Dovoz-aut
29.12.17,22:59
Dobrý deň.
Týmto by som Vás chcel požiadať o názor a prípadne riešenie situácie.
Problém je v nesprávne účtovanej mesačnej DPH za obdobie od 06/2016 do 10/2017!!!
Zaoberám sa dovozom ojazdených áut z EU hlavne z DE, ktoré sú nakupované prevažne v maržovom režime (Anwendung der Differenzbesteuerung nach § 25a UStG -- Gebrauchtgegenstände / Sonderregelung - Application of differential taxation according to § 25a UStG
(German Value Added Tax (VAT) Act) -- Margin scheme / Second-hand goods)

Mnou vystavované faktúry sú ako použitý tovar podľa §66 zákona o DPH a sú vystavované bez rozpisu DPH.

Účtovník pri všetkých takto vystavených faktúrach nezaúčtoval maržovú DPH čiže DPH zo zisku čim mi pravidelne vznikal nadmerný odpočet. (Vraj nemal aku DPH účtovať kedže na fa. nebola žiadna zozpísana!)

Zhruba 10 mesiacov som ho upozorňoval na to, že nesprávne účtuje!!! Odpoveď: Je to v poriadku, stojím si za tým!
Momentálne uznal svoje pochybenie a mám vypracovať zmluvu v ktorej je ochotný podpísať prevzatie zodpovednosti, sankcii a pokút za dané obdobie.

Ako by ste postavili takúto zmluvu a za čo všetko by mal znášať následky, kedže sa nejedná len o pokuty alebo úroky z omeškania ale aj o vrátenie preplatkov + doplatok DPH, nesprávne koncoročné daňové priznanie, zlé ekonomické ukazovatele firmy atď...

Nie som účtovník, preto žiadam o radu. V prípade ak som neuviedol kompletné informácie, rád upresním.

Vopred ďakujem za každý názor.
veronikasad
29.12.17,22:03
Mali ste vo firme daňovú kontrolu na DPH alebo bolo podané dodatočné DP DPH ? Má účtovník uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu účtovníka ?
Dovoz-aut
29.12.17,22:10
Nie, kontrola ešte nebola a ani dodatočné nebolo ešte podávané nakoľko sa problém začína riešiť až teraz. K poisteniu nemám informácie.
veronikasad
29.12.17,22:13
Predpokladám, že ide o externého účtovníka, s ktorým nemáš uzatvorenú žiadnu zmluvu.
Dovoz-aut
29.12.17,22:17
Áno presne tak a preto mam nejakú zmluvu vystaviť.