Zvalik
30.12.17,16:09
Ahojte poraďáci! Poprosím, ideme stavať dom a pozemok je dosť úzky. Potrebujem od suseda súhlas, že môžem začať stavať 1 m od jeho pozemku a nie 2 m ako to je v zákone. Je tu nejaká šablóna podľa ktorej by som si to napísala? Teda pevne verím, že sused bude nápomocný a podpíše. A ak nebude súhlasiť, tak si asi nepomôžem,že Či? Ďakujem za nasmerovanie aj info! Zvalik
arizona
30.12.17,15:59
Sused moze byt napomocny a ochotny.Ale zalezi na schvaleni SU.On to musi napokon schvalit.

Sablona na to nie je,napiste si sami.

Ked budete mat projekt a SP,tak tam sa pise vyjadrenie susedov.Tam moze sused napisat, ze suhlasi s danym projektom
Mária27
30.12.17,16:07
Pozri § 6 priloženej vyhlášky, kde nájdeš:

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.
(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.
(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.
(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2002/532/20030411
vicktor
02.01.18,07:56
To uz bude neskoro. Skoda platit za projekt ktory sused neskor napadne. Susedov suhlas musi byt prv.
Inak zaujimave ze sused moze dat vynimku zo zakona. Ked budem mat vypite, tak sa opytam suseda ci mi dovoli soferovat. :)
Chobot
02.01.18,08:15
V prvom rade si treba zistiť na stavebnom úrade, či povolia tak umiestnenú stavbu. Ak nepovolia, tak akékoľvek aktivity so susedom sú zbytočné.

Ak povolia, tak v rámci stavebného konania môže sused vzniesť námietky. Ak nevznesie, znamená to, že súhlasí s takým umiestnením. Ak by ti aj vopred dal nejaký súhlas, stále môže v rámci stavebného konania vzniesť námietku. Akýkoľvek vopred daný súhlas nebude platný, ak oficiálne vznesie námietku.

Ak to chceš silou mocou tak umiestniť, tak si najprv u suseda "per huba" zisti, či by mal námietky voči umiestneniu stavby tak blízko k hranici pozemku. Ak nebude mať voči tomu nič, navštív stav. úrad a povedz im, že máte so susedom dohodu. Ak natrafíš na ústretového pracovníka, tak môže zahájiť stavebné konanie. Ak s tým ale zásadne stav. úrad nebude súhlasiť, tak platí prvý odsek.

Treba ale rátať s rizikom, že ktorýkoľvek účastník môže namietať voči umiestneniu stavby, nie iba sused. Rátaj skôr s tým, že ti to neprejde.
marleau
02.01.18,08:18
Keby aj všetko klaplo, toto by som nerobil. V budúdcnosti môžu nastať problémy medzi majiteľmi oboch pozemkov kvôli čomukoľvek.
vicktor
02.01.18,09:55
Problemy mozu nastat aj ked dodrzi zakonny odstup.
marleau
02.01.18,10:40
ale nebude príčinou ústupok suseda spred nejakej doby
Zvalik
08.01.18,08:43
Ahoj Chobot. Viem, že sa najskôr musím informovať na stav.úrade. Ale prečo by mal mať neskôr sused námietky, keď mi podpísal, že môžem stavať 1 m od jeho pozemku? Veď mi to dovolil?
Zvalik
08.01.18,08:44
Ale veď budem to mať od neho podpísané, a na tú stranu nejdu žiadne okná z izieb, len WC a šatník.
Chobot
08.01.18,08:58
Netvrdím, že musí mať námietky. Ale keby si to rozmyslel, tak môže podať námietky v rámci stav. konania, aj keď ti predtým podpísal nejaký list. Aby si náhodou nebola prekvapená, keby také niečo urobil. Nebol by to prvý prípad.
Zvalik
08.01.18,09:10
A ako sa mám teda k tomu postaviť ja? Keď už niečo podpísal, nemôže mať predsa námietky, ukážem mu pôdorys stavby, aj ako bude dom situovaný na pozemku. Ďakujem zatiaľ za odpovede!.
Zvalik
01.02.18,08:42
Ahoj Chobot, SU mi to najskor povolil ale potom sa do toho zamiešala jedna tetka oproti sediaca a ta to nedovolila. Ok v poriadku ale... Mám ešte jednu otázku. Z druhej strany mi zostalo len 1,3m ale vedľa našho pozemku ide cesta k ďalšiemu pozemku ktorý je za naším domom. Tá cesta ma šírku 3 m, Na ceste sa nestava nič ani nebude nikomu nič zavadzať, ale ani to mi neschválila, že musím mať 2 m od plotu k domu, je to normálne alebo som akurát natrafila na ...? Povedala mi aby som si našla širší pozemok alebo dala postaviť iný dom! Jednoducho som nemala na ňu slov .... Ďakujem ti za odpoveď!
korela
01.02.18,09:27
Ja sa ťa dovolím spýtať, to máte katalógový projekt?
Ak máš vhodné svetové strany, dobrú dĺžku pozemku, nepíšeš, či budete mať aj poschodie, odkiaľ vchod domu, ale aj na úzkom pozemku ti architekt dokáže navrhnúť funkčný a architektonicky efektný dom zasadený priamo do prostredia.
Pretože ak sa nedá, tak sa nedá v súčasnosti dosiahnuť jeho výstavbu.
Skús najprv malú konzultáciu.
Chobot
01.02.18,12:57
Z tvojho pohľadu to môže vyzerať ako nespravodlivé a aj chápem, že sa hneváš na tých zamestnancov. Ale oni len konajú v rámci legislatívy a to, že ti nedovolia stavať, ako len ty chceš a trvajú na dodržiavaní zákonných odstupov, je úplne normálne. Oni nemajú právo dať ti výnimku.

