Dáša_
27.12.17,10:50
Napdol ma na ulici pes. V podstate prádzna ulica. Oproti mne dievča so psom na hrubej vôdzke. Ja som len tak vybehla z domu, nemala som ani nič v ruke, doma psa nemáme. išli sme oproti sebe po dosť širokom chodníku. Úplne na začiatku som zaregistrovala, že dievča toho psa pritiahlo k sebe. Po asi 10-15 metroch sme sa míňali a vtedy sa pes na mňa vyrútil. zdrapil ma za ruku. Našťastie, iba ma poškrábal, nič hlboké. Ale krv trochu je.
A ja v šoku neviem nič. Iba si matne pamätám, čo malo dievča oblečené. A tuším, kde býva.
Teraz tu doma sedím a neviem, čo ďalej. Asi by som mala niečo robiť, lebo nabudúce môže ten pes napadnúť nejaké dieťa. Alebo ísť ku lekárovi? Zranenie je v podstate nič, aj ked teda došlo k dotyku a porušeniu pokožky. Vraj je ten pes očkovaný, ale to neviem, to iba dievča povedalo.

Alebo sa mám na to celé vykašlať?

Plemeno psa iba tuším, asi nejaký stafford alebo podobný terier. Územčisté, na silných labách.
bettylou
27.12.17,11:22
Ranu hneď poriadne povymývať mydlovou vodou - aby sa vymylo, čo najviac slín. K lekárov,i ak pôjdeš, tak ťa asi pošle na chirurgiu, kde ti to ošetria (ale ak nie je čo...). Najlepšie je si zistiť pôvod psa a dátum a vakcínu, ktorou bol očkovaný. Ak ti to majiteľ nechce sprístupniť, tak si povinná zapojiť PZ (oni pôjdu zisťovať). Inak pri poraneniach zvieratami čas hrá veľkú rolu, hoci nepredpokladám, že by mohlo ísť o besnotu, musíš sama zvážiť prostredie (mesto, dedina..., výskyt ochorenia). Pre svoju spokojnosť.
Dáša_
27.12.17,11:27
no, zatial mám za sebou mestskú políciu, tá sa snaží zistiť majiteľa. Ale to sa asi nepodarí. Navštívila som urazovku a teraz musím na infekčné. V našom meste je dovolenka, takže hajde do krajského mesta. No a nakolko nevieme zistiť psa, nie to či je očkovananý, tak ma zrejme očkovanie neminie :(
bettylou
27.12.17,11:29
A ak to nezmenili (VŠZP už zmenila), tak si poriadne zacvakáš. :(
Očkovania sa neboj, len najkých 5 do pleca v odstupoch niekoľkých týždňov, plus, ak lekár usúdi tak hneď aj jedna s hotovými protilátkami. :)
Ten pes by mal chodiť s koženým košíkom, keď ho majiteľka neudrží - chudák pes.
Dáša_
27.12.17,11:39
fúha, to platenie myslíš vážne? to ma celkom prekvapilo
Katy a R
27.12.17,11:51
bettylou
27.12.17,13:00
fúha, to platenie myslíš vážne? to ma celkom prekvapilo

no, začiatkom roku to bolo okolo stovky, ale neskôr to začala všeobecná preplácať, veď uvidíš :)
teraz som pozerala - verorab, už plne hradený poisťovňou, ale ja jak som bola a mi lekár zahlásih, že 1 - 23,- eur a treba ich 5 tak sa mi panenky pretočili, aj šeckým, čo sme tam boli
marleau
27.12.17,13:02
prečo mažete príspevky?
korela
27.12.17,15:13
Ja keď vidím taký typ psa, že samý sval a hrubý krk a hlavu ako ..., vždy odbočím na druhú stranu. Istota, nebyť v tesnej blízkosti.
Dáša_. kde je dnes na Slovensku besnota? Asi nikde, ale pes by mohol mať záznam pre budúcnosť a mladá ponaučenie.
Dáša_
27.12.17,15:53
Ďakujem všetkým za rady.
Preštudovala som si pár dostupných vecí. A došlo mi, že v momente, ako pôjdem k lekárivi, ani jeden si to nezoberie na triko. To jest, každý ma pošle na očkovanie. Takže mám prvú dávku za sebou. Samozrejme, komplikácia s dovolenkami a tak som putovala až do krajského mesta. Za vakcinu som ešte neplatila, lebo lekáraň mala inventúru. Dali mi zo svojich zásob a všetko sa ukáže až po novom roku, keď budem musieť tie vakcíny vybrať. Zatiaľ jedna dávka tuším 9,38€ a treba ich 5.

