exolon
01.08.06,11:52
Dobrý deň,

neviem či je to v správnej sekcii, ale chel by som sa spýtať či by mi vedel niekto poradiť ohľadom fakturácie poštovného pri zasielaní nami vyrobených výrobkou zákazníkovi. Ide o to že som živnostník v oblasti kovospracujúceho priemyslu. Hotové výrobky zvyknem zasielať poštou, či už ako obyč. balík alebo ako dobierka, či kuriérom. Účtovníctvo mi vedie jedna súkromníčka ktorá predtým robila 5 rokov na daňovom, a tak som si myslel že danej problematika aj dobre rozumie. Problém mám s tým ako fakturovať poštové náklady. Upozorňujem že ja sa v danej problematike moc nevyznám, na to mám tú účtovníčku ktorá všetko vedie až na faktúry, ktoré si píšem sám a potom jej ich odovzdávam na spracovanie do JÚ.

Sprvu som na jej radu fakturoval poštovné bez dph:

t.j. bola faktúra:

1) položka - cena za ks bez DPH x počet ks vyrobku = nejaka celk cena na položku
2) položka - cena za ks bez DPH x počet ks vyrobku = nejaka celk cena na položku
.
.
n) položka - cena za ks bez DPH x počet ks vyrobku = nejaka celk cena na položku
m) Poštovné - cena poštovného bez DPH ako som zaplatil na pošte


Potom som ale bol upozornený dvoma firmami že poštové náklady sa majú fakturovať s DPH, takže potom som na radu účtovníčky faktúroval takto:

1) položka - cena za ks bez DPH x počet ks vyrobku = nejaka celk cena na položku
2) položka - cena za ks bez DPH x počet ks vyrobku = nejaka celk cena na položku
.
.
n) položka - cena za ks bez DPH x počet ks vyrobku = nejaka celk cena na položku
m) Poštovné a balné - cena poštovného bez DPH ako som zaplatil na pošte + k tomu DPH z tejto sumy

Zároveň sa ako mi povedala účtovníčka zmenilo slovo "Poštovné" na "Poštovné a balné" (ako povedala účtovníčka - vraj to tak musí byť). Cca pred dvoma týždňami ale nejaká pani z daňového na kontrole povedala že takto to fakturovať je úplne zle, pretože v živnosti v popise činností nemám zasielateľské služby :confused: , a preto nemôžem na faktúre fakturovať "Poštovné a balné" a že náklady na poštovné mám rozrátavať do ceny výrobku, čo je ale totálne pritiahnuté za vlasy. Neviem si čosi také ani len predstaviť, že by som napr. do tovaru ktorý má na počet ks 100.000 ks mal rozrátať napr. poštovné 300Sk (čo by bolo 0,003Sk ako pošt. náklady na ks - šak to mi nezoberie ani program také malé cifry), nehovoriac o tom že ak napr. robím nejaký výrobok ktorý sa opakuje, ale zakaždým sa jedná o iné počty ktoré zasielam, a vždy je samozrejme i iné poštovné, že by tým pádom bola zakaždým i faktúra s nejakou inou cenou za 1 ks výrobku poďľa toho ako by to práve vtedy vyšlo po rozrátaní poštovného, bol by to nesmierny chaos. Takže po prestrelke s účtovníčkou a daňárkou mi nakoniec poradily ževraj mám to poštovné faktúrovať ako "Vynaložené náklady naviac" s tým, že tú sumu vyrátam tak, že ak napr. zaplatím na pošte 200 Sk bez DPH tak vyfakturujem ako DZ 168 Sk + 32 Sk DPH (jednoducho aby som trafil tú sumu čo zaplatí na pošte nejako sumou so zarátaním s DPH).

Takže na faktúre by sa to zmenilo na:

m) Vynaložené náklady naviac - cena poštovného bez DPH ako som zaplatil na pošte = zrazu ako cena za vynaložené náklady naviac s DPH

Zaujíma ma preto ako sa to vlastne má vôbec faktúrovať, ako to robia ostatní, a či je nejaká odlišnosť ako poštovné faktúrovať ked ťo posielam obyč bálíkom a balíkom na dobierku. Ešte aby som nezabudol, cenu balíka si vyrátavam popredu už doma podľa sadzobníka sl. pošty tak aby som mohol faktúru hneď priložiť do balíka a nemusel ju potom zvlášť posielať doporučene, čo ma ako som si zrátal stojí ročne celkom slušnú sumu, ktorú mi ale už nik nepreplatí.

Ak ste sa prekúsali až sem, tak vám vopred za dobrú radu pekne ďakujem. :)
Zita5
01.08.06,10:04
Ja takéto služby fakturujem expedícia,balné + DPH .
Zita5
01.08.06,10:21
Ešte doplním , že to nie je len o poštovnom ....tovar treba zabaliť , čiže spotrebuješ krabicu ,papier,lepiacu pásku, špagát a podobne ....čiže nefakturuješ len zaplatené poštovné .Fakturuješ náklady vzniknuté s expedíciou tovaru .
exolon
01.08.06,10:24
Takze ak tomu dobre rozumiem, tak zoberies sumu co zaplatis na poste (bez DPH) a priratas DPH a tak to das na faktúru. Takze nie tak ako mi posledne poradili ze mam mat sumu s DPH za "Vynaložené náklady naviac" rovnakú ako mám sumu bez DPH co zaplatím na poste?