Nikde si nepísala, ako úzky je ten pozemok. Ale keďže ti nechcú povoliť menši odstup od hranice, tak to asi nebude až tak úzky a neide o stiesnené podmienky.

Treba sa s tým zmieriť, že aj keď máš pozemok, nemôžeš si postaviť dom, aký chceš. Musíš dodržať určité pravidlá. Ak je ten pozemok 11 m široký, treba si naprojektovať dom do 7 metrov.

Ak máš pozemok užší ako 10 metrov, tak by sa dalo odvolať na stiesnené podmienky. To by ale bolo dobré, aby to priamo uviedol projektant v sprievodnej správe, že ide o stiesnené podmienky a preto je projekt urobený tak, že nie sú dodržané odstupy. Ale aj u stiesnených podmienkach sa vyžaduje dodržať 2 m vzdialenosť od hranice pozemku, tam sa len znižuje povinná vzdialenosť medzi domami na 4 metre miesto 7.

Tiež je otázne, ako je umiestnený susedný dom. Pokiaľ by bol na hranici pozemku, tak by sa dal navrhnúť projekt tak, že by domy boli o seba opreté o zadnú stenu. Na našej ulici sú 2 pozemky o rozlohe 300 m2, tak im SÚ dal podmienku, že musia byť o seba opreté jednou spoločnou stenou na hranici pozemku.

Tu je niečo o stiesnených podmienkach:

https://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/obu_trencin/informacie_pre_obcanov/o_vystavba/odd_stat_staveb_spravy/metodicke_usmernenia/Stanovisko_k_par_6_vyhl_532_2002_Zz_04_2004.pdf


Ak je to naozaj veľmi úzky pozemok, napr. menej ako 6 m, tak si treba uvedomiť, že nie všade sa dá stavať. Potom by to vyzeralo ako v brazílskych slumoch - dom na dome.

Takže jednoznačne ti neporadím, stavebné povolenie nie je právne vymáhateľné.
Zvalik
01.02.18,16:13
Ďakujem Chobot, pozemok má šírku 17 m, ja viem sú aj užšie, ale ide tú o to aká je jednotná spravodlivosť, že jeden môže a druhý nemôže, podľa toho na akého úradníka natrafíš alebo kde máš akú protekciu a koho poznáš! nieje to katalógový dom a nemá ani poschodie.Ďakujem Ti za odpovede, síce nepotešili, ale nejako sa zariadime a nájdeme tých 70 cm čo tetke chýbali.Ešte jedna vec ani z jednej a ani z druhej strany pozemku nie sú ešte žiadne domy.
korela
02.02.18,01:35
Ak sú to stavebné parcely, čo budú, ale tak či tak majú svojich majiteľov. Tiež majú svoje práva, a niekto raz na tých pozemkov stavať bude, a keby vaše úsilie bolo schválené, dostanú sa do nevýhody, ev. aj možnej zníženej hodnoty svojich pozemkov. Ak zostanú pomery vo vašej obci, MČ, zachované, tak budete v budúcnosti rovnako chránení aj vy, čo určite oceníte.
P.S. Pri všetkej objektivite som osobne rada, že sa niekde zákony ešte dodržiavajú. Píšem to aj preto, lebo jeden sused ide robiť prístavbu, a nemieni brať do úvahy ani zákon, ani ohľad na suseda z druhej strany, chce ísť až na hranicu jeho pozemku, čím mu zníži svetelnosť (volí systém čiernej stavby, doteraz s ním mali nadštandartne dobré vzťahy!) a z druhej strany nás čaká nová výstavba ešte neviem čoho, pretože sa čaká na eurofondy a zrejme aj na voľby do samosprávy. Je možné, že súčasný starosta nesúhlasí s ich zámerom. Predchádzajúci si zo stavebných povolení urobil zárobkový podnik, jeho šialený územný plán sa našťastie po jeho odchode napokon upravil.
Takže tŕpneme, čo im vyjde. Mali sme pokoj 40 rokov.
korela
02.02.18,01:38
Musím dať marleau za pravdu.
lubko6394
02.02.18,06:08
Chcel by som poradiť, ale nie Tebe ale susedovi. NEPODPÍŠ ! Zníži si totiž hodnotu svojho pozemku a obmedzí sám seba v budúcnosti. Tvoj dom bude stáť. On sa rozhodne stavať a hľa 7 metrov od Teba, teda 6m od hranice. Ak by postavil jeho ďalší sused dom od hranice dľa zákona 2m, tak zase čarovných 7 m mu odkrojí 5 m. Ak je jeho pozemok tiež 17 m tak môže stavať 6m od Teba, 5m od suseda a ostane mu luxusných (3) 6 m šírky domu.
vicktor
02.02.18,06:15
Cudne pocty...
Zvalik chce 1m od suseda. Ty pises ak z druhej strany 2m a sirka pozemku je 17, tak ostanu luxusne 3m.
Ale 17 + 1 + 2 - 7 - 7 = 6.
To ze ani toto na dom nestaci, samozrejme nepopieram.
lubko6394
02.02.18,06:21
Ani neviem ako som dopočítal tie 3 m. Má to byť 6m. Radšej to priamo v texte neopravím. Vďaka za upozornenie a opravu.
Zvalik
02.02.18,07:57
Ahoj Korela, ja som mala podpísaný súhlas od suseda, že tam môžem stavať 1 m od nich, takže neviem o akých právach susedov hovoríš... A zákony sa dodržiavajú len u niektorých úradníkoch! A keď toho úradníka poznáš a aj keď ho nepoznáš a chceš to mať tak a máš podpísané tak v tom nevidí problém. Takže zákon ti dáva právo mať súhlas suseda čo ti to povolí, ale úradníček si postaví hlavu a povie nie!!! A aj podľa toho ako sa vyspal!!!! Takáto je moja skúsenosť, nikomu som nechcela znehodnocovať pozemok!
Chobot
02.02.18,08:03
Musíš uznať, že 17 metrov široký pozemok nemôže byť definovaný ako stiesnené podmienky. Určite existujú prípady, kedy boli aj na tak široké pozemky výnimky, ale čím ďalej, tým sú prísnejšie podmienky na výstavbu.

