anonym16
17.12.17,15:52
Dobry den, chcel by som vas poprosit o radu v nasom pripade ...
mam priateku s malym dietatom (1rok), to dieta mala s muzom s ktorym nebola zosobasena a po porode podpisal otcovcstvo avsak spolocne nezili ani sa o dieta nezaujimal. Teraz on chce zrusit otcovcstvo a my zvazujeme ze by na to priatelka aj pristupila ... Jedina vec je, keby dieta tym padom nema oficialne otca, ako by bolo mozne postupovat aby som ako otec bol zapisany ja ? Cital som dakde ze je troj rocna doba od narodenia na zapis alebo take nieco. Stacilo by teda aby sme isli na matriku a tam sa to da vybavit ? Ako to prebieha, co je na to potreba a kolko to cca trva ? Alebo je potrebne nieco ako osvojenie ci adopcia ? Aj ked tomu by sme sa asi radsej vyhli nakolko to zrejme je komplikovaniejsie a zdlhavejsie a hlavne priatelka uz na sudoch v ramci urcovania vyzivneho a dohadovania s byvalym priatelom si zazila dost tak by sme sa chceli tomu vyhnut. ... Velmi pekne dakujem

Doplnenie: konkretne som si nasiel moznost suhlasneho vyjadrenia na matrike ... avsak je toto mozne aj teda po roku za prve a za druhe je tu ta vec ze dieta aktualne ma zapisaneho otca avsak ten to chce zrusit cize potom by zrejme zase nemalo ak tomu rozumiem spravne ...
ivka70
17.12.17,15:02
Zabudnite, otcovstvo sa neda zrusit.
Nie je to v zaujme maloleteho dietata.
Ty by si si sice mohol dieta adoptovat so suhlasom jeho otca, ale preco by si to robil?
Dietatu mozes byt vzorom a otcom aj bez toho, aby si to mal na papieri.
A adoptovat si dieta, to je zavazok najmenej do 18 rokov,
ak by sa s tebou priatelka o rok-dva rozisla, ty by si bol ten, kto bude platit na dieta vyzivne az dovtedy, kym dieta nebude schopne same sa zivit.
jslancik
17.12.17,15:15
Nieee, ved takéto vztahy vydržia naveky. Idealne by si mali este zobrat nejaký uver, kupit dom, atd.
anonym16
17.12.17,15:39
rozumiem ano to je jedna stranka pohladu ale to predsa moze povedat kazdy nie ? tym myslim aj keby je dieta moje vlastne mozem si hovorit mozno raz odomna odidu aj so zenou tak do nich nebudem vkladat nadeje ani prostriedky ... ok ale ... tym padom to ze on je uznany za otca sa neda nejako napadnut ani z jeho strany ? lebo on proste to nechce .. vyzivne plati za neho jeho matka ! je to uboziak a mrzi ma ked ma dieta v rodnom liste uvedene takehoto niekoho ... tym padom ale keby sa s priatelkou aj zoberieme tak by na situacii to nic nemenilo ? a dajme tomu riesit osvojenie by sa dalo aj po par rokoch .. ? Pretoze nerad by som aby v skolke skole atd mala mala ine priezvisko ako ja a jej mama ... alebo sa priezvisko dietata automaticky zmeni po sobasi tiez ? ci je to treba zase nejako vybavovat ? dakujem velmi pekne :)
anonym16
17.12.17,15:41
dakujem nieje treba spolocne byvanie uz mame cize toto uz riesit nepotrebujeme iba to na co sa pytam :)
Mária27
17.12.17,15:42
So súhlasom obcoch rodičov si môžeš dieťa osvojiť,
Pozri priložený zákon o rodine od § 97

