Jofr51
11.12.17,09:55
V roku 2008 som odkúpil od štátnej organizácie byt v tom čase bol dom evidovaný ako bytový dom , na základe požiadania suseda (vybavoval pôžičku na prístavbu) v roku 2017 sme s tým súhlasili a sused požiadal stavebný úrad o zmenu evidencie na rodinný dom pretože sa jedná o dva samostatné bytové jednotky kde je spoločná len kanalizácia. kataster zapísal do listu vlastníctva dom s dvoma samostatnými bytovými jednotkami . Nemal kataster žiadať od suseda pridelenie nového popisného čísla a vystaviť nový list vlastníctva. Pre obraznosť ak pri výstavbe rodinných domov sa susedia dohodnú a spoločne využívajú spoločnú stenu . Ako dá teraz sused do zástavy pre banku svoju časť domu keď je spoločné popisné číslo i list vlastníctva.
ivka70
11.12.17,09:00
Kedze ide o jednu budovu, ta nemoze mat pridelene 2 popisne cisla.
Sused zalozi svoj byt, nie cely dom.

Keby to mal rozdelit na 2 samostatne domy, muselo by to byt fyzicky oddelitelne a museli by ste poziadat o stavebne povolenie, v ktorom by ste tie domy oddelili, k tomu ale nedoslo. Mate len dom s 2 bytmi.
Zmenit to na rodinny dom s 2 bytovymi jednotkami ste mohli len preto ze bytovy dom je az od viac ako 3 bytov.

Aj bytovy dom so 15 bytmi ma jedno popisne cislo, jeden list vlastnictva a da sa kupit aj zalozit len jeden byt ....
where
11.12.17,12:35
Patríte pod správcovskú spoločnosť? V prípade, že áno, stane sa sused po prístavbe väčšinovým vlastníkom, uvedomujete si svoj svoj krok do budúcnosti a možné problémy s tým spojené? Zo zákona ste mali byť doteraz pod správou. Zrejme ide o dvojdom. Máte k nehnuteľnosti aj nejaké pozemky?
ivka70
11.12.17,12:37
rodinny dom s 2 bytmi asi tazko ..... naco by im bola ....
where
11.12.17,13:31
Byty odkúpené od bývalých štátnych organizácií prechádzali pod správcov a rovnako tak aj dvojdomy. Pokiaľ viem, nedalo sa to legálne obísť. Preto sa pýtam.
V praxi sa totiž spravujú.
Jofr51
11.12.17,13:33
pozemky pod domom sú rozdelené ale čo ma hneva je že na LV je vchod 1 byt č1 a vchod 1 byt č. 2 a podiel na spoločných priestoroch v 1/2, pritom v dokumentáciu odovzdanej stav. úradu je viditelne ,že každý byt má svoj samostatný vchod a spoločné priestory neexistujú.
ivka70
11.12.17,13:35
where ,ved pise, ze to preklasifikoval ina rodinny dom, ten uz spravcu nepotrebuje
jofr51, ale rozdelit to bez stavebneho konania nie je mozne
where
11.12.17,15:39
Jofr51, dávam do pozornosti:
Ak ale ide z konštrukčného riešenia skutočne o dom s dvomi bytovými jednotkami, kde sú 2 spoluvlastníci, tak je to komplikovanejšie. Mal som možnosť kúpiť takýto "dom", ja by som to nazval byt v dvojdome v Rovinke. Dole je kópia listu vlastníctva takého dvojdomu, kde vidno, že je to jedna budova s dvomi vlastníkmi. Je to rovnaké ako bytový dom, akurát že takýto dom s 2 bytovými jednotkami mie je povinný mať správcu alebo SVB. Tam sa predpokladá, že 2 spoluvlastníci sa dohodnú na správe spoločného majetku.

Teda presnejšie - byt patrí každému ten svoj, ale obvodové steny, strecha a spoločné zariadenia a časti sú v spoluvlastníctve. Preto rozhodovanie o spoluvlastníctve musí byť realizované dohodou oboch spoluvlastníkov. Preto v takomto dome nemôžeš bez súhlasu suseda meniť strechu, premaľovať fasádu alebo inštalovať na fasádu niečo (napr. markízu).
nick chrobak7
https://www.modrastrecha.sk/forum/kupa-a-prevod/dvojdom-ake-su-vyhody-nevyhody-skusenosti/?page=2

Videl si ich projekt? Súhlasíš s ním? Dávaj si pozor, aby sa novým vzhľadom neznížila hodnota tvojej časti domu.
To, že nie sú vlastníci povinní byť pod správcovskou spoločnosťou z dôvodu predpokladu, že sa zakaždým pri obnove dvojdomu dohodnú, nie je samozrejmé a isté.

A ešte toto je veľmi výpovedná téma k problematike dvojdomov a tiež na margo poctivosti zápisov v katastroch, čo tu bola pred pár dňami. Doslova ide o odstrašujúci prípad.
http://www.porada.sk/t202088-zburana-polovica-dvojdomu.html

Odporúčam poradiť sa s právnikom, znalca stačí osloviť telefonicky, vysvetlí ti o čo ide s tými vchodmi a na čo by ste si mali dávať pozor, aby ste si neskomplikovali život.