Roman6
02.08.06,06:59
Poradí mi niekto ako správne účtovať technické zhodnotenie kultúrnej pamiatky a ako ho odpisovať? Daňové odpisy sú mi jasné.
mudroš
17.08.06,08:14
Z hľadiska účtovníctva technické zhodnotenie vždy zvyšuje ocenenie dlhodobého majetku. Nie je rozhodujúce, či ide o kultúrnu pamiatku.
TZ sa bude účtovať na 042 a po uvedení do používania sa zvýši ocenenie nehnuteľnej kutúrnej pamiatky. Stanoví sa predpokladaná doba používania, spôsob odpisovania a bude sa odpisovať z celej ceny kultúrnej pamiatky (vrátane TZ).
Pre daňové odpisovanie to budú dva rôzne hmotné majetky.
Nehnuteľná kultúrna pamiatka (v pôvodnej cene) sa bude odpisovať v 4. odpisovej skupine.
TZ ako nový majetok sa bude odpisovať v 2. odpisovej skupine.
Mirkaska
19.03.08,15:26
Ahojte,
aký je váš názor na prerušenie daňového odpisovania technického zhodnotenia nehnuteľnej kultúrnej pamiatky a budovy - nehn. KP? z hľadiska optimalizácie daňového základu - chcela by som to urobiť tak, že odpisovanie TZ preruším a budovy nie.

Pri ďalšej budove mám situáciu, že by som chcela prerušiť daňové odpisovanie budovy - nehnut. KP a techn. zhodn. odpísať.

Tak ako napísal vyššie mudroš, ide z hľadiska DzP o 2 samostné majetky (stavba a iný majetok - TZ), z toho mi vychádza, že aj prerušenie daňového odpisu riešim samostatne.

Vďaka za váš názor.

mirka
betka
20.03.08,10:53
Ahojte,
aký je váš názor na prerušenie daňového odpisovania technického zhodnotenia nehnuteľnej kultúrnej pamiatky a budovy - nehn. KP? z hľadiska optimalizácie daňového základu - chcela by som to urobiť tak, že odpisovanie TZ preruším a budovy nie.

TZ odpisujem v 2.OS. Zákon DZP mi povoľuje odpisy prerušiť. Takže môžete. (nehnuteľ. 4.OS)


Pri ďalšej budove mám situáciu, že by som chcela prerušiť daňové odpisovanie budovy - nehnut. KP a techn. zhodn. odpísať. - ano

Tak ako napísal vyššie mudroš, ide z hľadiska DzP o 2 samostné majetky (stavba a iný majetok - TZ), z toho mi vychádza, že aj prerušenie daňového odpisu riešim samostatne. - ano

Vďaka za váš názor.

mirka

Správne uvežujete
Mirkaska
25.03.08,08:16
Správne uvežujete

Ďakujem veľmi pekne.
artina_10
03.11.10,08:28
Ahojte,
vie mi niekto povedať, či TZ nehnuteľnej kultúrnej pamiatky môže mať aj samostatné inventárne číslo?
Za urýchlené odpovede dakujem:confused: