Radinka
02.01.18,11:29
Dobrý deň, prosím o radu.

Manžel vlastní prevádzku potravín. Ja by som v nej mala predávať. Na základe akého právneho vzťahu by som tam mohla pracovať. S jeho bratom sú v združení. DPH je na manžela.

- Zamestnancom by som nechcela byť
- Dobrovoľne nezamestnaná, teda platiť si odvody a byť ako vypomáhajúci člen domácnosti v rodinnom podniku
- Vlastná živnosť - musela by som vstúpiť do združenia? Vzťahovalo by sa na mňa neplatenie SP odvodov ako na začínajúceho živnostníka? Ak by som bola na živnosť, prevádzka by ostala stále na manžela, čo by som mala mať v predmete podnikania?

Alebo sú ešte iné možnosti?

Vopred Vám ďakujem.
ivka70
02.01.18,10:38
Tak ci tak zamestnanie je asi najjednoduchsia moznost.

Dobrovoľne nezamestnaná, teda platiť si odvody a byť ako vypomáhajúci člen domácnosti v rodinnom podniku
- to nemozes, musis mat aj nejakeho platitela socialneho poistenia, aby si mohla vypomahat ako clen rodiny
Vlastná živnosť
- predavat v predajni ineho zivnostnika na vlastnu zivnost = zavisla praca, to nemozes len tak urobit.
Zdruzenie podnikatelov - si treba premysliet, co mvlastne chces
https://www.podnikajte.sk/start-podnikania/c/966/category/zdruzenie/article/podnikanie-v-zdruzeni-pravne-danove-aspekty.xhtml
Mila123
02.01.18,10:42
môžeš byť dobrovoľne poistená osoba pre SP i ZP (skoro to isté ako zamestnanec)
http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poisteny/55168s
Katy a R
02.01.18,10:50
obávam sa, že pri "predavačke" je nejaký PP nevyhnutný (závislá činnosť).
veď nemusíš byť na celý úväzok ... a odvody môžu byť nižšie ako pri szčo
veronikasad
02.01.18,11:04
Nestačí platiť len zdravotné poistenie ako samoplatitel, musela by si sa prihlásiť na celý balík dôchodkové ho poistenia...
veronikasad
02.01.18,11:06
Nie si z nejakého dôvodu poistencom štátu ? (Matka starajuca sa o dieťa do 6 rokov veku, poberateľ dôchodku), alebo dohodár v inej firme?
Radinka
02.01.18,11:12
To viem že by som sa musela prihlásiť na celý balík v SP.
Momentálne som v výpovednej dobe u zamestnávateľa. Plánujme pracovať iba v tom obchode od 1.3.2018.
veronikasad
02.01.18,11:14
Ak nebudeš dôchodkovo poistená, pôjde o čiernu prácu. Zakladať vlastnú živnosť nedoporucujem
veronikasad
02.01.18,11:17
Po skončení pracovného pomeru sa zaeviduje na úrade práce, 40 kalendárnych.dni môžeš pracovať u manžela na dohodu. Potom môže manžel požiadať o príspevok na zamestnanca ...