Janka590
25.12.17,12:22
Ako sa moze zamestnavatel legalne zbavit zamestnanca na dobu neurcitu, ked je zamestnanec kazdy mesiac na pn alebo ocr.
Mila123
25.12.17,11:34
toto nie je dôvod na prepustenie zamestnanca
Janka590
25.12.17,11:43
Len zamestnavatel s nim nemoze počítat... je to pracovne miesto, ktore vyzaduje pravidelnu pritomnost zamestnanca.
Mila123
25.12.17,11:50
nie je to dôvod na prepustenie
taiko
25.12.17,12:24
Napada ma :
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.
Pri tomto dôvode je dôležité, že musí ísť o dlhodobú stratu zdravotnej spôsobilosti a nie dočasnú. Zároveň sa vyžaduje lekársky posudok, ktorý je zákonným podkladom preukázania zdravotnej nespôsobilosti. Dlhodobá strata zdravotnej spôsobilosti zamestnanca zakladá aj povinnosť zamestnávateľa jednostranne preradiť zamestnanca na inú prácu. Zamestnávateľ buď splní túto svoju právnu povinnosť, alebo môže z toho istého dôvodu uplatniť aj výpoveď.

d) zamestnanec
- nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce
- prestal spĺňať požiadavky stanovené v osobitnom predpise, ktorý ustanovuje voľbu alebo vymenovanie ako predpoklad vykonávania funkcie štatutárneho orgánu alebo vnútorný predpis zamestnávateľa ustanovuje voľbu alebo vymenovanie ako požiadavku vykonávania funkcie vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, pracovný pomer s týmto zamestnancom sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou až po jeho zvolení alebo vymenovaní
- nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
- neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil

zdroj : http://www.akmv.sk/aktuality/pracovne-pravo/vypoved-zo-strany-zamestnavatela-vypovedne-dovody
a Zákon č. 311/2005 Z. z
taiko
25.12.17,12:25
zadavatel sa pyta na moznost, nie na dovod
ivka70
25.12.17,12:42
1. dohodou o ukonceni PP
2. zrusenim jeho pracovneho miesta, vypovedou s odstupnym (a minimalne dalsie 3 mesiace to pracovne miesto neobsadit
LubosP
25.12.17,17:35
ak je zamestnanec chory kazdy mesiac tak pravdepodobne podvadza, zamestnavatel ma pravo na kontrolu tak nech ju vyuzije, po zisteni podvodu je uz dovod na vypoved jasny
pavol54
25.12.17,17:45
3, písomne prvé vážne varovanie, druhé vážne varovanie, tretie vážne varovanie = Okamžité zrušenie pracovného pomeru zamestnávateľom
pavol54
25.12.17,17:50
zamestnanec na PN po prevedení marodky pod sféru SP sa flákal išiel som to bonznúť na SP a odpoveď: čo ak si potreboval niečo kúpiť, ja že do obchodu môže skočiť manželka, ale na návštevu o tri dediny ďalej snáď NIE. O dva dni bol zdravý.
ivka70
25.12.17,18:14
ano, ale na to treba dovod, dovodom samotna PN ci OCR nie je
a vyrabat dovody na pisomne upozornenie uz je minimalne na hranici legalnosti, preto tam tato moznost nie je
pavol54
25.12.17,18:36
nepísal som že vytvárať dôvody, ale ani častá PN nie je dôvod na neplnenie povinností počas pracovnej smeny, ako zamestnávateľ vždy privieram oči nad porušením ale na to musia obe strany, Bola pracovníčka ktorá pravidelne prichádzala 7,05, a ešte si odskočila zapáliť mimo prestávky, ale stane sa každému že občas zaspí
Taynee
25.12.17,19:10
Buď ma naozaj zdravotné problémy a zrejme bude aj nesposobilý na výkon práce ( mimoriadna LP) alebo pomože len pravidelná kontrola. Pokojne aj dať podnet na SP na vykonanie kontroly, či prešetrenie postupu lekára.
misoft
25.12.17,21:12
Prvých 10 dní to platí zamestnávateľ, má teda právo náhodne kontrolovať, či zamestnanec na PN dodržiava liečebný proces (PN). Po 10-tich dňoch toto vykonáva SP. A následky takýchto prepadoviek pre PN-kára sú jasné - pokuta, nevyplatenie nemocenskej. Ak ho nenájde doma a zamestnanec na PN nepredloží dôvod (relevantný) svojej neprítomnosti - zamestnávateľ (po 10-tich dňoch SP) má právo cez ošetrujúceho lekára zamestnancovi predčasne ukončiť PN. A zamestnanec je povinný nastúpiť do práce - ak nenastúpi = absencia. Urobí to 2x a už je to porušenie pracovnej disciplíny = vyhadzov!
Zamestnávateľ MÔŽE doma zamestnanca kontrolovať až do 22-hej hodiny!
http://www.pluska.sk/ekonomika/spolocensky-servis/pn-kari-pozor-kontrolor-moze-prist-aj-desiatej-vecer.html
Po 10-tich dňoch toto vykonáva SP. A následky takýchto prepadoviek pre PN-kára
Dav
26.12.17,09:31
1. Poslať zamestnanca na zdravotnú prehliadku, či je spôsobilý vykonávať svoju prácu - výpoveď zo zdravotných dôvodov
2. počas PN kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu
3. ak sa dá, vytýkať opakovane nedostatky v práci a skončiť PP pre opakované porušovanie pracovnej disciplíny a neuspokojivé plnenie pracovných úloh
4. navrhnúť zamestancovi dohodu o skončení PP
5. výpoveď s odstupným - zrušiť pracovné miesto

Pozor na dodržanie Zákonníka práce, aby zamestnanec pri prípadnom súdnom spore neuspel.
duves
26.12.17,10:07
Ja len nechápem, ako mohlo k tomuto stavu prísť. Načo je inštitut doby určitej? Započtovy list? Ved tam vidno, kolko bol človek, čo je prijaty na PN-k v predošlom zamestnaní.