tike
15.12.17,10:33
Z vnútornej strany sa rosí okno plastove.
ivka70
15.12.17,09:41
aka je vlhkost vo vnutri a aka teplota na oboch stranach okna?
bodliak
15.12.17,09:42
Povrch okna, ktorý sa rosí, má teplotu nižšiu, ako rosný bod.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Rosn%C3%BD_bod
arizona
15.12.17,11:42
Ak mas vnutorne zaluzie,tak nezatahuj az dolu, nechavaj medzeru.Aj to casto pomoze.
vicktor
15.12.17,12:41
Sklo biednej kvality, vela tepla unika skrz tabule, tie su studene, vnutorna vlhkost sa zraza - vymenit za poriadne okno, alebo sa s tym zmierit.
misoft
15.12.17,12:51
Tiež si myslím..... osadené sklo nemá vhodný súčiniteľ prestupu tepla.
misoft
15.12.17,12:55
Pravdepodobne výrobca týchto okien použil ako výplň sklo s nevhodným prestupom tepla. A za ďalšie, ako izolačná výplň v medzere medzi sklami je obyčajný vzduch.
Tu viac o tom:
https://www.koumak.cz/stavba-krok-za-krokem/soucinitel-prostupu-tepla/

Dedukcia:
A) kupované okná od výrobcu, ktorý ponúkal najnižšiu cenu (ergo pre úsporu nákladov používal nevhodný materiál);
B) okná síce kupované od výrobcu s dobrými referenciami a za vysokú cenu, ale výrobca buď použil (pre zvýšenie ziskov) nevhodné materiály, alebo nedodržal postup pri výrobe okien (týka sa to skiel a výplne medzi nimi.)

Pre dvojsklá sú ešte v norme sklenené výplne s koeficientom Ug = 1.1 W/m2k.
marleau
15.12.17,13:09
hlavne, že bolo lacné a ovca sa chytilaaaaaa!!!!
chandler
15.12.17,14:50
ivka on sa na nic nepyta, len sa chvali ze nemaju doma v zime suchy vzduch.
Xanti
15.12.17,14:58
Dovolím si nesúhlasiť,
plastové okná mám na byte cca 13 rokov,
prvé roky nebol problém nerosili sa ... potom prišli s reguláciou kúrenia. A vtedy to začalo. Okná sa pekne rosia, nepomáha nič. A ked vravím nič tak naozaj nič.

Kedysi sa o panelákových bytoch hovorili že sú suché, teraz to nemôžem povedať. Sú vlhké a to len nedostatočným kúrením, lebo aj ked mám na plno radiator čítaj na 5 stupni, tak v byte nie je teplejšie ako 22 stupne. Tj. vlhkosť kondenzuje, varenie, žitie, pranie, sprcha, umývanie podlahy ... všade sa tvorí vlhkosť ktorá kondenzuje práve na sklách okien.

Som o tom presvedčená, že ak by pustili do bytoviek viac tepla ako 22 stupne pri plne zapnutom radiatore, a byty by sa presušili tak prestanú sa okna rosiť a kondenzovať.

Nateraz vivat hurá plesne vitajte. Pretože raz ked platím za kúrenie, tak nebudem kupovať ešte ohrievače abo vysúšače vzduchu.

Len ludia si to ešte do súvisú nedávajú.

Mimochodom vetrám často a na plno, nepomáha.... a otvorené okno v zime viac ako 10 minút na jedno vetranie nemienim nechať.
Xanti
15.12.17,15:19
No len kedy to ludia pochopia, a prestanú sa hanbiť za to, že doma sa im tvoria plesne, a bežným prípravkom pri čistení sa stáva savo proti plesni ...

Nehanbím sa to povedať, tie plesne sú strašné. A doslova kolujú po stene, začali v jednom rohu , po vystriekaní o rok sa prejavili nad oknom, po vystriekani další rok sa vytvorili v druhom rohu... proste vzdala som to. Lebo to ovplyvniť neviem a naozaj kupovať ohrievače alebo podlahové vykurovanie nemienim. Lebo platiť nadspotrebu elektriny a ešte aj podla dielikov radiator nemám chuť.
Xanti
15.12.17,15:35
Súhlasím, s tebou. No pokial sa nekúri dostatočne tak rosiť sa bude, plesne budú. Bohužial.

A tiež mi trvalo pár chvíl kým som si dala do súvisu vyregulovanie sústavy ( došlo k nej asi 6 rokov po výmene okien ) a začatiu rosenia.
misoft
15.12.17,15:43
Hmmmm.... zaujímavé poznatky.....
A) Mám plastové okná.... už cca 10 rokov a NEROSIA sa!
B) Máme aj reguláciu (regulačné ventily).
C) Máme aj zateplenú fasádu.