Trochu ma straší, čo by sa stalo, keby bolo išlo po ulici nejaké dieťa. A pes zaútočil na neho. Naviac, chodník je vedľa frekventovanej cesty.
Celé by to malo zmysel, keby sa teraz ten pes označil, a musel von chodiť s náhubkom. A nepúšťať s ním dieťa. Lenže, povedzme si otvorene. Aktuálne ho policajti nevedia nájsť, respektíve majitelai neotvárajú. Evidencia je v podstate žiadna. A keby aj nariadili tomu psovi chodiť von s náhubkom, kto to skontroluje????
buchač
27.12.17,18:08
Možno mimotemy a možno nie.

Ja sa len tak slušne opýtam, aby som etiketu neporušil a prípadne nejakého majiteľa zvieraťa nenasrdil.

Nuž sa pýtam..." Kde sú teraz príspevky od nickov, ktorí sú majiteľmi psa ? Kto iný, ak nie oni by mali vedieť povinnosti, ktoré z toho zákona vyplývajú ? Teda by mali vedieť aj poradiť v danej situácii...či ? "
alaya1
27.12.17,18:51
Napdol ma na ulici pes. V podstate prádzna ulica. Oproti mne dievča so psom na hrubej vôdzke. Ja som len tak vybehla z domu, nemala som ani nič v ruke, doma psa nemáme. išli sme oproti sebe po dosť širokom chodníku. Úplne na začiatku som zaregistrovala, že dievča toho psa pritiahlo k sebe. Po asi 10-15 metroch sme sa míňali a vtedy sa pes na mňa vyrútil. zdrapil ma za ruku. Našťastie, iba ma poškrábal, nič hlboké. Ale krv trochu je.
A ja v šoku neviem nič. Iba si matne pamätám, čo malo dievča oblečené. A tuším, kde býva.
Teraz tu doma sedím a neviem, čo ďalej. Asi by som mala niečo robiť, lebo nabudúce môže ten pes napadnúť nejaké dieťa. Alebo ísť ku lekárovi? Zranenie je v podstate nič, aj ked teda došlo k dotyku a porušeniu pokožky. Vraj je ten pes očkovaný, ale to neviem, to iba dievča povedalo.

Alebo sa mám na to celé vykašlať?

Plemeno psa iba tuším, asi nejaký stafford alebo podobný terier. Územčisté, na silných labách.

Daska, je mi to luto. Chcem sa opytat, ci si sa toho psa bala, ked si isla okolo neho, pripadne, ci si neurobila rychly pohyn rukou?
Mala si ziadat od majitelky, pripadne ak vies, kde byvaju vyhladat si ich,popytat sa ludi, majitelia psov sa poznaju, ockovaci preukaz psa, oni su povinni dat k nahliadnutiu ak nie tebe, tak policii. Ak si sa dala uz na preockovanie, odkladaj si blocky za platbu, ak by si platila, tiez si tie peniaze mozes od nich vymahat.
Nepises, ako stare mohlo byt to dievca, mozno sa doma ani nepriznalo, ze sa nieco stalo.
Mne sa stalo nieco podobne, sice nepohryzol mna, ale psa, vybehol na nas, tiez bullterier a zahryzol so. samozrejme, bol na volno, ale ja som si sama vyzistila, kto su majitelia,policia bola neaktivna, naco aj si stazovat pracu, bol nastastie zaockovany, ale dostal pokutu majitel.
Tak isto ako medzi inymi ludmi,vojakmi, lekarmi, ucitelmi, predavacmi, su aj medzi majitelmi psov ludia zodpovedni a nezodpovedni,
Zovseobeccnovat sa neda ani pri takejto nemilej prihode. zelam skore uzdravenie ran na tele a hlavne na dusi.
Dáša_
27.12.17,19:13
ja som v podstate toho psa ani nevnímala. asi 20-30 metrov predo mnou som si všimla, že dievča toho psa pevnejšie chytilo na vôdzke. A potom som si ho nevšímala, venovala som sa vlastným myšlienkam. Chodník je relatívne široký, ja som v rukách nič nemala a ani nemala dôvod nimi máchať. Len proste na mojej úrovni, respektíve možno aj o krok za mnou sa vrhol na moju ruku.

To dievča malo max 15 rokov, drobné. V žiadnom prípade nemalo šancu psa udržať. Keby sa bol rozhodol viac trhať, tak trhá. Vlastne vďaka kabátu sa mu hryz nepodaril tak, ako si zrejme predstavoval.

Teraz už viem, že som mala pýtať meno minimálne dievčaťa, ale hlavne držiteľa psa. Lebo takto hľadať je ťažké. Alebo aspoň urobiť fotku na mobil. No fakt som nevedela, čo vtedy. Naviac, pôvodne sa ani nezdalo, že je to až do krvi.
alaya1
27.12.17,19:19
Tak to, ze si ho pritiahla, nic neznamena, aj ja si psa pritahujem k nohe, ked ide niekto vedla nas, avsak urcite nema utocit,. ak ide niekto po chodniku. Ak vsak vies, kde mozno to dievca byva, ja osobne by som to urcite nenechala tak, ako vravis, mohol napadnut male dieta. Dokazovanie je tazke, ked nemas svedka. Hlavne, aby si bola chranena.
arizona
27.12.17,21:14
Možno mimotemy a možno nie.

