janka.janka
01.08.06,12:48
Milí poraďáci, potrebovala by som súrne poradiť:
Moja známa otehotnela počas skúšobnej doby, vyskytli sa komplikácie a momentálne je PN. Viem, že počas skúšobnej lehoty ochranná doba neplatí, lenže zamestnávateľ má povinosť oboznámiť zamestnanca o ukončení pracovného pomeru aspoň 3 dni vopred. Bohužiaľ, moja známa na to prišla náhodou - a to tak, že na sociálnej poisťovni zistila, že ju už odhlásil.
Považujem to zo strany zamestnávateľa za neseriózne, a preto by ma zaujímalo, aké sú jej možnosti - či môže napadnúť neplatnosť ukončenia pracovného pomeru alebo či sa môže domáhať nejakého odškodnenia.
Ďakujem Vám
dana9
01.08.06,10:59
Milí poraďáci, potrebovala by som súrne poradiť:
Moja známa otehotnela počas skúšobnej doby, vyskytli sa komplikácie a momentálne je PN. Viem, že počas skúšobnej lehoty ochranná doba neplatí, lenže zamestnávateľ má povinosť oboznámiť zamestnanca o ukončení pracovného pomeru aspoň 3 dni vopred. Bohužiaľ, moja známa na to prišla náhodou - a to tak, že na sociálnej poisťovni zistila, že ju už odhlásil.
Považujem to zo strany zamestnávateľa za neseriózne, a preto by ma zaujímalo, aké sú jej možnosti - či môže napadnúť neplatnosť ukončenia pracovného pomeru alebo či sa môže domáhať nejakého odškodnenia.
Ďakujem Vám

Bohužiaľ, pri skončení PP v skúčobnej dobe je postup menej formálny, to, že nebola dodržaná trojdňová lehota alebo oznámenie o skončení nebolo urobené písomne, nespôsobuje neplatnosť skončenia PP v skúšobnej dobe.

dana:)
Tweety
01.08.06,11:00
Milí poraďáci, potrebovala by som súrne poradiť:
Moja známa otehotnela počas skúšobnej doby, vyskytli sa komplikácie a momentálne je PN. Viem, že počas skúšobnej lehoty ochranná doba neplatí, lenže zamestnávateľ má povinosť oboznámiť zamestnanca o ukončení pracovného pomeru aspoň 3 dni vopred. Bohužiaľ, moja známa na to prišla náhodou - a to tak, že na sociálnej poisťovni zistila, že ju už odhlásil.
Považujem to zo strany zamestnávateľa za neseriózne, a preto by ma zaujímalo, aké sú jej možnosti - či môže napadnúť neplatnosť ukončenia pracovného pomeru alebo či sa môže domáhať nejakého odškodnenia.
Ďakujem Vám Podľa § 72 odst.2 oznámenie o skončení PP sa má doručiť druhému účastníkovi. Zamestnávateľ by mal dokázať, že skončenie oznámil, ak neoznámil,tak PP trvá. PP sa musí ukončiť písomne. § 75 odst.1
janka.janka
01.08.06,11:05
áno tweety, súhlasím s Tebou, len problém je v tom, čo s touto situáciou.. totiž ustanovenia zákonníka práce v prípade porušenia povinností zamestnávateľa sú dosť všeobecné, takže neviem presne, ako by sa malo postupovať, aby tým moja známe čím menej utrpela.. ďakujem
Tweety
01.08.06,11:10
áno tweety, súhlasím s Tebou, len problém je v tom, čo s touto situáciou.. totiž ustanovenia zákonníka práce v prípade porušenia povinností zamestnávateľa sú dosť všeobecné, takže neviem presne, ako by sa malo postupovať, aby tým moja známe čím menej utrpela.. ďakujem
Chcelo by to poradiť sa s právnikom. Takto je to ťažko poradiť.
dana9
01.08.06,11:13
Podľa § 72 odst.2 oznámenie o skončení PP sa má doručiť druhému účastníkovi. Zamestnávateľ by mal dokázať, že skončenie oznámil, ak neoznámil,tak PP trvá. PP sa musí ukončiť písomne. § 75 odst.1

ZP, § 17: právny úkon , ktorý sa neurobil predpísanou formou je neplatný, len ak ZP výslovne ustanovuje (v tomto prípade bohužiaľ neustanovuje).

Skončenie PP je preto platné, ak ZĽ preukáže oznámenie (stavte sa, že nájde dvoch ZC, ktorí to dosvedčia ;) )

Je to postihnuteľné jedine ako nedodržanie povinností, prostredníctvom podnetu na IP.

dana:)
Tweety
01.08.06,11:15
ZP, § 17: právny úkon , ktorý sa neurobil predpísanou formou je neplatný, len ak ZP výslovne ustanovuje (v tomto prípade bohužiaľ neustanovuje).

