohodári. ;)
sonička
01.08.06,10:54
Veľká vďaka za odpoveď!!!!!
Gabi03
01.08.06,11:18
Výsluhový dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú časť mzdy. Ostatné tak, ako všetci ostatní dohodári. ;)

Má nárok na nezdaniteľnú časť mzdy, resp. jej časť, ak k 1.1. bol výsluhový dôchodca a výslúhový dôchodok mal nižší ako 1/12 nezdnaniteľnej časti (v roku 2006 7568,--). Nezdaniteľná časť je tento rozdiel (výsluhový dôchodok < 7568).
Pepa
01.08.06,14:27
Ja by som povedala takto:
Poberatelia dôchodkov podľa par. 11 ods. 2 /ak sú poberateľmi k 1.1. príslušného roka/ nemajú nárok na nezdaniteľnú časť základu dane - ak je dôchodok nižší ako NČ v priebehu roka sa "rozdiel" NEUPLATŇUJE.
Pri RZ sa uplatní rozdiel medzi NČ a úhrnom vyplatených dôchodkov.
Ak sa mýlim - opravte ma.
Melnick
01.08.06,14:34
Mesačnú nezdaniteľnú časť nedelíme je fixná. Prípadné rozdiely sa vyrovnajú tak ako píše Erika -Pepa
Wanda77
07.12.06,08:57
Ja by som povedala takto:
Poberatelia dôchodkov podľa par. 11 ods. 2 /ak sú poberateľmi k 1.1. príslušného roka/ nemajú nárok na nezdaniteľnú časť základu dane - ak je dôchodok nižší ako NČ v priebehu roka sa "rozdiel" NEUPLATŇUJE.
Pri RZ sa uplatní rozdiel medzi NČ a úhrnom vyplatených dôchodkov.
Ak sa mýlim - opravte ma.

Súhlasím, výsluhový dôchodca nemá nárok na uplatnenie nezdaniteľnej položky v celej výške, ale len alikvotne /90.816 - výška dôchodku = rozdiel/ Teda uplatňuje len sumu rozdielu.
Ale vraj sa vykonala zmena v oblasti výsluhových dôchodkov a podľa tej zmeny má poberateľ takéhoto dôchodku nárok na uplatnenie nezdaniteľnej položky v plnej výške. / mal by splniť podmienku, že služobný pomer trval viac ako 15 rokov/ Prosím. zároveň o radu, či je to ozaj tak, ak splní túto podmienku, či má ozaj nárok na uplatnenie celej nezdaniteľnej položky.

Veľmi pekne ďakujem.
Wanda
Marína
07.12.06,11:26
Ja v ZoDP_§11_ods.2 som nenašla výnimku. Nepomýlila Ťa náhodou novela 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov?
Výsluhový dôchodok

od roku 2006 bude výsluhový dôchodok vyplatený tým policajtom, ktorí v polícii pôsobili aspoň 15 rokov a dovŕšili 50 rokov veku /veková podmienka na vyplatenie dôchodku v súčasnosti neexistuje/
úsilím rezortu vnútra je zabezpečiť takýmto spôsobom personálnu stabilizáciu plne kvalifikovaných a skúsených policajtov vo výkone služby
Policajtom, u ktorých vznikne nárok na vyplatenie dávok výsluhového zabezpečenia do účinnosti tejto novely, budú výsluhové dôchodky, príspevky a odchodné vyplatené podľa doterajších predpisov.
uzivatel2
08.12.06,07:20
Súhlasím, výsluhový dôchodca nemá nárok na uplatnenie nezdaniteľnej položky v celej výške, ale len alikvotne /90.816 - výška dôchodku = rozdiel/ Teda uplatňuje len sumu rozdielu.
Ale vraj sa vykonala zmena v oblasti výsluhových dôchodkov a podľa tej zmeny má poberateľ takéhoto dôchodku nárok na uplatnenie nezdaniteľnej položky v plnej výške. / mal by splniť podmienku, že služobný pomer trval viac ako 15 rokov/ Prosím. zároveň o radu, či je to ozaj tak, ak splní túto podmienku, či má ozaj nárok na uplatnenie celej nezdaniteľnej položky.

Veľmi pekne ďakujem.
Wanda

Je potrebné rozlišovať "výsluhový dôchodok" a "výsluhový príspevok".
Poberatelia "výsluhového príspevku" majú nárok na odpočítateľnú položku,
poberatelia "výsluhového dôchodku" nárok nemajú, ak ho poberajú celý rok aje vyšší ako nezdaniteľné minimum.
Wanda77
08.12.06,08:06
Ja v ZoDP_§11_ods.2 som nenašla výnimku. Nepomýlila Ťa náhodou novela 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov?
Výsluhový dôchodok

od roku 2006 bude výsluhový dôchodok vyplatený tým policajtom, ktorí v polícii pôsobili aspoň 15 rokov a dovŕšili 50 rokov veku/veková podmienka na vyplatenie dôchodku v súčasnosti neexistuje/
úsilím rezortu vnútra je zabezpečiť takýmto spôsobom personálnu stabilizáciu plne kvalifikovaných a skúsených policajtov vo výkone službyPolicajtom, u ktorých vznikne nárok na vyplatenie dávok výsluhového zabezpečenia do účinnosti tejto novely, budú výsluhové dôchodky, príspevky a odchodné vyplatené podľa doterajších predpisov.

Ďakujem za odpoveď. /Dúfam, že rozumiem teraz správne:
Ak je daňovník poberateľom výsluhového dôchodku /po 15 rokoch služobného pomeru/ nemá nárok na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky v plnej výške, len na konci účtovného obdobia uplatní rozdiel medzi 90.816 Sk a výškou dôchodku/.
ALE ak je poberateľom výsluhového príspevku /do 15 roka služobného pomeru/ má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky v plnej výške na konci roka/.

Ocenila by som Váš názor.
Ďakujem.
Marína
08.12.06,09:56
Ďakujem za odpoveď. /Dúfam, že rozumiem teraz správne:
Ak je daňovník poberateľom výsluhového dôchodku /po 15 rokoch služobného pomeru/ nemá nárok na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky v plnej výške, len na konci účtovného obdobia uplatní rozdiel medzi 90.816 Sk a výškou dôchodku/.
Áno. Platí vtedy, ak je poberateľom k 1.1. Ak sa stal poberateľom počas roka, uplatní sa mu celá nezd. čiastka.
ALE ak je poberateľom výsluhového príspevku /do 15 roka služobného pomeru/ má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky v plnej výške na konci roka/.
Áno.
Ocenila by som Váš názor.
Ďakujem.
...................
ilom
08.12.06,10:34
drobeceva
13.12.06,08:41
Ahojte,
prijala som do prac.pomeru strážnika, ktorý ma priznaný výsluhový dôchodok. Nemá nárok na nezdaniteľnú časť. Odvody na NP, IP a Pvn platí, alebo nie? Nie som si istá, prosím, poraďte. ďakujem vopred.
drobeceva
15.12.06,05:30
Prosím, prosím, reagujte. Nie som si istá.
Zita4
15.12.06,05:44
Ahojte,
prijala som do prac.pomeru strážnika, ktorý ma priznaný výsluhový dôchodok. Nemá nárok na nezdaniteľnú časť. Odvody na NP, IP a Pvn platí, alebo nie? Nie som si istá, prosím, poraďte. ďakujem vopred.
Odvody platí všetky. :)
drobeceva
15.12.06,06:51
Zitka, díky.