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2005/36/20170701
anonym16
17.12.17,15:48
dakujem to si prestudujem :)
arizona
17.12.17,15:58
Je ten zapisany otec aj skutocnym biologickym otcom?
misoft
17.12.17,16:38
On otcovstvo len tak - halabala - zrušiť nemôže. Na to sú iné postupy, príčiny.......Pokiaľ je biologickým otcom - tak dupľom nie.
anonym16
17.12.17,16:49
ano je ... nuz pricina pravna neviem ale nasa pricina je ze sa o dieta absolutne nezaujima a on sam vyslovene ziada vzdat sa otcovstva a tak dalej ... ci sa to da to neviem .. na malu neplati ba dokonca v spravach ju nazyva spolocne s jej mamou skutocne nevhodnymi slovami ... preto sa pytam ci a ako sa to da riesit .. zatial teda pokial to chapem spravne tak by bola asi jedina cesta osvojenie s tym ze by sme od neho vyziadali suhlas .. s tym by zrejme problem nebol ale .. ktovie ... zaujima ma este prave to ako som pisal nizsie ... po sobasi s priatelkou co by nasledovalo .. hlavne by nam islo do buducna o priezvisko malej nakolko by jej bolo neprijemne mat ine meno ako ja a hlavne jej mama ..
ivka70
17.12.17,17:04
Nuz, jej matka s nim este 2 roky dozadu zila a asi mala iny nazor ako dnes. Dokonca pred rokom dala dcere jeho priezvisko. Nic nie je len cierne alebo biele ako to prezentujes.
Ak ma dcera mamine priezvidko, moze si ho nechat aj po sobasi mama tiez, ak nechce mat ine ako dcera.
A si s nou prikratko na to, aby si videl a vedel posudit, o bude o par rokov, ci ten vas vztah dkutocne vydrzi.
Ak raz je expriatel biologickym otcom dietata, mal by tu zodpovednost /aj hmotnu/ niest za dceru on a ty by si mu nemal ulahcovat situaciu tym, ze ju prevezmes.
Priezvisko dietata sa sobasom jeho matky nezmeni.
Matka o to moze poziadat, ale potrebuje aj suhlas otca dietata.
BXLmiami
18.12.17,07:41
Jedná sa o živú bytosť a nie hračku.Otec dieťaťa je daný,či sa stará alebo nestará,chce či nechce.Muselo by sa to celé riešiť cez súdy,kde záujmy dieťaťa bude hájiť sociálka.Nemôže matka alebo jej súčasný partner povedať tak alebo tak,to celé je nezmysel.
korela
18.12.17,08:46
Nikdy nevieš čo vám život a doba prinesie do cesty, v čom sa ocitnete, a ešte si uvedom, že city sa časom menia.
Je chvályhodné, že im chceš dnes úprimne pomôcť.
Našťastie generácie pred vami, až na malé výnimky, podobné záležitosti neriešili, deti sa rodili po sobáši v manželských zväzkoch. Tiež nebolo síce nikde napísané, ako dlho vydržia, ale deti mali od začiatku hneď jasno, ktorej rodiny sú priamou súčasťou.
Dnešní mladí ste jednoducho naleteli sociálnemu projektu, umelo vytvoreného pre rozbitie rodín, rodiny tvoria štát. Začalo to severskými krajinami a rozliezlo sa po Európe, dôsledky v súčasnosti vidíme všetci.
Systém manželstva fungoval od veky vekov, i keď nemusel byť ideálny. Ako budú žiť dnešné deti a v akých zväzkoch si neviem predstaviť.
Celé choré, lôžko sa zdieľa so životným partnerom a nie priateľom. S priateľom sa chodí na ryby. Ako rýchlo sa to kupodivu zaužívalo aj v médiách! Iba to dostať do verejnosti za každú cenu.

Poznám dvoch mužov, ktorí sa oženili a osvojil si každý 3 deti z predchádzajúceho manželstva. Jeden zväzok sa rozpadol zakrátko pre výnimočne sa vyskytujúcu udalosť, nedokázali to uniesť, druhý vydržal.
Odporúčala by som ti v každom prípade pred týmto vážnym zamýšľaným krokom celú situáciu rozobrať s dobrým psychológom. Nie je tiež síce jasnovidcom, a všetci nerobia dobré rozhodnutia, ale môže vidieť celú situáciu iným pohľadom.
Nepíšeš, koľko máte s partnerkou rokov, bolo by to tiež trochu výpovedné, i keď veľmi záleží na vašej osobnej zrelosti.
Aj keby ste sa nevzali, na matrike je možnosť si priezviská po dohode zjednotiť, ak sa už nemienite vziať.
Osvojenie je obrovský záväzok. Ak to máš v osude, zrejme sa tomu nevyhneš, preto ti tie dve ženy prišli do cesty. Ale človek má vždy slobodnú voľbu.
misoft
18.12.17,09:08
Hmmm.... neplatí.... má to určené súdom, koľko má platiť? Ak má - tak na čo ČAKÁŠ? To že "on" neplatí - je to zanedbanie povinnej výživy - podať na neho TO z tohto trestného činu... hneď mu spočítajú to i s úrokmi.... a súdy budú konať rýchlejšie, nakoľko sa v tomto prípade jedná o dieťa!, môžeš požiadať súd o neodkladné opatrenie, aby platil. Ak by aj tak nechcel - kúrňa - bude mať na krku už dva tr. činy!
profesional
19.12.17,09:35
Rodičovstvo nie je vec. Nie je možné sa ho vzdať. Ak je raz biologický otec zapísaný ako otec v rodnom liste, tak ním ostáva, či sa mu to páči, alebo nie.

Keď raz niekto zomrie, je mŕtvy. Nemôže sa po smrti rozhodnúť, že bude žiť ďalej

Osvojenie je možné len zo zákonom presne špecifických dôvodov.

Biologický otec má vyživovaciu povinnosť, čj sa mu to páči, alebo nie. Nemôže sa jej zbaviť ani vzdať. Vzniká zo zákona.