ivancikova
01.08.06,14:11
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu.
Vzala som si na lízing Opel Astra v skupine N1. Mám povinné aj havarijné poistenie so spoluúčasťou max 5000 SK.
Pred mesiacom mi dajaký dobrák na parkovisku došklabal celý pravý bok aj dvere. Lízingovka mi to uznala, auto som odniesla do servisu, vymenili mi a prelakovali.
Dostala som faktúru vo výške okolo 22000 Sk vrátane DPH. Ja som zaplatila z účtu celú sumu. Po týždni mi z poisťovne došiel doklad aj ich platba na účet, na doklade bola rozpísaná celková suma, moja spoluúčasť 5000 a suma zaplatená poisťovnou dačo okolo 14 000.
Takže urobím správne ak si do nákladov zahrniem najprv celú faktúru vrátane DPH, potom ako ostatný príjem dám tých 14000 čo mi poslala poisťovna na účet, svojich 5000 ako režijný náklad. Teraz aj s DPH mi to bude sedieť. Som platca DPH
Uvažujem správne? Ďakujem
Zoltán Kovács
01.08.06,14:05
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu.
Vzala som si na lízing Opel Astra v skupine N1. Mám povinné aj havarijné poistenie so spoluúčasťou max 5000 SK.
Pred mesiacom mi dajaký dobrák na parkovisku došklabal celý pravý bok aj dvere. Lízingovka mi to uznala, auto som odniesla do servisu, vymenili mi a prelakovali.
Dostala som faktúru vo výške okolo 22000 Sk vrátane DPH. Ja som zaplatila z účtu celú sumu. Po týždni mi z poisťovne došiel doklad aj ich platba na účet, na doklade bola rozpísaná celková suma, moja spoluúčasť 5000 a suma zaplatená poisťovnou dačo okolo 14 000.
Takže urobím správne ak si do nákladov zahrniem najprv celú faktúru vrátane DPH, potom ako ostatný príjem dám tých 14000 čo mi poslala poisťovna na účet, svojich 5000 ako režijný náklad. Teraz aj s DPH mi to bude sedieť.
Uvažujem správne? Ďakujem

Z tvojej otázky nie je jasné či si plátcom dph, alebo nie si. Ak áno potom na dph z faktúry za opravu máš v plnej výške nárok na odpočet.
Poistné plnenie nepodlieha dph.
Paula
01.08.06,14:31
[quote=ivancikova].... so spoluúčasťou max 5000 SK.....
...........Dostala som faktúru vo výške okolo 22000 Sk vrátane DPH. Ja som zaplatila z účtu celú sumu. Po týždni mi z poisťovne došiel doklad aj ich platba na účet, na doklade bola rozpísaná celková suma, moja spoluúčasť 5000 a suma zaplatená poisťovnou dačo okolo 14 000. /quote]


Odhadom, lebo nepíšeš presné sumy:
Úhradu faktúry zaúčtuješ:
réžia......18.487,-
DPH........3.513,-

poistné plnenie od poisťovne -príjem ovpl.základ dane (ostatné) 13.487,-

o spoluúčasti už nemáš čo účtovať, o tú poisťovňa ponížila uznaný nárok (18.487,- - 5.000,- = 13.487,-)
ZuzanaP
04.08.06,05:20
Na firemnom aute nám opravili čelné sklo, ktoré bolo poškodené druhým autom.

Servis nám vystavil faktúru na opravu s tým, že sme dali súhlas na to, aby poisťovňa peniaze uhradila priamo servisu.

Takúto fa si normálne zaevidujem do knihy záväzkov, uplatním si DPH (sme platci) a vysporiadam si ju cez ID?
Zita5
04.08.06,05:26
Na firemnom aute nám opravili čelné sklo, ktoré bolo poškodené druhým autom.

Servis nám vystavil faktúru na opravu s tým, že sme dali súhlas na to, aby poisťovňa peniaze uhradila priamo servisu.

Takúto fa si normálne zaevidujem do knihy záväzkov, uplatním si DPH (sme platci) a vysporiadam si ju cez ID?


