evire
03.01.18,18:40
Som na dlhodobej PN a zo zdravotných dôvodov bude ukončený pracovný pomer dohodou. Mám nevyčerpanú dovolenku, t.č. som na čiast.ID, chcem sa spytať, či je výhodnejšie z pohľadu výpočtu budúceho starobného dôchodku čerpať dovolenku alebo požiadať o preplatenie dovolenky. Dakujem
veronikasad
03.01.18,17:49
Ideš sa evidovať na úrad práce? PN ešte trvá?
Tweety
03.01.18,17:55
Keďže si na PN, D si nemôžeš vyčerpať. Ak PP ukončíš, zam-ľ ti nevyčerpanú D zo zákona preplatí.
evire
03.01.18,21:01
myslím po ukončení PN
veronikasad
03.01.18,21:08
Je dobré po skončení PN cast dovolenky vyčerpať a zbytok si nechať preplatiť. Ovplyvní to vymeriavací základ pre dôchodkové poistenie aj poistenie v nezamestnanosti, ak by si sa išla evidovať na úrad prace
evire
03.01.18,21:35
Zaujimalo ma to hlavne z pohladu doch. poistenia, nakoľko zo zdrav. dovodov v tomto roku predpokladam, ze po ukonceni PN nebudem moct robit /čiast.ID/, ale ak vyčerpaná dovolenka ovplyvni pozitívne výpočet bud dochodku, tak si nedám celú preplatiť. DAKUJEM
veronikasad
03.01.18,21:57
Pokial si už poberatelom ID a väčšinu roka si bola PN, POMB za rok 2017 bude nízky. Celkový POMB pri výpočte starobného dôchodku nesmie byť nižší ako si mala pri výpočte invalidného dôchodku. Keď si dáš celú dovolenku preplatiť, ušetríš na odvodoch do SP, ak PN trvala celý mesiac.
evire
04.01.18,09:15
znamena to teda, ze ak budem mat nizky prijem, odvody zaplatim len za par dni v roku /nepredpokladam, ze budem moct pracovat/, POMB bude nizky a nasledne celkový POMB sa zníži, co bude mat dopad pri výpočte SD. Rozumiem tomu spravne ?