mamina h.
02.08.06,11:19
planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Materske-4-milmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Materska-ako-ziskat-co-najvyssiu-sumu-cast-VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Materska-ako-ziskat-co-najvyssiu-sumu-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Materska-ako-ziskat-co-najvyssiu-sumu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Materska-ako-ziskat-co-najvyssiu-sumu-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Materska-ako-ziskat-co-najvyssiu-sumu-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Materska-ako-ziskat-co-najvyssiu-sumu-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Materska-ako-ziskat-co-najvyssiu-sumu-cast-I.html
dadika
02.08.06,09:54
Nie som "mamina", ale o stručnú odpoveď na otázky sa pokúsim. :D :cool:

4. Väčšina z možností zvýšenia materského popisovaná v uvedených článkoch je už neaktuálna. V zákone po novelizácii je ale dosť veľa "dier", ktoré ešte nie sú dostatočne zanalyzované. Takže nádej na (legálne) zvýšenie materského možno ešte neumrela. :) ;)

Andrejko a nepoznáš nejakú tu dieru, čo by sa dala využiť? Aj ja sa pomaličky chystám na MD a stihne ma to na prelome roka ;)
mamina h.
02.08.06,10:24
1. Nie je.:) ;)
podme nato:
som szoc, nie som nikde zamestnana (ale mozem sa), dobrovolne sa pripoistim, dostanem sa na max. vymeriavaci zaklad cca 21tis, tu mi vychadza mesacne materska 12tis, ake mam este moznosti?!


2. Áno, ak budú splnené podmienky pre priznanie materského podľa legislatívy konkrétnej krajiny, v ktorej sa platí poistenie.
fiiiiha, to naozaj? podme teda vsetky platit nemocenske vo vsetkych krajinach EU a dostaneme 20x matersku. zakony riesia, aby sa v ramci EU nemuselo platit duplicitne zdravotne a socialne, ale pokial viem tak to zakazane nie je..... hmmmm


4. Väčšina z možností zvýšenia materského popisovaná v uvedených článkoch je už neaktuálna. V zákone po novelizácii je ale dosť veľa "dier", ktoré ešte nie sú dostatočne zanalyzované. Takže nádej na (legálne) zvýšenie materského možno ešte neumrela.:) ;)
posuskajte, kto viete...
sonka1
03.08.06,05:31
Zatiaľ som všetky "geniálne" zmeny v zákone nezanalyzoval, takže poradiť v tomto okamžiku nedokážem. Keď v nich budem mať jasno, dá sa k téme vrátiť. Ale predpokladám, že nad zákonom premýšľajú viacerí poraďáci. Najmä tí, ktorí musia urobiť aj úpravy mzdových programov. :)
Na zvýšenie materského sa už určite nedá použiť krátkodobé prerušenie nemocenského poistenia po 31.7.2006.

Pokiaľ idem na materskú v marci 2007 a napr 31,07,2006 mám neplatené voľno, z akého VZ sa bude počítať. od 01,08,2006 do 31,12,2006, ??? alebo za celý rok?
jankasm
03.08.06,06:13
podme nato:
som szoc, nie som nikde zamestnana (ale mozem sa), dobrovolne sa pripoistim, dostanem sa na max. vymeriavaci zaklad cca 21tis, tu mi vychadza mesacne materska 12tis, ake mam este moznosti?!


Mala by si možnosť v tom prípade, ak by si zo zamestnania alebo z dobrovoľného nemocenského poistenia spĺňala podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch (ak už si tehotná, tak to určite nestíhaš). Inak sa ti bude materská počítať len zo SZČO za predchádzajúci rok.
anka
03.08.06,07:39
Ak pojdem na matersku 3/2007 a v 2/2007 zmenim zamestnanie, z ktoreho zamestnania sa mi po novom bude pocitat materska?
mamina h.
03.08.06,08:20
Mala by si možnosť v tom prípade, ak by si zo zamestnania alebo z dobrovoľného nemocenského poistenia spĺňala podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch (ak už si tehotná, tak to určite nestíhaš). Inak sa ti bude materská počítať len zo SZČO za predchádzajúci rok.
neboj, tehotna este nie som. zacala som tuto temu pre maminy, ktore len zacinaju rozmyslat o dietati, kedze stat na nas kasle, aby sme si pomohli same.
sonka1
03.08.06,08:22
Ak pojdem na matersku 3/2007 a v 2/2007 zmenim zamestnanie, z ktoreho zamestnania sa mi po novom bude pocitat materska?


z posledného
mamina h.
03.08.06,08:24
vie niekto zhrnut princip vypoctu materskej? pripadne sem dat link?