Väčšinou takéto prípady servis rieši tak , že DPH platí vlastník MV /firma/........poisťovna robí plnenie bez DPH .Aspoň ja mám také skúsenosti pri spolupráci s poisťovňou .

Mne sa to uplatnenie DPH nepozdáva z Tvojej strany .......no neviem však nás z toho niekto vyvedie .......oprávnenosť vidím jedine v tom prípade ak by si ju bola zaplatila firme , ktorá prevádza opravu -servisu .

Poisťovna prevedie plnenie vždy len bez DPH ....pre plátcu DPH .
ZuzanaP
04.08.06,05:44
Zitka, tak čo mi poradíš, ako to zaúčtovať v JÚ.
Paula
04.08.06,05:48
Na firemnom aute nám opravili čelné sklo, ktoré bolo poškodené druhým autom.

Servis nám vystavil faktúru na opravu s tým, že sme dali súhlas na to, aby poisťovňa peniaze uhradila priamo servisu.

Takúto fa si normálne zaevidujem do knihy záväzkov, uplatním si DPH (sme platci) a vysporiadam si ju cez ID?

Servisu zaplatíš DPH a uplatníš si ju. S vysporiadaním Ti poradí iste niekto, napíš, aký máš soft.
Zita5
04.08.06,05:49
Zitka, tak čo mi poradíš, ako to zaúčtovať v JÚ.

A ako je to s DPH ? Informuj sa v poisťovni alebo v servise ...kto bude platiť túto čiastku .
Zuzka
04.08.06,06:12
Poisťovňa uhradí servisu sumu bez DPH a spoluúčasti, ktorú máte dohodnuté v zmluvných podmienkach. Nikdy neuhrádza celú faktúru. DPH a spoluúčasť by ste mali zaplatiť servisu vy. Faktúru potom vysporiadaš cez ID. Posťovňa vám zašle krycí list, kde to bude všetko rozpísané a na základe krycieho listu zaúčtuješ ID.
ZuzanaP
04.08.06,06:23
Servisu zaplatíš DPH a uplatníš si ju. S vysporiadaním Ti poradí iste niekto, napíš, aký máš soft.

Paula účtujem v Alfe.

Už sme nejaké poistné udalosti mali, ale tam som mala priamo vyjadrenie, že treba uhradiť DPH a spoluúčasť a pri tejto absolútne nič. Musím sa popýtať toho, kto to vybavoval. Ja som ako vždy dostala len faktúru. Dokonca aj list pre poisťovňu, že súhlasime s preplatením fa priamo servisu, sme nepísali my, ale niekto v servise.
Zita5
04.08.06,06:28
Paula účtujem v Alfe.

Už sme nejaké poistné udalosti mali, ale tam som mala priamo vyjadrenie, že treba uhradiť DPH a spoluúčasť a pri tejto absolútne nič. Musím sa popýtať toho, kto to vybavoval. Ja som ako vždy dostala len faktúru. Dokonca aj list pre poisťovňu, že súhlasime s preplatením fa priamo servisu, sme nepísali my, ale niekto v servise.

Zuzka práve preto treba zistiť okolnosti ohľadom úhrady DPH , ak to budeš vedieť na 100% potom môžeš účtovať .
Zita5
04.08.06,06:59
Zuzka , v prípade platby čiastky DPH v ALFE .....postupuješ :

DF - zápis do evidencie záväzkov / klikneš odpočet DPH ..zápis do evidencie /
Platba DPH -v PD účtuješ výdaj pokladňa,banka - VNZD-DPH
Zvyšnú sumu v záväzkoch ručne zapíšeš do úhrad s poznámkou ....uhradené poisťovňou

Dokumentáciu , ktorú máš od poisťovne založíš k DF .
Ja by som ID neúčtovala nič , pretože skutočná fyzická platba nešla z firemného účtu ale z účtu poisťovne .Čiže nepokladám to za potrebu účtovania ......považujem to za platbu poistnej udalosti , ktorú za mňa previedol niekto iný , v tomto prípade poisťovňa .

