dricka
12.12.17,10:25
Ahojte poradaci.
Mám takýto problém,ktorý neviem vyriešiť. Začal ku mne do obchodu chodiť jeden pán, zo sociálne slabších pomerov,slusny. Tak sme sa dali do reči atď a tak som rozmýšľala ako mu pomôcť. Tak som mu začala sem tam variť,nosit obed, oblečenie,keďže mám obchod s oblečením. Chcel sa mi však odvďačiť. Ja od neho nemám čo žiadať,ani nič momentálne nepotrebujem,tak mi prišlo na um,že mi môže roznášať po ulici letáky( reklamné môjho obchodu). Lenže! Tu nastáva problém. Ja mu za to neplatim hotovosť. Iba to čo som písala vyššie. Nechcem mať opletačky s úradmi , nechcem,aby to brali ako čiernu prácu.aj keď to nemá všetky znaky závislej práce lebo on si to bude chodiť roznášať kedy on chce. Ja mu ich len dám, Neviem to vyriešiť.....odvody zaňho nemám z čoho platiť keďže mu nič neplatim. Občianska výpomoc už neexistuje. A peniaze mu ani nechcem dať lebo ich rozhajdaka na neuzitocne veci. Vie mi niekto poradiť,ako vyriešiť túto situáciu? Ďakujem.
avalik
12.12.17,20:32
§ 127

Naturálna mzda

(1) Zamestnancovi možno poskytovať časť mzdy, s výnimkou minimálnej mzdy, formou naturálnej mzdy. Naturálnu mzdu môže zamestnávateľ poskytovať len so súhlasom zamestnanca a za podmienok s ním dohodnutých.

(2) Ako naturálnu mzdu možno poskytovať výrobky, výkony, práce a služby. Poskytovanie naturálnej mzdy vo forme liehovín alebo iných návykových látok nie je dovolené. Zľava na cestovnom pre zamestnanca dopravcu sa nepovažuje za naturálnu mzdu.

(3) Naturálna mzda sa vyjadruje v peňažnej forme v cenách tovaru od výrobcu alebo v cenách služieb od poskytovateľa služieb podľa cenového predpisu platného v čase poskytovania naturálnej mzdy.

Polož tie letáky niekde na pult, ak ich sam vezme a roznesie z vlastnej vole, si v pohode, ty si to po ňom nežiadala.
dricka
12.12.17,21:40
Ďakujem Ti.
bodliak
13.12.17,05:43
Eeeehm..., ako to Róbert vyrábal vo fabrike zvarky zadarmo ?
Nejak to obhajoval, použil by som to isté.
Dáša_
13.12.17,05:52
dobrovo+nícka zmluva :D
veronikasad
13.12.17,05:57
Ako vykazujes v účtovníctve tovar, ktorý mu dávaš bezplatné?
dricka
13.12.17,06:00
Ta je možná iba pri určitých činnostiach športových kultúrnych ale nie pri tomto....už som aj nad týmto premýšľala,dik za tip
bodliak
13.12.17,06:01
A čo, Fico tam počas nočnej športoval ??? Jááj... Hral divadlo, takže kultúra.
dricka
13.12.17,06:27
Predam si to sama sebe, len aby mi sedela evidencia. Všetko poctivo lebo ma stíska z kontrol aby ma to nezruinovalo. Lebo pri malých obchodoch si nájdu bars co......
jslancik
13.12.17,06:28
on ich roznáša dobrovoľne, nič mu za to neplatíš. nemáte spolu žiadny vzťah. musel by sa v tom fakt niekto veľmi vŕtať, aby bol z toho nejaký problém.
Dáša_
13.12.17,06:29
no konečne to niekto pomenoval správnym menom - takže kultúra :D

A u tohoto to môže byť športový výkon - lebo musí predsa chodiť, aj bremená nosiť... :)
Mila123
13.12.17,07:00
dobrovoľník môže i letáky rozdať, ale ten kto je zadávateľom práce musí byť tretí sektor !!!! a to szčo nie je....
dricka
13.12.17,07:48
Ďakujem. To som potrebovala počuť
bodliak
13.12.17,09:34
Pre VW montuje výplne dverí tretí sektor ?