1. moznost szoc
2. moznost zamestnanec
3. kombinacia
4. atd...
jankasm
03.08.06,08:24
Ak pojdem na matersku 3/2007 a v 2/2007 zmenim zamestnanie, z ktoreho zamestnania sa mi po novom bude pocitat materska?

Myslím, že z nového. Ale stále platí podmienka 270 dní poistenia z titulu zamestnanca v posledných dvoch rokoch.
Niekedy tu bolo spomínané, že už sa nedá zvýšiť materská dňom neplateného voľna, ale stále sa to dá ukončením PP a uzatvorením nového PP.
jankasm
03.08.06,08:33
vie niekto zhrnut princip vypoctu materskej? pripadne sem dat link?

1. moznost szoc
2. moznost zamestnanec
3. kombinacia
4. atd...

1. musí byť splnená podmienka 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch z titulu SZČO. RO je predchádzajúci kalendárny rok
2. rovnako musí byť splnená podmienka 270 dní ...... z titulu zamestnanca. RO je predchádzajúci kalendárny rok. (RO pre výpočet výšky materskej sa však dá zmeniť a to uzatvorením nového PP pred nástupom na MD s mesačnou mzdou 25911,-Sk, maximum pre odvod na nemocenské poistenie)
3. niekedy tu bolo písané (myslím, že to písal ajobs), že je možnosť dostávať maximálnu materskú napr. zo zamestnania aj z titulu dobrovoľného nemocenského poistenia. Len v zákone je písané niečo také, že všetky VZ sa spočítajú a nemocenská dávka je vyplácaná len jedna. Čo by skôr znamenalo, že je možnosť poberať len jednu maximálnu materskú. Takže k tomuto by som bola rada keby sa, ak môže, vyjadril.
4. je tu možnosť dobrovoľného nemocenského poistenia (čo plánujem aj ja, lebo na rok by som chcela bábätko). Stačí sa dobrovoľne nemocensky poistiť na SP, splniť podmineku poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch. Platiť stačí z minima a napr. posledný mesiac sa odhlásiť a znovu prihlásiť z maximálneho VZ.

Dúfam, že som niečo nedoplietla, ale takéto sú moje info. :D :D :D
Jana Motyčková
03.08.06,08:52
fiiiiha, to naozaj? podme teda vsetky platit nemocenske vo vsetkych krajinach EU a dostaneme 20x matersku. zakony riesia, aby sa v ramci EU nemuselo platit duplicitne zdravotne a socialne, ale pokial viem tak to zakazane nie je..... hmmmm

V EÚ môže byť človek zo zamestnania a SZČO sociálne poistený len v jednom štáte. Nemôže byť súbežne poistený v dvoch štátoch. Pokiaľ ide o dobrovoľné poistenie, u nás môže byť dobrovoľne nemocensky poistený iba ak tu má trvalý pobyt, v ostatných štátoch to bude asi obdobne.
Ak by sa aj nejakým spôsobom (postupné poistenie vo viacerých štátoch) podarilo získať nárok na materské vo viacerých štátou EÚ, platí článok 8 nariadenia rady (EHS) č. 574/72 - (skrátene) tieto dávy (materské) pre zamestnané osoby a SZČO sa poskytujú výlučne podľa legislatívy členského štátu na území ktorého došlo k pôrodu, príp. podľa legislatívy štátu ktorá sa na osobu naposledy vzťahovala.
Jana Motyčková
03.08.06,08:58
13. niekedy tu bolo písané (myslím, že to písal ajobs), že je možnosť dostávať maximálnu materskú napr. zo zamestnania aj z titulu dobrovoľného nemocenského poistenia. Len v zákone je písané niečo také, že všetky VZ sa spočítajú a nemocenská dávka je vyplácaná len jedna. Čo by skôr znamenalo, že je možnosť poberať len jednu maximálnu materskú. Takže k tomuto by som bola rada keby sa, ak môže, vyjadril.

Maximálna materská nie je stanovená. Sú stanovené maximálne VZ, z ktorých sa počíta. T.j. je možnosť získať materskú z maximálneho VZ zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia, bude sa vyplácať v súČte ako jedna suma. Dá sa to urobiť tak, že obdobia zamestnania a dobrovoľného poistenia, z ktorých sa bude počítať DVZ sa nebudú prekrývať.
mamina h.
03.08.06,09:20
PRE: SOMIJ


V EÚ môže byť človek zo zamestnania a SZČO sociálne poistený len v jednom štáte. Nemôže byť súbežne poistený v dvoch štátoch.
na toto je nejake nariadenie? podla toho co mne povedali, v ramci EU je to riesene naozaj tak, aby osoba nemusela platit viackrat socialne, ale nikto mi nevedel potvrdit, ci je to zakazane, ak o to osoba ma zaujem?!


