zk24
17.12.17,10:52
Ahojte,

Firma a odchádzajúci spoločník sa chcu dohodnuť (zmluvne) na tom, že najbližších dajme tomu 5 rokov bude tento už "ex-spoločník" dostávať nejaký %-ny podiel zo zisku spoločnosti.

Aký bude toto príjem pre spoločníka? Bude zmluvou podložený ale majetková účasť na spoločnosti už neexistuje.

Dakujem za nápady.
misoft
17.12.17,10:21
Nejaké divné! Takže exspoločník nebude mať vo firme žiadny podiel, ale bude "za nič" dostávať podiel zo zisku? Veď ak tam nemá žiadny podiel, nemôže od firmy, kde už ani nefiguruje dostávať ani podiely zo zisku!
Rada: neuzatvárať žiadnu takúto zmluvu! Ako odchádzajúcemu mu môžete len vyplatiť jeho alikvótnu časť majetku/podielu, ktorú tam vložil a tým to zhaslo. Na akýkoľvek ďalší podiel nemá žiadny právny nárok. Takto uzatvorená zmluva by (podľa mňa) bola neplatná - exspoločník by mal neodôvodnený príjem z firmy.
Mila123
17.12.17,10:28
aj my sa trápime s takými, ktorí si to nevyplatia cez predaj sro, chcú potom ďalšie roky "čerpať" z nevyplateného zisku.......
ale uvedom si, že ak by aj čerpal "zo zisku" písala dr. Motyčková, že existuje súdne rozhodnutie, že predajom obchodného podielu (i keď bol napr. nízky predáva celú spol. vrátane nevyplateného zisku".
Musíš si dať pozor, aby z takého to zisku nepýtala SP poistné......
i keď ZP zaplatíte (v čase výplaty zisku nemá majetkovú účasť)....
misoft
17.12.17,10:39
I preto sa mi to zdá veľmi divné.... skončil vo firme = dostane svoj vložený podiel a BASTA! Všetko sa pekne zaúčtuje.
Lebo týmto "spôsobom" by bez práce len profitoval na firme. Napokon by sa (po spočítaní) zistilo, že získal omnoho viac, než keď tam vložil svoj podiel - firme by sa darilo, mala by zisky a ten ex- by len percentá niekoľko rokov bral - podľa pofidérnej zmluvy. Veď by sa obohacoval - bez práce, bez podielu na zisku firmy....
zk24
17.12.17,11:24
Ja súhlasím. Ale tak nejako to hodili predo mna ako hotovú vec, a sa nad tým zamyslam, že aké príjmy by to vôbec pre toho ex-spoločníka boli? Ja som ich nevedela identifikovať. Iba ak "neoprávnené príjmy" :)
Mila123
17.12.17,11:52
pozri sa podiel na zisku mávajú aj zamestnanci aj iné osoby podľa zmluvy, (napr. bývalí zamestnanci po určitom odpracovanom období) ale tu chce platby aj SP....