uzsakerni
01.01.18,18:29
U posledného zamestnávateľa som odrobil 22 rokov, pracovný pomer sa mi skončil 31.12.2017 ( § 60 ZP).Na úrade práce som ešte nebol nikdy evidovaný. Keby som po zaevidovaní na úrade práce sa dostal na PN v 7 dňovej ochrannej lehote kto za mňa bude platiť nemocenské dávky (bývalý zamestnávateľ alebo sociálna poisťovňa)? Kde to treba nahlásiť? Podpora nezamestnanosti (6 mesiace) sa mi predĺži o dobu PN, t. j. 6 mesačnú podporu začnem čerpať po skončení PN?
Ďakujem za odpoveď.
Tweety
01.01.18,17:31
Ak sa zaeviduješ a potom v OD budeš DPN, nemocenské zaplatí SP. Podpora sa ti na ten čas pozastaví. Musíš o DPN informovať ÚP.
antimama
03.01.18,10:37
PN treba dať potvrdiť zamestnávateľovi - len pečiatka a podpis a dátum kedy bol posledný pracovný deň, potom PN zaniesť na Sociálnu poisťovňu ideálne si nechať oraziť kopiu PNky na podateľni v SP, ďalej zajsť na UPSVAR, zaevidujú Vás až po skončení PN ako nezamestnaného a ostatné ako píše Tweety...
Katy a R
03.01.18,10:48
prečo by mal dávať potvrdiť bývalému zamestnávateľovi? už nie je jeho zamestnancom!
- a lepšie by bolo najskôr sa zaevidovať na UPSVaR - a potom DPN (ak treba)
vanessa2
03.01.18,11:17
ak skončilo zamestnanie 31.12.2017 a PN bude následne do 7 prac.dní napr.začne 03.01.2018 tak PN sa zamestnávateľovi nedáva ale zanesie sa na sociálnu poisťovnu,len kvôli zdravotnej poisťovni, si budete musieť ak je PN napr.od 03.1. dva dni a to 1.1.a 02.1. doplatiť zdravotné poistenie
Katy a R
03.01.18,11:23
Ak máš dôvod na DPN - tak sa choď najskôr zaevidovať na UPSVaR (ak si ešte nebol - tak aj dnes;) . A až potom choď k lekárovi ... - ak ťa vypíše odovzdáš červené tlačivo na SP - budú ti platiť nemocenské a čierne tlačivko môžeš dať na UPSVaR (alebo aspoň kopiu) .
takto nebudeš musieť doplácať nič na poistnom - a dávka v nezamestnanosti bude platená až po skončení poberania nemocenského. - Samozrejme treba požiadať - príslušné doklady dostaneš pri evidencii.