Skončenie PP je preto platné, ak ZĽ preukáže oznámenie (stavte sa, že nájde dvoch ZC, ktorí to dosvedčia ;) )

Je to postihnuteľné jedine ako nedodržanie povinností, prostredníctvom podnetu na IP.

dana:)
ALe veď v § 72 odst. 1 to ustanovuje.
Chobot
01.08.06,11:19
Milí poraďáci, potrebovala by som súrne poradiť:
Moja známa otehotnela počas skúšobnej doby, vyskytli sa komplikácie a momentálne je PN. Viem, že počas skúšobnej lehoty ochranná doba neplatí, lenže zamestnávateľ má povinosť oboznámiť zamestnanca o ukončení pracovného pomeru aspoň 3 dni vopred. Bohužiaľ, moja známa na to prišla náhodou - a to tak, že na sociálnej poisťovni zistila, že ju už odhlásil.
Považujem to zo strany zamestnávateľa za neseriózne, a preto by ma zaujímalo, aké sú jej možnosti - či môže napadnúť neplatnosť ukončenia pracovného pomeru alebo či sa môže domáhať nejakého odškodnenia.
Ďakujem Vám

Tou povinnosťou ZP nepodmieňuje neplatnosť skončenia PP v skúšobnej dobe. Je tam napísané, že oznámenie sa má doručiť spravidla 3 dni pred skončením. Nemusí sa.

V tomto prípade možno zamestnávateľ aj mal záujem doručiť oznámenie o ukončení PP, ale nepodarilo sa mu to. Možno to poslal doporučene, ale zásielka nebola prevzatá na pošte.

Voči neplatnosti sa nedá namietať ani nedoručením, pretože ZP neustanovuje výslovne podmienku doručenia oznámenia, takže skončenie je platné aj keď oznámenie nebolo doručené. Nevidím dôvod, kvôli ktorému by ukončenie PP bolo možné súdne napadnúť. Takisto podľa ZP nemá nárok na akékoľvek náhrady, ak sa PP skončí v skúšobnej dobe.

Či je to seriózne alebo neseriózne - ťažko posúdiť. Trebalo by poznať pohľad na situáciu aj z druhej strany. Nechcem sa dotknúť známej, ale mohol nastať problém v komunikácii medzi zúčastnenými stranami tak to možno firma riešila takto.
dana9
01.08.06,11:19
ALe veď v § 72 odst. 1 to ustanovuje.

ZP v §72 ods. 1 ustanovuje povinnosť, že skončiť PP v skúšobnej dobe treba písomne, to je pravda, ale zároveň neustanovuje, že keď nie je skončený písomne, tak je neplatný.

Na porovnanie pozri § 61 ods. 1 klasická výpoveď: Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná"

dana:)
lucilla8
01.08.06,11:20
Dobrý deň, prosím o radu.
Náš zamestnanec je na PN už od minulého roka. Je zamestnaný na PP na dobu určitú ku dňu 31.05.2006 a ešte stále je PN. Mala som ho odhlásiť k 31.05.2006 alebo je tým pádom v ochrannej dobe, a prac. pomer stále trvá?:(
Tweety
01.08.06,11:23
Dobrý deň, prosím o radu.
Náš zamestnanec je na PN už od minulého roka. Je zamestnaný na PP na dobu určitú ku dňu 31.05.2006 a ešte stále je PN. Mala som ho odhlásiť k 31.05.2006 alebo je tým pádom v ochrannej dobe, a prac. pomer stále trvá?:(
Jeho PP končí uplynutím doby určitej, teda 31.5.2006.
dana9
01.08.06,11:23
Dobrý deň, prosím o radu.
Náš zamestnanec je na PN už od minulého roka. Je zamestnaný na PP na dobu určitú ku dňu 31.05.2006 a ešte stále je PN. Mala som ho odhlásiť k 31.05.2006 alebo je tým pádom v ochrannej dobe, a prac. pomer stále trvá?:(

PP na dobu určitú končí posledný dohodnutý deň, bez ohľadu na PN.

dana:)
lucilla8
01.08.06,11:28
Keďže som ho neodhlásila, tak ho môžem odhlásiť spätne?
janka.janka
01.08.06,11:34
ZP v §72 ods. 1 ustanovuje povinnosť, že skončiť PP v skúšobnej dobe treba písomne, to je pravda, ale zároveň neustanovuje, že keď nie je skončený písomne, tak je neplatný.

Na porovnanie pozri § 61 ods. 1 klasická výpoveď: Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná"

dana:)

ďakujem, bohužiaľ tiež som dospela k tomuto záveru, len predsalen som myslela, že niekomu sa ešte podarí nájsť nejaký ten háčik, ktorý som prehliadla. :(
dana9
01.08.06,11:39
ďakujem, bohužiaľ tiež som dospela k tomuto záveru, len predsalen som myslela, že niekomu sa ešte podarí nájsť nejaký ten háčik, ktorý som prehliadla. :(

V každom prípade ale platí, že písomná forma je formulovaná ako povinnosť. Ak máte pocit, že zamestnávateľ to urobil so "zlým úmyslom", resp. nešlo o situáciu v zmysle toho, čo písal Chobot, tak ešte zvážte podnet na inšpekciu práce, predsa len prišlo k porušeniu povinnosti zo strany ZĽ.

dana:)
janka.janka
01.08.06,11:43
ďakujem Vám všetkým za rady, ste super :)
lucilla8
01.08.06,11:51
Prosím reagujte aj na moju otázku, bo ma šéf prebodne pohľadom.
Jara
01.08.06,12:14
Odhlásiť si mala do 8 dní po ukončení pracovného pomeru. T.j. do 08.06. keď PP bol do 31.05.
sojana
01.08.06,12:24
PP uzavretý na dobu určitú končí uplynutím tejto doby. V tvojom prípade mal pracovník skončiť 31.5.