taiko
04.01.18,21:01
zaujimava vec, hlavne ten dialkovy prenos jednosmerneho prudu...
sito
04.01.18,20:31
Magnát, kúp ho! :D:D:D
Ing. Ľubomír Janoška
05.01.18,05:59
"Keďže každý ďalší kilometer smerom do mora znamená ďalší kilometer drahších káblov, firma je presvedčená, že je potrebné zvoliť nové, neobvyklé riešenie."
Mne z toho vyšlo, že tým riešením je vytvorenie umelého ostrova ako rozvodného uzlu. Namiesto osobitného káblovania každej turbíny na pobrežie. Prenos jednosmerného prúdu by som predsa len neočakával.
BTW "Jediné, čo odborníkom robí vrásky na čele, je financovanie projektu." :)
taiko
05.01.18,06:34
Hej tiez ma ten jednosmerny prud zaujal. Dosial som mal zato ze AC je leps na prenos, vsak preto Edison neuspel s DC na zaciatku 19 storocia.
Ale docital som sa ze prenos jednosmerneho prudu na velke vzdialenosti je vyhodnejsi ako prenos striedaveho prudu. Mimo ineho sa neuplatnuje skinefelt, dielektricke straty atd. http://www.kves.uniza.sk/kvesnew/dokumenty/elektroenergetika1/ELEN2007/EENERGETIKA/ELEN-5_2.htm
Kazdy den sa nieco nove naucime :)
Ing. Ľubomír Janoška
05.01.18,07:06
Skinefekt sa pri 50 Hz neuplatní, ten nás trápi pri frekvenciách vyšších o 3-4 rády a viac. Možno tie dielektrické straty pri vysokej vlhkosti a vysokom znečistení vzduchu, ale tie sa zas uplatnia rovnako aj pri jednosmernom napätí. A ak by sme sa mali baviť o kapacitných stratách, tie sú tiež pri 50 Hz zanedbateľné. Argumentmi sú v takýchto prípadoch čísla.