allana
04.01.18,08:00
Dobrý deň, mám otázku ohľadne stravných lístkov. Konateľ s.r.o., zároven aj jediný zamestnanec spoločnosti, či má nárok na stravné lístky, ďakujem
ivka70
04.01.18,07:03
Ak je zamestnancom a odpracuje viac ako 4 hodiny v jednej zmene, ma narok na zabezpecenie stravovania, dokonca zamestnavatel ma povinnost mu ho zabezpecit. Stravne listky to riesia.
allana
04.01.18,11:45
ekonom, kt. vedie účtovníctvo ale tvrdí, že ak je konateľ, tak nárok nieje
zk24
04.01.18,11:51
Píšete že je zamestnancom. Má určite pracovnú zmluvu? Je zamestnancom? Odmeňovaný podla zákonníka práce?
allana
04.01.18,11:56
konateľ-zamestnanec, mzda 8,66€
allana
04.01.18,12:06
konateľ-zamestnanec so mzdou 8,66 € mesačne
zk24
04.01.18,12:21
Aku ma hodinovú mzdu, ak za mesiac zarobí 8,66 €? Ako splna podmienky minimálnej mzdy? A ak má krátky úvazok, tak ako odrobí viac ako 4h denne, aby mal nárok na stravný lístok?
ivka70
04.01.18,13:03
podstatne je, ci ma taky uvazok, ze kady den odpracuje viac ako 4 hodiny, privom musi byt dodrzana aj minimalna mzda na taky uvazok a evidencia dochadzky.
Ak nema, narok mu nevznika.
zk24
04.01.18,13:06
No... nech počítam ako počítam, ale z mesačnej mzdy necelých 9€ to akosi nevychádza :) Len či on nakoniec nema mandátnu zmluvu nejaku... o výkone funkcie konateľa.
allana
04.01.18,13:08
ďakujem za odpovede, nemá nárok
ivka70
05.01.18,09:45
to asi pracuje 1 hodinu tyzdenne ....
tmhwk
09.01.18,14:39
Ak zamestnanec odpracuje aspoň viac než 4 hodiny, tak nárok má, bez ohladu na to či sú splnené podmienky minimálnej mzdy. To je iná, separátna vec, ale samozrejme že aj to musíte ako zamestnávateľ dodržovať. Ako možné, lepšie riešenie (vzhľadom na to že píšete že jeho mzda je vo výške cca 9 eur mesačne) je pouvažovať nad §152 ods. 8, t.j. nad "rozšírením okruhu fyzických osôb ktorým zabezpečuje stravovanie" napr. o konateľov spoločnosti. V tom prípade by sa "zabezpečenie stravovania" pre konateľa stalo pre spoločnosť povinnosťou a tým aj daňovým nákladom. Predpokladám že v tejto spoločnosti nepôsobia žiadni zástupcovia zamestnancov :-), v tom prípade v zmysle § 12 ods. 2 Zákonníka práce môže v tomto ohlade konať zamestnávateľ aj samostatne.
Tweety
09.01.18,16:42
Musí odpracovať viac ako 4 hodiny.
tmhwk
09.01.18,17:35
Nie som si úplne istý, veď je možné rozšíriť okruh fyzických osôb napr. aj o bývalých zamestnancov-dôchodcov, a tí snáď nepracujú. Prípadne dávať lístky (na základe tohto "rozširenia okruhu") aj za sviatky alebo prekážky v práci, keď zamestnanci pochopiteľne tiež neodpracujú ani minútu. Ale Tweety považujem za autoritu, tak nech sa každý zariadi tak ako si myslí že je správne, je dosť možné že má pravdu.
Tweety
09.01.18,17:38
§152 ZP
(2)
Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
tmhwk
09.01.18,17:59
Aaaa, rozumiem. Tebe islo iba o moju nespravnu formulaciu, teda ze som nespravne uviedol "aspon 4 hodiny", ale mal som napisat "viac nez 4 hodiny". OK, opravim to. Ja som mal povodne pocit ze tym chces povedat to, ze ten konatel by musel podla teba odpracovat viac nez 4h aj po pripadnom "rozsireni okruhu osob, ktorym zamestnavatel poskytuje stravu". Podla mna by totiz v takomto pripade, po rozsireni, konatel nemusel odpracovat ani hodinu a stale by mal narok na listok.
Tweety
09.01.18,18:03
Áno o formuláciu. Pri rozšírení okruhu osôb už hodiny nie sú podstatné.