GejzaH
13.11.04,20:50
POtrebuje poradiť pri účtovaní záloh:
Zamestnanec dostane 100 USD 1.10.04 napr. s kurzom 30.00 Sk/USD. Zaúčtujeme 3000.00 335/211

10-ho vráti zálohu 100 USD, pričom kurz je v ten deň napr. 31.00 Sk/USD.

Do úvahy pripadajú dve možnosti:
a)
3000.00 211/335 a kurzový rozdiel 100.00 211/663
b)
3200.00 211/335 bez kurz. rozdielu

Akým kurzom sa má účtovať vrátenie zálohy a hlavne, kde je to popísané??
esprit
13.11.04,20:35
Pri kúpe a predaji cudzej meny použije účtovná jednotka na slovenskú menu kurz,za ktorý boli tieto prostriedky nakúpené alebo predané. Ak sa dáva záloha zamestnancovi na ZSC z valutovej pokladne, pre výdaj z pokladne sa použije priemer kurzov a pohľadávka voči zamestnancovi sa počíta kurzom NBS v deň poskytnutia zálohy, takže kurzový rozdiel tu vzniká. Ak vracia neminutú zálohu, tak v tom kurze, v ktorom mu bola poskytnutá.
(odvolávka: §24 ods.2,3 zákona o účtovníctve)
mudroš
14.11.04,13:16
Pri kúpe a predaji cudzej meny použije účtovná jednotka na slovenskú menu kurz,za ktorý boli tieto prostriedky nakúpené alebo predané. Ak sa dáva záloha zamestnancovi na ZSC z valutovej pokladne, pre výdaj z pokladne sa použije priemer kurzov a pohľadávka voči zamestnancovi sa počíta kurzom NBS v deň poskytnutia zálohy, takže kurzový rozdiel tu vzniká. Ak vracia neminutú zálohu, tak v tom kurze, v ktorom mu bola poskytnutá.
(odvolávka: §24 ods.2,3 zákona o účtovníctve)
Myslím si, že esprit predbehol dobu.
Vážený aritmetický priemer alebo FIFO metóda sa môže použiť pre výdaj z valutovej pokladne až od 1.1.2005 !!!
Z § 24 ods.2,3 nič také nevyplýva. Až novela zákona o účtovníctve zákonom 561/2004 Z. z. zmenila znenie § 25 ods. 3 tak, že je možné použiť vážený aritmetický priemer alebo FIFO metódu aj pre výdaj z valutovej pokladnice. Ale iba v prípade "ak je to v súlade s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia".
To, že to bolo doplnené do zákona až teraz znamená, že doteraz to nebolo možné. Preto sa to doplnilo.
Prosím neodvolávajme sa na zákon, keď si ho neprečítame. To prináša iba zmetky. V právnom štáte platí to, čo je v zákone napísané a nie to, čo si myslíme, že je tam napísané.
Teraz k otázke:
V roku 2004 sa výdaj z valutovej pokladne a tiež pohľadávka voči pracovníkovi ocení kurzom NBS platným v deň uskutočnenia účtovného prípadu (t.j. výdaj valút). Vrátenie zálohy sa do valutovej pokladne príjme kurzom NBS v deň prijatia a zároveň sa vysporiada pohľadávka voči zamestnancovi, ktorá bola ocenená pravdepodobne iným kurzom. Vznikne teda kurzový rozdiel.
V roku 2005.
Výdaj z valutovej pokladne sa bude môcť prepočítať tak, ako si firma stanoví interným predpisom, že bude postupovať. Bude to jeden zo spôsobov:
- Kurzom NBS v ten deň (tak ako doteraz)
- FIFO metódou
- váženým aritmetickým priemerom.
Pohľadávka voči pracovníkovi sa naďalej musí prepočítať kurzom NBS. Ak sa teda použije jeden z nových spôsobov, vzikne kurzový rozdiel už pri výdaji zálohy!

Podľa návrhu novely postupov účtovania (ešte neschválených), by sa vrátenie valút do pokladne malo oceniť (prepočítať) tým kurzom, ako boli valuty vydané. Pri vysporiadaní vznikne znovu kurzový rozdiel.

Podľa môjho názoru novela nič nerieši, len komplikuje. Ja si naďalej budem kurzovať kurzom NBS, nepotrebujem sledovať, za čo sa valuty nakúpili, ani nepotrebujem špeciálny SW, ktorý mi bude počítať vážený aritmetický priemer. Budem mať iba jeden kurzový rozdiel pri vysporiadaní pohľadávky. Načo si komplikovať život.
Hlavný problém, že po niekoľkých operáciách mám vo valutovej pokladni v Sk nezmysel, sa novými spôsobmi neodstráni. Aj tak sa to vyroná až pri prepočte kurzom k termínu účtovnej závierky. Skúste si to na príklade!
esprit
14.11.04,19:25
To: mudroš

V odpovedi som nepísala svoj osobný výklad zákona, ale postup, ktorý na moju otázku o poskytovaní záloh na ZSC zamestnancom uviedla na školení dňa 5.11.2004 lektorka Ing. Helena Ivaničová.