A opakujem - NEROSIA SA! Všetko je o materiáloch v použitých oknách! Všetko je to o technologických postupoch pri výrobe týchto okien. Všetko je to o spôsobe montáže a HLAVNE o zodpovednosti a poctivosti zhotoviteľa (ak je zhotoviteľ [sorry] hovädo, tak vás ošmekne, vyrobí to zo šmejd materiálov, materiálov, ktoré nemajú predpísané parametre a okná sa BUDÚ potom rosiť!
Xanti
15.12.17,16:17
Misoft, ja som opísala svoj poznatok svoje pozorovanie, teraz v byte nikto nie je nerosia sa, nebýva sa tam, nedýcha, nevarí neperie neumýva tak sa nerosia ...
a ako prepáč nemyslím že by okná slovaktual boli pred 13 rokmi šmejdami.

Lebo fasáda zateplená 14 rokov, plastové okná 13 rokov, regulácia cca 6 rokov. Problém z rosením cca 6 rokov ... tak ja neviem asi mám šmejdy okná alebo na figu je zateplené že?
misomiso
15.12.17,17:32
Vazeni, to nie je takmer vobec o kvalite okien. Mne teraz tecie voda po spickovych oknach s trojsklom, pretoze sa vo vnutri malovalo a robil sa betnovy porter. Cize pokial tych 300 - 400 l vody nedostanem z baraku, tak sa to ude rosit ako na plavarni. V lete by nebol problem to vyvertat, teraz som musel nakupit odvlhcovace.

Vsetko je to nie len o povrchovej teplote okna, kureni a vetrani ale hlavne o mnozstve vodnych par generovanych v domacnosti. Ludia (pocet osob), zvierata, varenie (digestor s odtahom vom ano/nie), kvety, akvarium, susenie bielizne... Potom sa netreba cudovat, ze jednemu sa nic nerosi a jeho susedovi s rovnakymi oknami pleseju okna aj steny.
misoft
15.12.17,17:52
A kdeže ti to tečie? Po vonkajšku, alebo vo vnútri medzi sklami?
Ak vonku - tak to nie je ten prípad.... to sa ti kondenzuje tá vlhkosť po maľovaní na relatívne chladnejších sklenených tabuliach.
Ale pokiaľ sú tie okná vytvorené kvalitne a navyše plnené inertným plynom - tak tam nemá vlhkosť čo hľadať a teda sa tam nemá čo zrážať (voda) na sklenených tabuliach.
misomiso
15.12.17,18:00
Ale ved samozrejme ze po vonkajsku, vsetkym tecie po vonkajsku. A na plastovovych parapetoch stoja jazera vody. (Teda stali, utrel som to, dal som vysusce a teraz uz aj mokre spalety schnu).
vicktor
19.12.17,07:20
...a hlavne sa voda skondenzuje na STUDENOM povrchu, t.j. sklo nie je dostatocne tepelnoizolacne.
Pokracovanie nabuduce.
vicktor
19.12.17,08:49
Vlhkost ostane vo vzduchu ako para a neskondenzuje.
vicktor
19.12.17,12:00
Mudrlant, koncim, komu niet rady ...
Xanti
19.12.17,13:53
896 nerozčuluj sa, až časom odtiahne viktor skrine a zistí krásnu plieseň pochopí ... niekedy strašne dávno z tohto pohľadu, sme v paneláku dávali v zime na radiatory odparovače presne na to určené aby zvlčovali vzduch. Po výmene okien sa vymalovalo robilo sa to na jeseň ( prežitok socializmu, maľuje sa až ked sa kúri v byte ), ved nebude to u nás ako v chatrči, čiže steny vlhké a pekne sa všetko vysušilo a okná sa nerosili. No potom sme prerábali byt, nové stierky malovky, radiatory presne podla výpočtov, aby sedeli na m3 ... a už v tom čase zase na jeseň sa dávali merače na radiatory ( schválne sme to naplánovali tak, aj výmenu radiatorov, aby merače dali na nové a nemuseli sa meniť, ved kto chce dva krát platiť ) a byt ostal vlhký, aj napriek vetraniu. V lete sa vysuší - v noci nonstop okná do korán, na jesen nonstop vetračky otvorené, kým netreba kúriť , v zime vlhne aj napriek nárazovému vetraniu. Mňa nikto nepresvedčí, že toto vyregulovanie kúrenia neprispelo k zvýšeniu vlhkosti v byte, pocitu chladu vo vykurovacom období, kedy ja osobne sedím zababušená v deke aj ked radiator ide na plno, a radiator je zo spodu ľadový a na vrchu vlažný. Ale v byte ukazuje 22 stupne a skončila som.

