japlavaren
16.12.17,01:40
Ahoj,
potreboval by som poradiť ohľadne prenajímania časti domu - nejdená sa o samostatnú jednotku ale o podkrovie v rd, kde prízemie obýva majiteľ - dôchodca, bez príjmu.

Nájomca chce podnájom z dôvodu využitia príspevku mobility za prácou http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/prispevok-na-podporu-mobility-za-pracou-53a.html?page_id=572524

Cieľom je získať príspevok na mobilitu za prácou a nekomplikovať do daňovým priznaním ani inými papierovačkami.

Niečo som sa dočítal, ale rád by som si to overil:

pridelenie dič prenajímateľovi: ak prenajímateľ v minulosti podnikal ako szčo, živnosť má už niekoľko rokov zrušenú, ale má k nej pridelené dič - musí sa znovu registrovať, alebo mu toto dič stačí?
predkladá sa daňovému úradu, alebo inej inštitúcii nájomná zmluva, ktorú má uzatvorenú s nájomcom? (okrem upsvar kde bude nájomca žiadať o príspevok)
ak následne po uplynutí 6 mesiacov zmluvu vypovedajú, zrušia prechodný pobyt a prenajímateľ ponechá nájomcu bývať "na čierno" s tým, že tam nebýva, ale len občasne prespáva, má daňový úrad, alebo iná inštitúcia právo toto skontrolovať? prípadne aké problémy s tým môžu nastať? Prenajímateľ a nájomca je skoro rodina a preto je oficiálna zmluva po skončení 6 mesačnej lehoty zbytočná.
ak bude nájom vo výške 315 eur mesačne, za 6 mesiacov je to 1890 eur čo je menej ako 1901,67 - hranica na podanie daňového priznania - musí ho podávať?


Ďakujem.
vicktor
18.12.17,08:21
Rano v rozhlase: musi byt aspon 3 mesiace nezamestnany evidovany na Urade prace, najst si zamestnanie aspon 70 km daleko a zmenit trvaly pobyt.