monika rychla
20.12.17,11:57
Dobrý deń, skúsim sa spýtať stručne, hádam mi niekto poradí.

- Od septembra robím preklady dokumentov na živnosť (pri zriadení živnosti som si založila bežný účet)
- 3 faktúry som dostala zaplatené, ale rozhodla som sa založiť podnikateľský účet, keďže bežný účet (z ktorého platím rôzne účty a pod) nechcem zahŕnať do účtovníctva atď.
- Po založení podnikateľ. účtu pre FO by som si chcela previesť sumu faktúr z b. ú. na podnikateľský účet.
- je to možné? Jednoducho chcem aby ponikateľ. účet bol môj primárny. Na daňový úrad ohlásim nový podnik. účet, to mi je jasné. Ale ako previesť sumu faktúr z b. účtu na podnikateľský? Aký variabilný a konštantný symbol pri tom uviesť? Bude to z hľadiska účtovníctva a prípadnej danovej kontroly v poriadku?

Za odpovede veľmi pekne ďakujem :)))
kn-alka
20.12.17,11:16
Tento rok budeš účtovať oba bankové účty. Nemusíš si kvôli tomu previesť sumu z osobného na podnikateľský. Ak si aj prevedieš, účtuje sa to ako prevod peňazí medzi dvoma účtami, nie ako úhrada faktúry. - a tak nemusíš ani uvádzať VS, ani KS
veronikasad
04.03.18,17:16
Primárny musí byť účet, na ktoré ti chodia platby od odberatelov. Ten treba nahlásiť na DU. Prevod na iný súkromný účet je osobná spotreba podnikatela.