Mať možnosť odpojiť sa od centrálneho zdroja, a riešiť si vykurovanie len vo vlastnom byte, tak určite by sa prestali rosiť okná, a v byte by bolo príjemne teplo a sucho, a nie vlhko s pocitom chladu.
Xanti
19.12.17,16:17
Nie sú ani neboli zavzdušnené, to sa robí ako prvé ked sa spustí kúrenie v bytovke ... to je tak vyregulované kúrenie. Celý horúci je len ak je vonku -25 stupne
Xanti
19.12.17,16:23
Ale je to tak, proste vyregulované, ani nekomentujem viac. A nejdem skúšať, ako som písala vyššie teraz v byte nie som, takže okná sa nerosia lebo je byt prázdny.
buchač
19.12.17,16:35
Xanti (15.12.17 18:17)
a ako prepáč nemyslím že by okná slovaktual boli pred 13 rokmi šmejdami.

... tak ja neviem asi mám šmejdy okná alebo na figu je zateplené že?
====================
Žeby oboje ? ;) :D :D :D
Xanti
19.12.17,16:40
Myslíš buchy? a kde je potom súvislosť ... zateplené 14, okná 13 ... problémy 6 rokov ... ja v tom súvislosť zateplenie a okná nevidím,.... ja vidím súvislosť s kúrením ... že :P
buchač
19.12.17,16:59
Xanti...tak v prvom rade som Ťa len podpichol ;) ALE

Okná od Slovaktualu (podľa recenzií) nič moc.
Zateplenie neviem...nepoznám stav.
No to vyregulované kúrenie je fakt o hovne...už pár rokov si neviem naň zvyknúť. Buď je zima alebo horúco.
Xanti
19.12.17,17:06
Buchy neviem ako teraz, pred 13 rokmi patrili k tomu najlepšiemu čo bolo na trhu.
Teraz neviem posúdiť kto má dobré okná a kto má šmejdy ...
Našiel si recezie 13 rokov staré? Lebo len tie by boli relevantné .
Katy a R
19.12.17,17:10
gabi - my sme už aj vymenili okná - a veru obidvoje boli za veľké peniaze, žiadne šmejdy - a sme tam, kde ty ... mne už savo začína voňať!
buchač
19.12.17,17:18
Ešte mi povedz, že ktorá recenzia je objektívna...alebo ktorá je/nie je zavádzajúca.
Xanti
19.12.17,17:19
Katy,
ale smutné na tom je to, že ešte stále si toto neuvedomili ludia, A stále šetria.

Kamarátkina mama stredový byt, kúrené v byte, vymenené okná, zateplené všetko ok, regulovali kúrenie aby ušetrili a v kuchyni celú stenu plesnivú majú ... ale zaujímavé že tiež sa jej to tam objavilo po vyyregulovaní a namontovaní meračov.

Ako to že mi stečie z okna na parapetu a odtial mi "oští " stenu tak to už ani neriešim, tam sa tvorí biela pleseň. A savo fakt ako niekedy okena, tak teraz savo sa používa.

Čo myslíš čo nám to spraví taká žieravina s plúcami, a čo s nimi spraví plieseň, až zodpovedný pochopia že sa nedá takto šetriť na teple a na kúrení.
Xanti
19.12.17,17:22
Buchy,
ja som si urobila dosť veľký prieskum pred rokmi ked sme šli vymieňať okná, porovnala parametre dostupných predajcov ( veď to bol vtedy ešte pomerne veľký peniaz, 60000 sk na byt trojizbový na okná ) a nebolo ich ako teraz na každom rohu 10. Bolo ich menej, zopár v meste ... obehla som si všetkých osobne, vzala cenové ponuky, a rozhodovala sa. A ver či nie, slovaktual neboli s tých lacnejších ... ale ani najdrahšie.
buchač
19.12.17,17:36
Xanti (Dnes 19:22) Buchy,
( veď to bol vtedy ešte pomerne veľký peniaz, 60000 sk na byt trojizbový na okná )
A ver či nie, slovaktual neboli s tých lacnejších ... ale ani najdrahšie.
===================
Málo...dal som viac. Za kvalitu sa platí.
Pred vyše 15 rokmi som šiel do LK servis. Dodnes pohoda, žiadne rosenie, žiadne savo, žiadne problémy (klop,klop..).
Xanti
19.12.17,17:39
Šťastný to človek, hádam ti to vydrží. A ak si dobre pamätám viac si na chalupe ako v byte, ani mne sa teraz nerosia kedže tam nikto nebýva
buchač
19.12.17,17:51
Xanti...že ja som nachalupe, to neznamená, že byt je prázdny. Šak pani bytná ešte chodí do roboty, niekto ma musí živiť. ;)
-----------------------
896
Dýcham - nedýcham...vyrovnávam tlaky a klímu prdením.
peta49
05.01.18,17:48
Nemožno pochybovať o tom, že žalúzie sú najčastejším druhom tienenia moderných domácností. Poskytujú nám úľavu pred slnkom, teplom, ale aj pred pohľadmi susedov, ktorí zvedavo nakúkajú z protichodných balkónov. Preto tebe odporúčam skôr alternatívu v podobe externých žaluzii kedže sa tam zarosovania nemusíš báť (spôsobeného žalúziami).