mondes
22.12.17,09:45
Ahojte, od októbra som prebrala jednu firmu, SZČO po bývalej účtovníčke. Ona pri odovzdaných dokladoch mala poznámku, že chýbajú 2 dobropisy. Jeden zo dňa 20.8.2017 a druhý zo dňa 31.8.2017. Teraz som volala do firmy a tie dobropisy mi poslali. Sú na nich presne tie isté dátumy. Podľa § 53 by som mala do 30 dní upraviť ZD, aj keď dobropis nemáme k dispozícii. No keď si zoberieme ten dobropis zo dňa 20.8.2017, tak + 30 dní je 19. september 2017. A to je obdobie, ešte kedy som mohla ten dobropis dať aj do augusta, pretože je to obdobie do 25. teho. Alebo ako sa počítajú tie 30 dní podľa § 53 ods. 1? ˇMajú tie dobropisy ísť do septembra, či do augusta? Resp. nemôžem ich dať už do novembra? Ďakujem pekne.
Tweety
22.12.17,09:19
Kedy vám boli doručené?
mondes
22.12.17,09:32
Hm, totižto ja presne neviem, či ich podnikateľ vtedy dostal a ich stratil, alebo ich vôbec nedostal. Skôr si myslím, že ich klient niekde stratil. Už pri preberaní dokladov som našla odkaz od bývalej účtovníčky, že chýbajú. Ja som začala účtovať od októbra, no nahádzala som si aj všetko predtým a tiež mi to tam chýba. Doteraz som to neriešila, no dnes som volala dodávateľovi a mi ich práve dnes aj poslal, ale mailom. No dátumy sú na nich augustové.
mondes
22.12.17,11:13
Prosím, neviete mi poradiť, či ten DD mám dať do augusta, septembra?
Tweety
22.12.17,12:27
1) Ak po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom platiteľ uplatnil odpočítanie dane, nastane skutočnosť podľa § 25 ods. 1, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane. Ak platiteľ doklad o oprave základu dane nedostane do 30 dní odo dňa, keď nastala skutočnosť podľa § 25 ods. 1, ktorá má za následok zníženie základu dane, opraví odpočítanú daň v zdaňovacom období, v ktorom uplynulo 30 dní odo dňa, keď nastala skutočnosť podľa § 25 ods. 1; ak sa oprava odpočítanej dane vzťahuje na nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo dodanie tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň príjemca plnenia, platiteľ súčasne opraví aj základ dane a daň podľa § 25, a oprava odpočítanej dane pri dovoze tovaru sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ vykonal opravu základu dane s výnimkou podľa odseku 3.

Musíš teda postupovať podľa toho, ty vieš, kedy prišiel, či neprišiel. (Evid.pošty..?) Ak prišiel do 30 dní, potom dáš do obdobia kedy prišiel, ak nie, potom musíš do obdobia, kedy uplynulo 30 dní.
mondes
22.12.17,13:34
Ďakujem tweety. A to obdobie, kedy uplynulo 30 dní počítam ako? Napr. jeden dobropis mám zo dňa 20.8.2017, ale prišiel mi dnes. (Dajme tomu, že vtedy ho nemali). A teda od ktorého dátumu počítam 30 dní? Od dátumu vystavenia dobropisu, alebo??? Vďaka..
Tweety
22.12.17,13:38
Od dátumu, kedy sa ZD opravil, teda mal by to byť dátum vystavenia. Aspoň tak to je v zákone, ak tomu dobre rozumiem.