Gong
12.12.17,23:12
V júni 2017 sme zakúpili MV. V tom istom mesiaci, o 5 dní neskôr sme mali vystavenú faktúru na predĺženie záruky na 48 mesiacov/160000km. Ja by som túto predĺženú záruku zaúčtovala keďže sa jedná o službu na účet 381 a rozúčtovala v jednotlivých rokoch na 518.Určite by som ju nedávala do obstarávacej ceny i ked som našla viacero prípadov, čo tak dali. Aj konatelov - známy auditor tvrdí, že to mám dať do obstarávacej ceny MV a odpisovať. Tvrdí, že ked tá faktúra za predĺženú záruku prišla v tom istom mesiaci ako bolo auto kupované, tak môžem dať do OC MV - že si to vieme obhájiť. ????
Tweety
13.12.17,08:26
Predĺžená záruka je službou. Patrí teda na 518.
jakubzemko
14.12.17,12:14
Na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje obstarávaný
dlhodobý hmotný majetok a jeho technické zhodnotenie do času jeho uvedenia do užívania
vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním, najmä na
a) prípravu a zabezpečenie výstavby dlhodobého hmotného majetku, napríklad odvody
za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu,
náklady na poskytnutie záruky v súvislosti s obstaraním, a to do času uvedenia
dlhodobého majetku do užívania,
Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ už auto bolo zaradené do užívania, 381 sa rozpustí na účet 518 v roku 2019 a 2020 postupne (resp. v tom roku, ktorého sa predĺžená záruka týka). Ak auto nebolo zaradené do užívania, záruka je súčasťou obstarávacej ceny a do nákladov sa zahrnite vo forme odpisov.
Gong
15.12.17,14:31
Dakujem je mi to jasné, bolo už zaradené do užívania.