Je to len chvályhodné, že sa konečne dodržiavajú pravidlá aj zo strany stav. úradov.

Keď to tak počítam, tak chceš postaviť dom široký cez 15 metrov. Skús sa na to pozrieť očami tvojho suseda alebo stavebného úradu. Keby si ty bola na mieste tej referentky, ty by si dovolila nedodržať hranice odstupu pri tak veľkom dome? Veď to ho ideš asi stavať na šírku.

Viem, že sused ti to odsúhlasil, ale stav. úrad nie je povinný brať na to ohľad. Nepoznám dispozíciu pozemku alebo navrhovaného domu, preto je ťažké posúdiť pohľad zamestnancov SÚ.
Zvalik
02.02.18,08:13
Ahoj Chobot nie, pozemok je široký 17 z jednej strany 2 z druhej strany 2 zostalo mi 13 m a dom mám navrhnutý na 13,8 m. Je to dom do "L" vychádza ako štvorec. A ešte ako som písala z tej strany kde je 1,2 medzera je 3m široká cesta ...
Chobot
02.02.18,08:38
Tak prispôsob projekt, aby to bolo na 13 m.

Alebo sa rovno spýtaj na SÚ, ako je možné dostať výnimku....

Od toho suseda pochopím, že vyžadujú tie 2 metre. Ale od tej cesty by to mohli povoliť.
vicktor
02.02.18,09:09
Na keru onu si zozenies projekt na 14m siroky dom ked mas 17m pozemok???
Dokonca "mam navrhnuty" - to nie je katalogovy projekt? Tak autor projektu je alebo slendrian alebo sa riadi "nas zakaznik nas pan", vsak zaplati.
To akoby mi krajcir usil zle oblek a potom budem riesit ci schudnut alebo pribrat pripadne narast aby mi sedel.
Uz som na jednom mieste pisal - na zaklade coho moze sused vetovat zakon?
Oliwa
02.02.18,11:54
Medzi nami Zvalik, keby to bolo v opačnom garde, súhlasila by si, aby si sused/a so 17 m širokým pozemkom postavila dom meter od Teba?
Ak máš dom navrhnutý, chápem to tak, že nejde o katalógový projekt. To čo za experta-architekta Ti navrhol dom, ktorý je už od začiatku v rozpore so zákonom? Obúchala by som mu ho o hlavu a poslala kade ľahšie...
Zvalik
02.02.18,13:15
Nechápete jednu stranu si dáme na tie 2 m ale druhá mi vychádza 1,3 m od plotu za ktorým je 3 m cesta!
Zvalik
02.02.18,13:19
A ty máš aký problém? Prečítaj si čo som všetko napísala a potom súď vicktor ...
vicktor
02.02.18,13:54
Cital som, chapal som, ale ked si dala tie metre tak mi zabehlo.
Teraz pises "jednu stranu si dáme na tie 2 m", ale v nadpise a zadani pises "1m od suseda".
Vsetci sme boli v tom, ze mas uzky pozemok, ale ty ho mas paradny, lenze 14m dom je nan nevhodny.
Este poznamka: ten odstup sa nerata mur- mur alebo mur - hranica, ale "najvystrcenejsia" cast na dome, t.j. vystupujuci balkon alebo presah strechy.