goosesk
20.12.17,16:45
dobry den,,

bojujem s nasou legislativou. Moj syn sa narodil v zahranici 2 mesiace dozadu, v "krajine tretieho sveta" ako zvykneme pouzivat. Matka je cudzinka bez poistenia v jej krajine.

Syn je automaticky so slovenskym obcianstvom. Ma docasny slovensky cestovny pas. Prisli sme na slovensko za rodinou a nemozem ho prihlasit do zdravotnej poistovne lebo:

zdravotna poistovna potrebuje aby syn mal trvaly pobyt. Na trvaly pobyt potrebuje matrika rodny list. Rodny list vydava osobitna matrika mv ,ktora na to ma 3 mesiace a ak chce aj viac.

Cize cele mesiace nemam sancu syna zdravotne poistit (iba komercne) napriek tomu musim chodit na preventivne prehliadky, na ockovania a podobne. Ako vyjst z tohto bludneho kruhu, okrem zakupenia komercneho poistenia, ktore bude mozno drahsie ako samotne navstevy u lekarov. Cakam na ponuky z komercnych poistovni, kedze si vyziadali okrem ineho aj spravu od pediatra.


ako je to v pripade naroku na prispevok pri narodeni, kedze niesom matka ,ale otec a matka nemala ziaden prispevok a ani materske pridavky.

dakujem za rady co robit v tomto pripade.
Chobot
20.12.17,16:08
ZP postupuje výlučne v intenciách zákona 580/2004, ktorý v § 3 uvádza:

(2)
Verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak na území Slovenskej republiky nie je zamestnaná ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť, a ak...

Zároveň v ods. 3 sa uvádza:

(3)
Verejne zdravotne poistená je aj fyzická osoba, ktorá nemá trvalý pobyt3) na území Slovenskej republiky, ak nie je zdravotne poistená v inom členskom štáte Európskej únie alebo v zmluvnom štáte Dohody o Európskom hospodárskom priestore a vo Švajčiarskej konfederácii (ďalej len „členský štát”) a
a) ....
..
j)
je nezaopatrené dieťa podľa § 11 ods. 7 písm. a) s povolením na pobyt na území Slovenskej republiky,8aaa) ktoré má verejne zdravotne poisteného na území Slovenskej republiky aspoň jedného zákonného zástupcu alebo fyzickú osobu, ktorej bolo zverené do starostlivosti na základe rozhodnutia súdu.10)

Takže pokiaľ nie je možné poistiť dieťa na základe trvalého pobytu matky, predpokladám, že ty si občan SR a máš tu aj trvalý pobyt. Potom ak dieťa má povolenie na pobyt v SR, tak ho môžeš prihlásiť na verejné zdrav. poistenie na základe tvojho trvalého pobytu. Ak ty nemáš trvalý pobyt, tak nie je možné uplatniť tento odsek. V tvojom zadaní absentuje veľa základných údajov, preto je ťažké ti relevantne poradiť.

Napr.:
Kde máš ty trvalý pobyt?
Kde má matka trvalý pobyt? Kde je zdravotne poistená matka?
Prečo nemôže mať dieťa zdrav. poistenie v krajine, kde má matka trv. pobyt?

Teraz som si všimol tvoju vetu :"Prisli sme na slovensko za rodinou a nemozem ho prihlasit do zdravotnej poistovne" - z toho chápem, že žijete v zahraničí. Potom neviem, prečo sa rozčuľuješ, že ti ho nechcú okamžite a atuomaticky prihlásiť. To, že malý má slov. občianstvo, neznamená, že je verejne zdrav. poistený, ale to ti už povedali v ZP. Z pohľadu ZP ste cudzinci, ktorí majú nárok len na komerčné zdrav. poistenie.
goosesk
20.12.17,16:13
co znamena "povolenie na pobyt" ? ved to je automaticky ,kedze jeho obcianstvo je slovenske.
Ja mam trvalu pobyt na slovensku. Matka ma trvaly pobyt v cudzine, kde nema statne zdravotne poistenie, je tam moznost len komercneho.

Matka ma tu na slovensku komercne zdravotne poistenie pre cudzincov.
Chobot
20.12.17,16:17
Povolenie na pobyt je definovaný v zákone 48/2002. Či už prechodný alebo trvalý. Pre uplatnenie § 3 ods. 3 písm. j) je jedno, či dieťa má prechodný alebo trvalý pobyt. Ty musíš mať trvalý pobyt.

Tak musíš preukázať, že je to tvoje dieťa, že ty máš trvalý pobyt na SR a si zdravotne poistený. Bohužiaľ k tomu potrebuješ rodný list dieťaťa, aby si preukázal, že si jeho otec.

Takže problém nie je v ZP, ale v rodnom liste.
goosesk
20.12.17,16:24
slovensky rodny list budem mat,,,ale rodny list v tomto pripade vydava osobitna matrika, ktorej to trva mesiace ... :/ ..

rodny list zo zahranicia , ktory mame z matriky danej krajiny, ten mam.. Tam som aj uvedeny ako otec.