Ja sa len tak slušne opýtam, aby som etiketu neporušil a prípadne nejakého majiteľa zvieraťa nenasrdil.

Nuž sa pýtam..." Kde sú teraz príspevky od nickov, ktorí sú majiteľmi psa ? Kto iný, ak nie oni by mali vedieť povinnosti, ktoré z toho zákona vyplývajú ? Teda by mali vedieť aj poradiť v danej situácii...či ? "
Skusim poradit.
Ked sa take nieco stane,tak majitel psa mal preukazat svoje "udaje",adresu,telefon a pod.
Tiez je jeho povinnostou priniest ockovaci preukaz psa.
To by si mal vyziadat aj poskodeny vo vlastnom zaujme,ak sa majitel psa nema k cinu....Dasa asi v strese na to zabudla, co je na skodu.

Ak je pes pravidelne vakcinovany a majitel priniesol o tom doklad,tak poskodeny sa vyhne bolestivym injekciam,ktore inak lekari nasadia "pre istotu",ak sa nevie, ci neznamy pe sma povinne ockovania,nakolko nevedia,ci pes netrpi nejakymi chorobami.
Ak je rana hlbsia,tak lekar pre istotu aj nasadi antibiotika.Ak je poskodena iba pokozka, zvacsa staci ranu iba vydezinfikovat.

Povinnostou majitela psa je ihned navstivit veterinara.Povinne su 3 prehliadky s odstupom 1tyzdna. Potvrdenia z vystrenii od veterinara je povinny vzdy dorucit poskodenemu,aby sa vedel zariadit a poradit s lekarom, ci je potrebna dalsia liecba.

Dalsou povinnostou majitela psa je nahlasit tento incident na mestskom/obecnom urade. Na OU vystavia tzv. cervenu znamku,ktoru musi pes nosit.Taktiez je majitel zaroven povinny od toho dna nosit na verejne priestranstva psa iba s nahubkom.

Ak byva Dasa na dedine,moze skusit na obecnom urade,tam maju evidenciu psov.Mozno sa dopatra majitela a donuti ho k naslednym povinnostiam...
Dav
27.12.17,22:25
Dáška, nič príjemné, prajem zotavenie bez následkov. Psíčkari majú obvykle svoju trasu a chodia von v pravidelnom čase a navzájom sa poznajú, hlavne v menšom meste a na dedine, skús sa pospytovať ďalšie dni v rovnakom čase, či tadiaľ nechodieva taký pes.Alebo po veterinároch v blízkosti. Možno spoznajú svojho klienta. A požiadať mestských policajtov, aby si všímali, keď psa venčí dieťa, či je to bezpečné.

P.S. Za psíčkarov moje príhody. Keď môj pes napadol okoloidúceho,tiež boli krvavé stopy po zuboch, sama som trvala na tom, aby privolal mestskú políciu a ukazovala som v preukaze očkovanie proti besnote. Zaplatili sme pokutu, pes dostal štatút nebezpečného psa a aj keď nie na ňufáku, ale na krku nosila vždy košík, pri veľa ľuďoch aj na ňufáku a chodila som s ňou už len ja. ( Chalan sa rozháňal a kričal, išiel blízko nás, nereagoval na mňa, aby išiel ďalej od nás, moje deti nezareagovali dosť rýchlo,ona to vyhodnotila ako útok na nás a bolo, zlé sa stane rýchlo). Keď som ja pri plote nafasovala zuby do ruky, riskovala som a nešla som k doktorom - cez plot ma pohrýzol pes, že vraj "hej, oni s ním chodia k veterinárovi" mi vraveli susedia a nič mi nie je, tak mali pravdu.
korela
28.12.17,00:36
Ak bola dievčina so psom iba na prázdninách u rodiny, ťažko sa bude hľadať. Človek sa učí po celý život.
bettylou
28.12.17,07:36
[QUOTE="arizona"][QUOTE="buchač"]Možno mimotemy a možno nie.



Ak je pes pravidelne vakcinovany a majitel priniesol o tom doklad,tak poskodeny sa vyhne bolestivym injekciam,ktore inak lekari nasadia "pre istotu",ak sa nevie, ci neznamy pe sma povinne ockovania,nakolko nevedia,ci pes netrpi nejakymi chorobami.

