Janoooooo
30.12.17,18:36
Som zamestnaný na trvalí pracovný pomer pričom cca 1 až 2 týždne v mesiaci by som mal tráviť v zahraničí. Problém nastáva v tom že hotel je často od výkonu práce vzdialený 1 hod cestovania to je cca 2 hodiny cestovania na a z mítingu každý deň. Pracovná doba podľa zmluvy je uspôsobená zamestnávateľovi. To znamená ak míting začína o 9 ráno tak prac doba podľa neho začína o 9 ráno. Otázka znie je mi zamestnávateľ povinný platiť nadčas za cestovanie počas služobnej cesty z hotela do výkonu práce a späť ? Môžem ako zamestnanec odmietnuť cestovať mimo pracovného času z a do výkonu práce ak je v zmluve uvedené „ Zamestnanec súhlasí s tým aby ho zamestnávateľ vysielal na prac. cesty, mimo pracoviska na dobu nevyhnutnú na splnenie úloh zamestnávateľa “ ?.

Ďakujem
ivka70
30.12.17,17:45
Cas straveny cestovanim na pracovnej ceste sa do pracovneho casu nepocita.
Vid Zakon o cestovnych nahradach.
Zamestnavatel pocita cas spravne.
Ak by si ale na meetingu stravil 12 hodin /napr. od 9,00 do 21,00/ potom mas narok aj na nadcas v ten den.
Nemozes odmietnut cestovanie, ak si na pracovnej ceste, skor komunikuj so zamestnavatelom o vhodnejsom vybere hotelov, co vsak tiez najma vo velkych mestach nie vzdy ide, cestovanie hodinu do prace nie je az take zriedkave ani napr. v BA.