zaphira
01.08.06,18:54
Ahojte. V pohľadavkach mam kopu neuhradenych faktur, este z roku 2003, ale aj 2004 a 2005. Chcem sa spytat, čo sa da s nimi robit, ked niektore su uz premlcane, takze ich ani nema zmysel vymahat. Ale co s nimi? Nemôzu mi tam predsa svietit donekonecna. A kedze pohladavky som este nikdy neriesila, prosim o polopatickú radu, ako ich zlikvidovat. Dakujem.
Monika Kováčová
01.08.06,19:15
Čo máš na mysli premlčané? Nevymožiteľné? Pokiaľ si každoročne robila inventarizáciu pohľadávok ;) tak by mali byť vymožiteľné. Ak nie, pokús sa ju urobiť a uvidíš. Móóžno ti niekto zaplatí... :D :) .
Pohľadávku môžeš odpísať do 1000,- Sk akože ani nebola. Na ostatné by si mala mať doklad zo súdu, že je táto nevymožiteľná, ak sa nemýlim.

No a v pripočitateľnej položke v daňovom priznaní by si mala uviesť sumu, o ktorú si si znížila základ dane v období, keď ti pohľadávka vznikla. Túto zložitú vetu vysvetlím takto:
Ak je to napr. za predaj tovaru, tak tento tovar si za nejakú sumu kúpila. A o túto sumu nakúpeného tovaru si si znížila v príslušnom roku daňový základ. Takže šup - príjem z nej nebol, že - takže pripočítaš v roku, kedy ju odpíšeš.
zaphira
02.08.06,14:54
Dakujem za radu. Len upresnim ze tým premlčaním som myslela, ze po 3 rokov je uz pohladávka premlčaná a teda keby som ju až vtedy zacala vymáhat, tak povinný už nie je povinný mi ju zaplatiť. Všetko sú to faktúry za poskytnuté služby takže to neviem použiť tak ako si napísal v poslednej vete. Ale budem nad tým rozmyšlať. Dakujem.
Monika Kováčová
02.08.06,15:49
Dakujem za radu. Len upresnim ze tým premlčaním som myslela, ze po 3 rokov je uz pohladávka premlčaná a teda keby som ju až vtedy zacala vymáhat, tak povinný už nie je povinný mi ju zaplatiť. Všetko sú to faktúry za poskytnuté služby takže to neviem použiť tak ako si napísal v poslednej vete. Ale budem nad tým rozmyšlať. Dakujem.

No inventarizáciu si každopádne urobiť mala - potvrdenie záväzku inej spoločnosti voči tebe ti zaisťuje vymožiteľnosť aj 5-10 ročnej pohľadávky, kým súd neurčí, že je pohľadávka nevymožiteľná.

K nákladom na služby určite patrí nejaký ten telefón, nájomné, PHM a tak... porozmýšľaj.:)
Steffi
02.08.06,17:05
No inventarizáciu si každopádne urobiť mala - potvrdenie záväzku inej spoločnosti voči tebe ti zaisťuje vymožiteľnosť aj 5-10 ročnej pohľadávky, kým súd neurčí, že je pohľadávka nevymožiteľná.

K nákladom na služby určite patrí nejaký ten telefón, nájomné, PHM a tak... porozmýšľaj.:)


Ja som vo firme prevzala evidenciu pohľadávok a poposielala som upomienky o nezaplatení. Zo 7 pohľadávok som takto vymohla 4. S týchto podnikov sa mi ozvali ihneď telefonicky a ja som im povedala, že idem dať právnikovi doklady na vymáhanie a zároveň firma uvedie ich adresy na internete ako neplatičov. 3 zaplatili hneď a 1 si dohodol splátkový kalendár, na základe ktorého spostupne splatil celú pohľadávku.
Skús, možno sa ti niečo podarí povymáhať. Je pravda že pracujem v a.s.,
ale za pokus to vždy stojí.

Steffi