Dovolím si protirečiť - tie injekcie nie sú bolestivé. ;), bolestivý je skôr ten hryzanec
Žabinka
28.12.17,08:15
Dovolím si protirečiť - tie injekcie nie sú bolestivé. ;), bolestivý je skôr ten hryzanec
mimotemy ja som bola očkovaná proti besnote ako dieťa, a bolesť to teda bola riadna.. injekcie boli podkožné do brucha, a mesiac som chodila ohnutá, nedalo sa vystrieť.. vybrala som asi 10 injekcií.. ale odvtedy sú už asi iné injekcie..;)
bettylou
28.12.17,14:46
Dovolím si protirečiť - tie injekcie nie sú bolestivé. ;), bolestivý je skôr ten hryzanec
mimotemy ja som bola očkovaná proti besnote ako dieťa, a bolesť to teda bola riadna.. injekcie boli podkožné do brucha, a mesiac som chodila ohnutá, nedalo sa vystrieť.. vybrala som asi 10 injekcií.. ale odvtedy sú už asi iné injekcie..;)

Aha, tiež som o tom počula. Teraz do pleca napr. najjednoducšie.
taiko
28.12.17,15:15
kde mám príspevok? na psíkov vám nebudeme siahať? hahahahahahahahaha
ty nula, ako mi v tom zabrániš, ty nula, čo mi mažeš príspevky
Niektore Tvoje prispevky som zmazal ja, niektore iny moderator. Spravaj sa slusne a nik Ti nebude nic mazat.
buchač
29.12.17,09:40
A teraz by som rád vedieť názor na danú skutočnosť.
Som vcelku solídne zvedavý na názory....alebo "názory"...alebo "právne" názory. ;)

https://praha.idnes.cz/napomenul-muze-hazeni-petard-praha-strelba-f2y-/praha-zpravy.aspx?c=A171228_082312_praha-zpravy_nuc
alaya1
29.12.17,09:52
A teraz by som rád vedieť názor na danú skutočnosť.
Som vcelku solídne zvedavý na názory....alebo "názory"...alebo "právne" názory. ;)

https://praha.idnes.cz/napomenul-muze-hazeni-petard-praha-strelba-f2y-/praha-zpravy.aspx?c=A171228_082312_praha-zpravy_nuc
co to ma spolocne s Daskinou temou? Zaloz si svoju debatu.
buchač
29.12.17,11:14
A teraz by som rád vedieť názor na danú skutočnosť.
Som vcelku solídne zvedavý na názory....alebo "názory"...alebo "právne" názory. ;)

https://praha.idnes.cz/napomenul-muze-hazeni-petard-praha-strelba-f2y-/praha-zpravy.aspx?c=A171228_082312_praha-zpravy_nuc
co to ma spolocne s Daskinou temou? Zaloz si svoju debatu.
Už len tento (útočný) príspevok veľa napovedá.

Radšej nereagujem, musel by som byť pre zmenu útočný zasa ja.
Ale ak by som mal reagovať..."že čo to má spoločné s Dáškou"...?
Nuž jedno určite = útok ! ... a je jedno, kto útočí.

P.S.:
Sorry, že som sa ozval.

...a ozaj...prečo psíčkari nemajú svoju tému vo forme debaty, kde by sa takéto prípady rozoberali ?
...a kde by mohli svoje postrehy dať aj nemajitelia tých vecí ?
Jedna téma ako taká nemá význam...už len chýba, aby bola vo forme otázky a dielo by bolo dokonale dokonané.
alaya1
29.12.17,12:17
A teraz by som rád vedieť názor na danú skutočnosť.
Som vcelku solídne zvedavý na názory....alebo "názory"...alebo "právne" názory. ;)

https://praha.idnes.cz/napomenul-muze-hazeni-petard-praha-strelba-f2y-/praha-zpravy.aspx?c=A171228_082312_praha-zpravy_nuc
co to ma spolocne s Daskinou temou? Zaloz si svoju debatu.
Už len tento (útočný) príspevok veľa napovedá.

Radšej nereagujem, musel by som byť pre zmenu útočný zasa ja.
Ale ak by som mal reagovať..."že čo to má spoločné s Dáškou"...?
Nuž jedno určite = útok ! ... a je jedno, kto útočí.

P.S.:
Sorry, že som sa ozval.

...a ozaj...prečo psíčkari nemajú svoju tému vo forme debaty, kde by sa takéto prípady rozoberali ?
...a kde by mohli svoje postrehy dať aj nemajitelia tých vecí ?
Jedna téma ako taká nemá význam...už len chýba, aby bola vo forme otázky a dielo by bolo dokonale dokonané.

Moj prispevok vobec nebol utocny, to len ty beries vsetko, ako utok :). Ja som len odporucila, aby sa tvoja otazka nestratila v ostatnych prispevkoch o inej teme.
Ved je to aj v etikete

"Otázky zadávam samostatne, nie v rámci iných otázok alebo debát."....