Iné by bolo , ak by ste to všetko hradili Vy ako firma a poisťovňa Vám po prešetrení a uzavretí celej poistnej udalosti pošle na účet plnenie .

To by bol môj postup .
ZuzanaP
04.08.06,07:28
ďakujem, idem zisťovať ako to je
Zuzka
04.08.06,07:40
Nechcem sa dohadovať o tom, ako to má konkrétne ZuzanaP urobiť. Súhlasím, že musí zistiť buď v poisťovni alebo v servise, kde im vymieňali čelné sklo, kto to a ako zaplatí. Ja len uvádzam môj názor a prax, s ktorou som sa doteraz stretla. Možno v niektorých poisťovniach to platí tak, ako to napísala, že "všetko uhradí poisťovňa".
Uvediem konkrétny príklad jedného klienta, ktorému som naposledny účtovala poistnú udalosť a predložil mi doklady o poistnej udalosti. Doklad vystavila poisťovňa UNIQA pre klienta a firmu, ktorá mu auto opravovala.
"Príľub positného plnenia" (iné poisťovne uvádzajú Krycí list) pre firmu, ktorá opravovala auto a je tam uvedené:
Poistné plnenie bolo stanovené vo výške 24 488,- Sk za klienta XY
Poistné plnenie bolo znížené o nasledovné položky :
DPH: 5602,70 Sk
Spoluúčasť: 5000,- Sk
Krátenie plnenia: 0
Výpočet výšky škody (vrátane nepriznaných položiek):
35 090,40 Sk, podľa FA č. xxxx
- 5602,70 SK DPH
--------------------------------
29 487,70 Sk
Poplatok klienta v servise (DPH + spoluúčasť + krátenie plenia) : 10 602,70 SK
Z toho vyplýva, že 24 487,70 zaokrúhlene 24 488,- Sk zaplatí poisťovňa servisu za klienta a túto čiastku treba ID zaúčtovať do výdavkov.

"Krycí list" alebo "Prísľub ... " dostane 1x servis a 1x zákazník - užívateľ auta.
ZuzanaP
07.08.06,08:06
Zistené: celú faktúrovanú sumu uhradí servisu poisťovňa, nakoľko servis je zmluvný partner poisťovne.

Takže asi o dph nebudem účtovať, mám si ju zaevidovať a na základe krycieho listu z poiťovne uhradiť cez nepeňažné operácie?
Zoltán Kovács
07.08.06,08:10
Zistené: celú faktúrovanú sumu uhradí servisu poisťovňa, nakoľko servis je zmluvný partner poisťovne.

Takže asi o dph nebudem účtovať, mám si ju zaevidovať a na základe krycieho listu z poiťovne uhradiť cez nepeňažné operácie?

Je to zaujímavý postup poisťovne, že platí aj dph aj spoluúčasť. Ja mám skúsenosť, že dph platí poisťovňa iba vtedy ak poistená firma nie je plátcom dph. Vaša poisťovňa je vedomá toho, že ste plátcom dph?
ZuzanaP
07.08.06,08:31
Nejde to z havarijnej, ale z povinnej poistnej toho, čo to poškodil.
Zoltán Kovács
07.08.06,15:00
Nejde to z havarijnej, ale z povinnej poistnej toho, čo to poškodil.

Ja tiež som mal poistnú udalosť na vlastnom aute. Postup bol nasledovný (vinník bol zistený).

Opravu auta som dal urobiť na kricí list cez poisťovňu. Nakoľko som plátcom dph poisťovňa uhradila faktúru za opravu - dph - spoluúčasť. Neskôr (asi tak 2 mesiace na to) poisťovňa mi oznámila, že spoluúčasť poukazujú na môj účet, nakoľko oni to dostali zo zákonného poistenia vinníka.
ZuzanaP
15.08.06,09:09
Poisťovňa uhradí celkovú faktúrovanú sumu (aj DPH), keďže to ide z povinnej zmluvnej.

Tým pádom nárok na odpočet DPH nemáme a ja si faktúru z autoservisu nazaevidujem do záväzkov, nič nebudem účtovať.

