qachna
18.12.17,17:21
Dobrý deň. Pracujem v zdravotníctve. Denne prichádzam do styku s rôznymi pacientami. Kedže som zostala tehotná, žiadala som zamestnávatela o preradenie na inú pracovnú pozíciu. Bola mi však navrhnutá pozícia, pri ktorej by som stále prichadzala do kontaktu s pacientami a nesúhlasím s tým, pretože je to ohrozenie môjho zdravia. Preto som požiadala o pracovné voľno s náhradou mzdy. Zamestnávateľ aj napriek tomu sa snaží ma všetkými možnými spôsobmi na tú pozíciu dotlačiť alebo že sa mám vypísať na PN. Nevidím dôvod prečo by som sa mala vypisovat na PN keď sa cítim dobre. Chcem sa teda spýtať či mi môže gynekológ napísať lekársky posudok, že práca ktoru mi ponúkli ako náhradu nie je pre mna vhodná, alebo musím vyhladať špeciálneho posudkového lekára?
veronikasad
18.12.17,16:32
Na základe čoho by ti zamestnávateľ mal platiť náhradu mzdy?
veronikasad
18.12.17,16:35
Lekársky posudok by mal byť od lekára pracovnej zdravotnej služby, nie gynekológa. Na akom oddelení pracuješ?
qachna
18.12.17,19:00
Na zaklade zakonnika prace. Ak zamestnavatel nema vhodnu pracovnu poziciu pre tehotnu zamestnankynu je povinny poskytnut jej pracovne volno s nahradou mzdy. Som fyzioterapeut a pracujem s tazko postihnutymi ludmi. Su to stavy pri ktorych je ohrozene moje zdravie. Poziciu mi sice poskytli ale v styku by som s nimi bola aj tak a s tym nesuhlasim.
Tweety
20.12.17,15:13
Pre zam-ľ platí toto :
§162 ZP

(1) Ak tehotná žena vykonáva prácu, ktorá je tehotným ženám zakázaná alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo, je zamestnávateľ povinný vykonať dočasnú úpravu pracovných podmienok.
(2) Ak úprava pracovných podmienok podľa odseku 1 nie je možná, zamestnávateľ ženu preradí dočasne na prácu, ktorá je pre ňu vhodná a pri ktorej môže dosahovať rovnaký zárobok ako pri doterajšej práci v rámci pracovnej zmluvy, a ak to nie je možné, preradí ju po dohode s ňou aj na prácu iného druhu.
(3) Ak dosahuje žena pri práci, na ktorú bola preradená bez svojho zavinenia, nižší zárobok ako pri doterajšej práci, poskytuje sa jej na vyrovnanie tohto rozdielu vyrovnávací príspevok v tehotenstve a v materstve podľa osobitného predpisu.
(4) Ak nemožno tehotnú ženu preradiť na pracovné miesto s dennou prácou alebo na inú vhodnú prácu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť jej pracovné voľno s náhradou mzdy.
(5) Ustanovenia odsekov 1 až 4 platia rovnako o matke do konca deviateho mesiaca po pôrode a o dojčiacej žene.