Este by ma zaujímalo, ci si mozem vlasné zarátat naviac i nejeké peniaze za samotný cas balenia zakázky (pretoze aj to nie je castokrat casovo zanedbatelné). Teda ze by som na faktúru dal co ja viem ako "Expedícia, balné" povedzme 200 Sk + DPH, pričom 150Sk z toho by bola suma co som zaplatil na poste + 50 Sk za cas venovaný baleniu. Ma vobec ta danarka pravdu ked mi tvrdí ze to tak nemozem robit, lebo nemáv ZL v cinnostiach zasielatelskú sluzbu, podla mna je to blbost.
Zita5
01.08.06,10:28
Takze ak tomu dobre rozumiem, tak zoberies sumu co zaplatis na poste (bez DPH) a priratas DPH a tak to das na faktúru. Takze nie tak ako mi posledne poradili ze mam mat sumu s DPH za "Vynaložené náklady naviac" rovnakú ako mám sumu bez DPH co zaplatím na poste?

Este by ma zaujímalo, ci si mozem vlasné zarátat naviac i nejeké peniaze za samotný cas balenia zakázky (pretoze aj to nie je castokrat casovo zanedbatelné). Teda ze by som na faktúru dal co ja viem ako "Expedícia, balné" povedzme 200 Sk + DPH, pričom 150Sk z toho by bola suma co som zaplatil na poste + 50 Sk za cas venovaný baleniu. Ma vobec ta danarka pravdu ked mi tvrdí ze to tak nemozem robit, lebo nemáv ZL v cinnostiach zasielatelskú sluzbu, podla mna je to blbost.

Ja si spočítam suma na pošte + náklady na balenie vo firme + 19% DPH .
Do faktúry to uvediem ako som písala vyššie ...expedícia,balné..........
Myslím že daniarka tomu veľmi neporozumela , ale to je môj názor ...ešte počkaj na odpoveď poraďákov , akú skúsenosť majú a ako tieto výdavky riešia resp.fakturujú .
exolon
01.08.06,10:32
To: Zita5

Ja si tiez myslím ze tak by to malo byt, len by som to potreboval este nejako dokazat tej danarke, je na to nejaka vyhlaska, zakon, predpis, co by som jej mohol ukazat?
Paula
01.08.06,10:36
Ja si spočítam suma na pošte + náklady na balenie vo firme + 19% DPH .
Do faktúry to uvediem ako som písala vyššie ...expedícia,balné..........
Myslím že daniarka tomu veľmi neporozumela , ale to je môj názor ...ešte počkaj na odpoveď poraďákov , akú skúsenosť majú a ako tieto výdavky riešia resp.fakturujú .

Takže faktúru pošleš až po odoslaní balíka. Dátum dodania tovaru na faktúre uvedieš deň odoslania balíka?
A ako postupovať v prípade, že sa faktúra vkladá do balíka ? Tam asi tie náklady súvisiace s odoslaním treba len odhadnúť na základe skúsenosti.
Vďaka za radu.
andrej_rv
01.08.06,10:36
To: Zita5

Ja si tiez myslím ze tak by to malo byt, len by som to potreboval este nejako dokazat tej danarke, je na to nejaka vyhlaska, zakon, predpis, co by som jej mohol ukazat?Podľa mňa možno použiť § 22 ods.2 písm. b) ZDPH, podľa ktorého sa do základu dane zahŕňajú aj "..súvisiace náklady (výdavky), ako napr....náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia...požadované dodávateľom od kupujúceho". A poštovné je náklad na prepravu...
exolon
01.08.06,10:39
To: Zita5

Este ak by som ta mohol poprosit, akym sposobom to potom zauctujes do JÚ aby som sa mohol urobit mudry a mohol poucit uctovnicku ako to ma zauctovat ;-) aby zase neprotestovala ze to tak zauctovat nemoze ked jej dam fakturu a tam bude "Expedicia, balne".
Zita5
01.08.06,10:44
To: Zita5

Este ak by som ta mohol poprosit, akym sposobom to potom zauctujes do JÚ aby som sa mohol urobit mudry a mohol poucit uctovnicku ako to ma zauctovat ;-) aby zase neprotestovala ze to tak zauctovat nemoze ked jej dam fakturu a tam bude "Expedicia, balne".

Ja osobne takýto príjem týkajúci sa predaja tovaru účtujem na dva riadky .....1.príjem za tovar ......2. expedícia,balné .....príjem iný .......ale, netvrdím , že to účtovníčky neúčtujú aj inak .

Ale ak vyrábaš a predávaš u Teba to bude príjem za výrobky a služby .....