Katarína7811
14.12.17,11:49
Mozem vyuzit "paragraf" od lekara pri sprevadzani nevlastneho dietata? Ak ano je potrebne mat spolocny trvaly pobyt alebo staci, ze zijeme v spolocnej domacnosti? S partnerom zatial nie sme manzelia.
buchač
14.12.17,10:53
veronikasad
14.12.17,11:34
Spoločnú domácnosť deklarujes pri iných dávkach? Alenpbo tam sa posudzuje každý samostatne?
Katarína7811
14.12.17,11:39
Nerozumiem tvojej otazke? Pri akych davkach?
veronikasad
14.12.17,11:44
To bola otázka mimo témy, napr. pri dávkach v hmotnej núdzi alebo poberaní dlhsieho materského. Vtedy sa mnohí nezosobaseni tvária že spolu neziju,...
veronikasad
14.12.17,12:00
Juraj, pri sprevádzaní rodinného príslušníka som nenašla pár.141 podmienku spoločnej domacnosti. Dieťa partnera nie je rodinným príslušníkom.
Tweety
14.12.17,12:10
Áno má, ako iná osoba žijúca so zam-com v spoločnej domácnosti.
Doplním znenie ZP keďže sú tú polemiky.
§ 141 odst.2) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

§40 ofst.5
Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
vicktor
14.12.17,12:34
V zadani je aj podotazka "je potrebne mat spolocny trvaly pobyt?".
Neviem ci si prehliadla alebo odpovedas ze netreba.
Tweety
14.12.17,12:42
Podstatná je spoločná domácnosť, tak ako som uviedla. TP nerozhoduje.
ivka70
14.12.17,12:43
trvaly pobyt nema vplyv, podstatna je spolocna domacnost
buchač
14.12.17,14:02
Mne je jedno jak lanský sňah...myslím tie paragrafy.
Ale ak môže syn (viď dopyt v linku) doprevádzať nevlastného fotra, tak logicky vyplýva, že aj rodič môže doprevádzať nevlastné dieťa.

Z linku vyberám vetu, ktorá je pre mňa (neznalého personalistu, mzdára, právnika) najdôležitejšia :

Rodinným príslušníkom je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a INÁ OSOBA, ktorá so zamestnancom ŽIJE SPOLOČNE v domácnosti. Právna úprava NEROZLIŠUJE medzi osobami, ktoré sú vo VZŤAHu k zamestnancovi pokrvnými alebo nepokrvnými príbuznými.


...takže ???
ALE ak niekto nečítal a nepochopil link, tak to už nie je môj problém.
misoft
14.12.17,19:20
...inými slovami - §40, ods.5 Zákonníka práce....
buchač
14.12.17,19:29
Aké polemiky, čo za polemiky, čie polemiky ?

Kuwa, šak od 12,53 je v mojom príspevku urvatý link, kde je to rozpísané.
...a neskôr, o 16,02 som dokonca vyňal citáciu z daného linku...
Ale ak je niekomu zaťažko rozkliknúť a prečítať si ? ...a poriadne prečítať !

Kuwa, tak o aké polemiky ide ???
Katy a R
14.12.17,19:42
predstav si - že nie každému to v robote uznajú .. a dokonca sú aj zamestnávatelia, ktorí neuznajú § vôbec! - u nikoho. ;)
buchač
14.12.17,20:00
Viem...dokonca si ani nemusím predstavovať, nakoľko poznám.

Ale na druhej strane si povedzme aj pravdu.
Je normálne, ak niekto pracuje na šichty a berie § akurát vtedy, ak by mal byť v robote a nie vtedy, keď má voľno.

Ono je jasné, že v čase voľna si chce jeden oddýchnuť.
Ale ak si niekto vyberie § a vzápätí miesto neho musí druhý ísť na šichtu, pritom mal mať voľno ?