sabinka02
28.12.17,21:19
Prosim o radu,
Podnikatel SZCO,platca DPH ma zaradene v majetku auto, ktore pouziva aj na sluzobne aj sukromne ucely(uplatnuje 80%pausalne vydavky)
Plati zakonnu aj havarijnu poistku. Mal poistnu udalost.
Prisla faktura od servisu a kryci list od poistovne. Ma doplatit DPH z faktury.
Moze si uplatnit DPH v plnej sume? Ci len 80%-pausal?
Uctovat len o uhrade DPH v penaznom demniku?

Dakujem
jakubzemko
29.12.17,18:19
Nemôže si uplatniť celú DPH, upltaní si odpočítanie dane z pridanej hodnoty len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia automobilu na podnikanie k celkovému rozsahu použitia.
sabinka02
29.12.17,20:27
Dakujem,
takze ked prebehla iba jedna platba vo vyske DPH-zauctujem len tuto uhradu v cleneni uplatnena DPH a VNZD-ostatne(vo vyske 20% kedze uplatnuje 80%pausalne vydavky)
Tak?
jakubzemko
30.12.17,07:06
Ja to vidím takto, ale možno sa mýlim: Priznanie náhrady od poisťovne predstavuje pre účtovnú jednotku pohľadávku zaúčtovanú v knihe pohľdávok. Došlá faktúra je pre účtovnú jednotku záväzkom v knihe záväzkov. Keď príde k poistnému plneniu zaniká pohľadávka voči poisťovni a súčasne zanikne aj časť záväzku došlej faktúry. Účtovná jednotka v rámci uzávierkových účtovných operácií zaúčtuje VOZD v druhovom členení služby vo výške 80 % z ceny bez DPH a súčasne VNZD v druhovom členení osobná potreba vo výške 20 % z ceny bez DPH. Účtovná jednotka v rámci uzávierkových účtovných operácií zaúčtuje POZD vo výške 100 % z pripisovaného poistného plnenia. Úhradu DPH účtujete podobne ako hovoríte. Len dodám, že v zákone o DPH sa nám nedostal paušál 80:20 ale žiaľ len pomer zodpovedajúci rozsahu použitia automobilu na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Z uvedeného vyplýva, že ak napr. sa automobil využíva na podnikanei 80:20, tak 80% sa zaúčtuje ako VNZD v druhovom členení DPH a 20 % sa zaúčtuje ako VNZD - osobná potreba. Ak by sa ale čiste teoreticky využíval automobil na podnikanie 70:30. 70 % DPH je VNZD v druhovom členení DPH, 10 % DPH je VOZD v druhovom členení služby, nakoľko sa vzťahuje k výdavku, ktorý je podľa ZDP VOZD a 20 % DPH je VNZD v druhovom členení osobná potreba.