kompozit
19.12.17,15:45
Situácia z praxe: Živnostník opravoval sro-čke stroj. Sro-čka zaplatila preddavok v hotovosti. Po skončení prác vyšla celková suma na faktúre trocha vyššia ako 5000 eur. Sro-čka uhradila aj zvyšok v hotovosti cez ERP. Aká bude pokuta pre sro-čku a aká pre živnostníka? Dá sa pokute nejako vyhnúť?
Tweety
19.12.17,14:52
Zo stránky FS. Ak dôjde k porušeniu zákona zo strany fyzickej osoby – nepodnikateľa, bude jej uložená pokuta za priestupok do 10 000 eur.
Ak dôjde k porušeniu zákona fyzickou osobou podnikateľom alebo právnickou osobou, bude jej uložená pokuta za správny delikt do 150 000 eur.
kompozit
19.12.17,14:58
Jasné, zákon poznám. S akou výškou pokuty ste sa stretli v praxi? A ako sa pokute vyhnúť? Vrátiť platby z ERP a uhradiť faktúru prevodom?
marleau
19.12.17,15:38
pokuta je protiústavná, pretože zákon ma núti využívať a platiť za službu, ktorú nechcem
misomiso
19.12.17,16:51
Z tohto vyplyva. ze aj preddavok mal by zaplateny bezhotovostne:

https://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/2644/category/zakonne-povinnosti-podnikatela/article/platby-hotovosti-podnikatelia-2016.xhtml

"Rovnako to platí aj v prípade úhrady faktúry. Ak je fakturovaná suma vyššia ako 5 000 eur, všetky platby musia byť uskutočnené bezhotovostne (prevodom z účtu v banke).

V podnikateľskej praxi je bežným javom poskytnutie preddavku pred dodaním tovaru alebo poskytnutím služby. Následne je odberateľovi doručená faktúra, na ktorej sa uvádza fakturovaná suma a suma, ktorú je potrebné ešte uhradiť. Aj v tomto prípade je potrebné zistiť hodnotu platby, t.j. spočítať výšku poskytnutého preddavku a sumy, ktorú je potrebné ešte uhradiť. Ak tento súčet presahuje 5 000 eur, nie je možné realizovať žiadnu platbu v hotovosti."
kompozit
19.12.17,17:04
Mal byť, ale nebol. Pri úhrade preddavku sa nedalo vedieť, že oprava bude taká drahá, vysvitlo to až počas realizácie prác. Teória je jedna vec, ale ako to riešiť prakticky?
misomiso
19.12.17,17:08
Zakon ta nuti vyuzivat aj ovela drahsie sluzby. Napriklad pocitac a pripojenie na net. Dokonca aj cipovy OP som si musle zaplatit, aby som sa dostal do statnej schranky. Cely tento stat je protiustavny, ved to uz vieme davno. Ale nikde v EU to nie je lepsie.
misomiso
19.12.17,17:09
Fyzicky vratit, poslat prevodom. Sucasne poslat ospravedlnujuci list s bonbonierou doporucene na DU.
kompozit
20.12.17,07:28
:-)