dakoz
02.08.06,11:04
Ahojte poraďáci,
neviete, aké zmeny v náhrade príjmu pri PN priniesol zákon 310/2006 ?
Tweety
02.08.06,09:09
Ahojte poraďáci,
neviete, aké zmeny v náhrade príjmu pri PN priniesol zákon 310/2006 ?
Sú to skôr kozmetické zmeny. Nič podstatné. :cool:
Jozef Mihál
02.08.06,09:36
Súhlas s Tweety, zdôrazniť snáď možno to, že zamestnávateľ získal právo kontrolovať, či zamestnanec je počas PN-ky "doma".

Ešte pripomeniem, že aj po 1.8.2006 má nárok na náhradu príjmu počas prvých 10 dní PN zamestnanec, ktorý nie je "po novom" povinne nemocensky poistený - teda dôchodca.

(Povinné nemocenské poistenie sa nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %).
jankasm
02.08.06,09:40
Súhlas s Tweety, zdôrazniť snáď možno to, že zamestnávateľ získal právo kontrolovať, či zamestnanec je počas PN-ky "doma".

Ešte pripomeniem, že aj po 1.8.2006 má nárok na náhradu príjmu počas prvých 10 dní PN zamestnanec, ktorý nie je "po novom" povinne nemocensky poistený - teda dôchodca.

(Povinné nemocenské poistenie sa nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %).

p. Mihál a čo poviete na tú ochrannú lehotu dôchodcov?
Platí pre nich ochranná lehota alebo nie? Niekde sme to tu preberali a zo zákona nám skôr vyplýva, že u nich nie je ochranná lehota ale v národnom poistení boli príklady, v ktorých sa uvádza, že majú ešte nárok na nemocenské v ochrannej lehote.
Marína
02.08.06,12:53
Súhlas s Tweety, zdôrazniť snáď možno to, že zamestnávateľ získal právo kontrolovať, či zamestnanec je počas PN-ky "doma".

Ešte pripomeniem, že aj po 1.8.2006 má nárok na náhradu príjmu počas prvých 10 dní PN zamestnanec, ktorý nie je "po novom" povinne nemocensky poistený - teda dôchodca.

(Povinné nemocenské poistenie sa nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %).
Neviem sa dopátrať v zákone, či to platí aj pre poberateľov výsluhového dôchodku.
Zita4
02.08.06,13:14
Neviem sa dopátrať v zákone, či to platí aj pre poberateľov výsluhového dôchodku.
Keďže tam nie sú uvedení, výsluhoví dôchodcovia platia všetky odvody tak, ako ostatní zamestnanci. Akurát nemajú nárok na celú základnú nezdaniteľnú časť, len na rozdiel medzi dôchodkom a NČ pri ročnom zúčtovaní.
Marína
02.08.06,16:10
Ďakujem Zitka. Myslela som si, že to bude tak, len som sa obávala, že to len ja nikde v texte nevidím a zdalo sa mi čudné, že ich vynechali.
Jozef Mihál
02.08.06,19:56
p. Mihál a čo poviete na tú ochrannú lehotu dôchodcov?
Platí pre nich ochranná lehota alebo nie? Niekde sme to tu preberali a zo zákona nám skôr vyplýva, že u nich nie je ochranná lehota ale v národnom poistení boli príklady, v ktorých sa uvádza, že majú ešte nárok na nemocenské v ochrannej lehote.
Ak dôchodca nastúpi na PN v ochrannej lehote, pričom ochranná lehota začala pred 1.8.2006, má nárok na nemocenské.
Fany
04.08.06,12:40
A ak zamestnanec skončil pracovný pomer 27.7.2006 a 3.8. začal byť PN (je na úrade práce) kto mu platí PN-ku? Mám ja ako zamestnávateľ niečo v tom urobiť?
Gabi03
04.08.06,12:53
A ak zamestnanec skončil pracovný pomer 27.7.2006 a 3.8. začal byť PN (je na úrade práce) kto mu platí PN-ku? Mám ja ako zamestnávateľ niečo v tom urobiť?

PN - nemocenské mu bude platiť SP. A pravdepobne by si mala poslať do SP potvrdenie pre účely výpočtu nemocenského, či ako sa to volá.
Zoltán Kovács
04.08.06,12:53
A ak zamestnanec skončil pracovný pomer 27.7.2006 a 3.8. začal byť PN (je na úrade práce) kto mu platí PN-ku? Mám ja ako zamestnávateľ niečo v tom urobiť?

Ak ukončil PP k 27.7. a PN má začiatok 3.8. dávky má platiť ÚP