nusulikova
18.12.17,18:43
na aký dedičský podiel mám nárok keď som ako spolužijúca osoba s poručiteľkou a zároveň aj neter teda, či si môžem uplatniť zo zákona ako spolužijúca osoba mojej tety alebo menší podiel ako neter. ešte to upresním.Moja teta bola vdova bezdetná. jej rodičia nežijú, ani súrodenci sú len dve spolužijúce osoby a po súrodencovi sú dvaja synovcovia a dve netere. ja som jednou z tých neterí a zároveň spolužijúca osoba.
Mária27
18.12.17,18:05
Ak dedíš ako neter, už by si nemala dediť ako spolužijúca osoba. Teda ak aj druhá spolužijúca osoba je neter či synovec, dedíte štyria - každý 1/4.

Podľa súdnej praxe ak dedí súrodenec, už nededí ako spolužijúca osoba. Predpokladám, že potom ani deti súrodenca nemôžu dediť ako spolužijúca osoba.
Ak teda druhá spolužijúca osoba je niekto iný, tá by mala dediť 1/2 a vy štyria podiel po rodičovi po 1/4 (trochu nespravodlivé).
nusulikova
18.12.17,18:27
Chcem sa opýtať prečo by neter nemohla dediť zo zákona ako spolužijúca osoba ale len ako neter, keď splňa všetky podmienky spoločnej domácnosti s poručiteľkou a ostatní dedičia s tým súhlasia

Neter môže byť spolužijúca osoba pretože dedičské podiely sú iné. Súrodenec ako spolužijúca osoba ma rovnaký podiel ako spolužijúca osoba tak preto by tým nič nezískal.Ale pri neteri je výška podielu menšia preto si môže uplatniť zo zákona podiel ako splužijúca osoba čo je vyšší podiel. čítala som to na internete príspevok od ciráka a kol.
arizona
18.12.17,19:38
.
nusulikova
18.12.17,19:54
chcem dediť ako spolužijúca osoba aj keď som neter a ostatní spoludedičia s tým súhlasia .Môžem si to uplatniť na pojednávaní?
Katy a R
18.12.17,19:55
Ak s tým ostatní dedičia súhlasia - tak sa môžu priamo pri DK dohodnúť, komu čo pôjde. neter môže dostať aj všetko ! :)

mimotemypožiadaj moderátora o spojenie tých tvojich otázok
Mária27
19.12.17,14:52
Samozrejme diskutovali sme o zákonných podieloch. Dedičskou dohodou sa môžu podiely zmeniť akokoľvek - môžeš zdediť aj všetko.