EkoMax
02.08.06,05:23
Potrebujem rýchlo poradiť .
Dostali sme FA za víno/nákup tovaru/ z MR. Sme platcami DPH. Dodavateľ je registrovaný ako platca DPH v MR. Ale na predaj do EU potrebuje osobitné identifikačné číslo, ktoré zatiaľ nemá pridelené, takže o predelenie požiadal, a Fa ktorú nám doteraz vystavil, musel prerobiť a vyčísliť v nej DPH, ktoré v MR zaplatil. Máme ako odberateľ možnosť uplatniť si vrátenie DPH v Maďarsku, keďže mi sme si DPH neodpočítali a on ju v MR odviedol ?
Ak áno, akým spôsobom, sú na to tlačivá? Kde ich viem získať?
Vraveli mi, že existujú firmy, ktoré sa za určitú províziu zaoberajú vybavením všetkých form. náležitostí týkajúcich sa vrátenia DPH zo štátov EU.
BOBY
02.08.06,05:11
Vrátenie v Maďarsku si môžeš uplatniť len v prípade, že si registrovaná pre DPH aj v Maďarsku. Neviem aké číslo potrebuje mať pridelené. Ak je registrovaný pre DPH vo svojej krajine a predáva tovar do krajín EÚ, potom vystavuje fa bez DPH a Vy ju samozdaňujete
EkoMax
02.08.06,05:24
Ja som to tiež tvrdila, ale keď boli maďari u nás, tvrdili, že registrovaný v Maďarsku sú ale v MR musia mať na vývoz pridelené aj iné číslo. Tiež som sa s tým ešte nestretla, teraz to riešime.
terezkam
02.08.06,07:34
Naši klienti obchodujú s maďarskými partnermi už niekoľko rokov, žiadne zvláštne číslo nemajú vybavené, intrakomunitárne dodanie tovaru prebieha štandardne ako s inými krajinami EÚ.
daniek
02.08.06,09:54
"V niektorých krajinách majú subjekty pridelené dve identifikačné čísla
pre DPH napr. v Maďarsku, lenže jedno platí pre ich vnútroštátny trh a
to druhé pre dodávky v rámci EU". Teraz som citovala pracovníčku drsr -ja som mala podobný problém, takže ti hovoria pravdu.
Neviem však ako by si to mala vyriešiť - mohla by si požiadať o vrátenie dane v maďarsku - vrátenie dane zahraničným osobám ale treba preštudovať ich zákon.
EkoMax
02.08.06,12:39
Ďakujem všetkým za radu, pokúsim sa obrátiť na Daň. úrad v Budapešti, konzultovala som to s daň. riaditeľstvom a údajne máme reálnu šancu, žiadať DPH podľa § 56 - 58 Zákona o DPH na základe žiadosti. Musíme sa však riadiť zákonom o DPH platným v Maďarsku, ktorý je podobný, ako zákon platný v Slovenskej republike