Je to tak?
Zita5
15.08.06,09:15
Zuzka ak vôbec nič nepôjde cez Vašu firmu....tak ja by som všetky doklady týkajúce sa škody založila .............bez evidencie , nakoľko to ide mimo firmy a plnenie bude uhradené v plnej výške zo strany toho , kto spôsobil škodu .

Ale neviem či budú ostat.so mnou súhlasiť .
ZuzanaP
15.08.06,09:19
:) Ďakujem veľmi pekne za poradenie. Zakladám to do pošty.:)
nnanii
30.01.12,12:57
Zdravím, prosím poraďte...naša firma spôsobila dopr. nehodu, sme platcami dph a učtujeme v jú...prišla nám dfa zo servisu s vyčíslenou sumou 2400 €...mám uhradiť len dph 400€ a spoluúčasť servisu (165 €)?...ostatné úhradí za mňa poisťovňa?...a mne príde z poisťovne kricí lisť o tom, že ju zaplatili priamo servisu?..dobre tomu rozumiem?:)...
Tweety
30.01.12,13:08
Zdravím, prosím poraďte...naša firma spôsobila dopr. nehodu, sme platcami dph a učtujeme v jú...prišla nám dfa zo servisu s vyčíslenou sumou 2400 €...mám uhradiť len dph 400€ a spoluúčasť servisu (165 €)?...ostatné úhradí za mňa poisťovňa?...a mne príde z poisťovne kricí lisť o tom, že ju zaplatili priamo servisu?..dobre tomu rozumiem?:)...
ÁNo, krycí list.
nnanii
30.01.12,13:20
Pardón...ušiel mi ten ypsilon..:D...a účtovať to budem nasledovne?:
spoluúčasť do prevádzkovej réžie-vozd:
dph do vnzd?
? :)
Tweety
30.01.12,13:22
Pardón...ušiel mi ten ypsilon..:D...a účtovať to budem nasledovne?:
spoluúčasť do prevádzkovej réžie-vozd:
dph do vnzd?
? :) Nárok na odpočet si uplatníte, fa za opravu je VOZD-réžia. Príjem na základe listu je POZD, tým si vykryjete doplatok úhrady faktúry.
nnanii
31.01.12,06:10
aha...a tú spoluúčasť budem účtovať kde?...
Tweety
31.01.12,06:17
Veď som napísala, že do VOZD-réžie.
nnanii
31.01.12,06:21
Ďakujem pekne za rady...:)
Silkov
24.04.12,17:02
Je postup zúčtovania správny?
FA za opravu automobilu ------ záväzok VOZD - PR (uplatním si DPH)

Krycí list - v záväzku uhradím VNZD časť FA (platba z poisťovne)

DPH + spoluúčasť bola uhradená spolu v PD ----- BÚ VOZD - PR
Silkov
15.10.12,15:49
Fa za opravu 12000Eur VOZD - PR 10000eur + DPH 2000Eur
Spoluúčasť 165 Eur
Krycí list POZD - ost. príjem 9835 Eur (10000-165)

Prosím je to správne?
Tweety
15.10.12,16:34
Fa za opravu 12000Eur VOZD - PR 10000eur + DPH 2000Eur
Spoluúčasť 165 Eur
Krycí list POZD - ost. príjem 9835 Eur (10000-165)

Prosím je to správne?
No, ak si platiteľom dph, tak dph zaúčtuješ ako VNZD a potom do réžie len 1OOOO.-.
Silkov
15.10.12,18:24
Áno, platiteľom DPH.
Nerozumiem čo s tým DPH?
tictac7
15.10.12,18:32
Áno, platiteľom DPH.
Nerozumiem čo s tým DPH?

DPH si uplatníš na vstupe, ako každú inú....
Tweety
16.10.12,17:06
Áno, platiteľom DPH.
Nerozumiem čo s tým DPH?
Kedže si uplatníš nárok na odpočet, prakticky ju odpočítaš od svojich zdaniteľných plnení, t.j. od dane, ktorú máš platiť.