eva507
05.01.18,07:05
Na našom pozemku je elektrický stĺp (od ZSE), na ktorý by sa chcel pripojiť sused oproti a požiadal nás o vecné bremeno. Neradi by sme znehodnotili našu záhradu výkopom - sme povinní to strpieť, keď má aj inú možnosť pripojenia sa na elektrinu? Vyhráža sa nám súdom.
Podotázka - aká je zvyčajná výška jednorazového odstupného v prípade zriadenia vecného bremena - ak by sme museli súhlasiť? Sused nám posmešne ponúkol 10 €.
buchač
05.01.18,06:24
Veď práve, že má inú možnosť...viď :

Prípojky zhotovené vzdušným vedením

Vzdušné prípojky sa zhotovujú z izolovaných vodičov, závesných alebo samonosných káblov. Použitie holých vodičov je dovolené len v ojedinelých prípadoch a so súhlasom dodávateľa elektrickej energie.
Viac o problematike ... http://www.els.webzdarma.cz/pripojky.html


P.S.:
Pošli suseda niekam...trebárs aj do teplej. ;)
vicktor
05.01.18,07:09
Aky tvar ma pozemok, mate tam dom, kde je stlp, ako su pripojeni dalsi susedia, ... parametrov je spusta. Ale 10 euro je nemyslitelna suma.
clen
05.01.18,07:25
Na súd to nevidím, právo zriadiť prípojku majú skôr elektrárne, takže tie by sa museli súdiť... 10 eur je nič, ja by som to odhadol na oveľa viac, zvisí od dĺžky a od situácie na mieste... Neviem, či by som sa so susedom, čo si robí posmešky veľmi bavil, ale v záujme dobrých vzťahov asi hej. No nie za 10 eur preboha. Niečo o vecných bremenách tu: https://ondrejhalama.blog.sme.sk/c/472411/vecne-bremena-kedy-ich-pouzivame.html
Oliwa
05.01.18,11:29
Pozemok je znehodnotený už tým, že tam ten stĺp stojí. Ak má sused inú možnosť, nech využije tú. Keby bola situácia opačná a Vy by ste chceli od neho zriadenie vecného bremena, bol by ochotný - za 10 €?
profesional
05.01.18,18:20
V okolí elektrického stĺpu a doterajšieho vedenia, či už nadzemného, alebo zemného, je v zmysle zákona aplikované takzvané ochranné pásmo. V rozsahu ochranného pásma vzniká zákonné vecné bremeno, ktoré sa nezapisuje do katastra a aj napriek tomu je účinné.

Ak chce ťahať vedenie mimo ochranného pásma, potrebuje nie len zriadenie vec ého bremena, ale aj užívací titul k pozemku, kade má vedenie ísť. A to buď z titulu vlastníctva, alebo nájmu..

Odplata za zriadenie vecného bremena musí byť primeraná. Táto zodpovedá skutočnému finančnému znehodnoteniu parcely. Toto spravidla určí znalec a to znaleckým posudkom.

S tak smiešnym návfhom sused na súde neuspeje. Takže ho stačí ignorovať a bez súhlasu neurobí legálme nič.
misoft
05.01.18,20:26
A pokiaľ by aj urobil - tvrdo by narazil... i nos by si rozbil.... :D:D
profesional
05.01.18,21:16
Ak má tvrdo naraziť (doslovne), treba za ním poslať "buchač"-a :-)