Ak by sa aj nejakým spôsobom (postupné poistenie vo viacerých štátoch) podarilo získať nárok na materské vo viacerých štátou EÚ, platí článok 8 nariadenia rady (EHS) č. 574/72 - (skrátene) tieto dávy (materské) pre zamestnané osoby a SZČO sa poskytujú výlučne podľa legislatívy členského štátu na území ktorého došlo k pôrodu, príp. podľa legislatívy štátu ktorá sa na osobu naposledy vzťahovala.

takze podla teba je mozne poberat davky len v krajine porodu? to je zvlastne, ked som sa bola pytat v socialnej poistovni v ziline, ukazali mi tlaciva, ktore im musim doniest vypisane a potvrdene z inej krajiny, ak by som porodila v inom krajine eu a narokovala by som si na materske davky na slovensku. konkretne islo o E116 a E115.
jankasm
03.08.06,09:25
Maximálna materská nie je stanovená. Sú stanovené maximálne VZ, z ktorých sa počíta. T.j. je možnosť získať materskú z maximálneho VZ zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia, bude sa vyplácať v súČte ako jedna suma. Dá sa to urobiť tak, že obdobia zamestnania a dobrovoľného poistenia, z ktorých sa bude počítať DVZ sa nebudú prekrývať.

A ak sa budú prekrývať? Budem zároveň zamestnaná aj si budem platiť dobrovoľné nemocenské poistenie.
daniek
03.08.06,09:30
Maximálna materská nie je stanovená. Sú stanovené maximálne VZ, z ktorých sa počíta. T.j. je možnosť získať materskú z maximálneho VZ zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia, bude sa vyplácať v súČte ako jedna suma. Dá sa to urobiť tak, že obdobia zamestnania a dobrovoľného poistenia, z ktorých sa bude počítať DVZ sa nebudú prekrývať.

nerozumiem poslednej vete môžeš to vysvetliť nikdy som sa problematike materskej dovolenky nevenovala ale takisto plánujeme budúci rok bábatko.
som zamestnaná od 01.02.2003. od 01.08.2005 som zmenila zamestnávateľa s ktorým som od 01.08.2006 po roku podpísala zmluvu na dobu neurčitú. keby som chcela poberať materskú z max VZ môžem sa k pracovnému pomeru ešte dobrovoľne poistiť alebo musím ukončiť pracovný pomer?
mamina h.
03.08.06,09:30
PRE: JANKASM


Stačí sa dobrovoľne nemocensky poistiť na SP, splniť podmineku poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch. Platiť stačí z minima a napr. posledný mesiac sa odhlásiť a znovu prihlásiť z maximálneho VZ.
naco je dobre to odhlasenie a prihlasenie? plati to aj po poslednych zmenach v zakonoch?
jase
03.08.06,09:37
Pokiaľ idem na materskú v marci 2007 a napr 31,07,2006 mám neplatené voľno, z akého VZ sa bude počítať. od 01,08,2006 do 31,12,2006, ??? alebo za celý rok?



Pokiaľ bolo NV 31.07.2006 na účely materskej sa bude brať príjem
od 01.08.2006 do 31.12.2006.
Mirka D
03.08.06,09:43
Maximálna materská nie je stanovená. Sú stanovené maximálne VZ, z ktorých sa počíta. T.j. je možnosť získať materskú z maximálneho VZ zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia, bude sa vyplácať v súČte ako jedna suma. Dá sa to urobiť tak, že obdobia zamestnania a dobrovoľného poistenia, z ktorých sa bude počítať DVZ sa nebudú prekrývať.ň

Janka, tak ak som dobre rozumela, ak mám maximálny VZ zo zamestnania a budem si dobrovoľne platiť ešte nemocenské poistenie, môžem mať materské z 2 maximálnych VZ?
Dobrovoľne môžem platiť povedzme 6 mesiacov z minima, odhlásim sa, znovu sa prihlásim a potom zvyšok do 270 dní z maxima? Budem mať materské z 2 maximálnych VZ?
alušik
03.08.06,10:08
ň

Janka, tak ak som dobre rozumela, ak mám maximálny VZ zo zamestnania a budem si dobrovoľne platiť ešte nemocenské poistenie, môžem mať materské z 2 maximálnych VZ?
Dobrovoľne môžem platiť povedzme 6 mesiacov z minima, odhlásim sa, znovu sa prihlásim a potom zvyšok do 270 dní z maxima? Budem mať materské z 2 maximálnych VZ?

Áno, v podstate som to aj ja chápala doteraz tak. Tiež by ma to veľmi zaujímalo. Chcela som sa prihlásiť teraz od 1.8., tak som sa pýtala na sociálke, no povedali mi k tomu niečo iné. Tak som zatiaľ prihlášku na doborovoľné platenie nedala, keďže si aj zo samotného pracovného pomeru viem vďaka vzniku nového tesne pred nástupom na MD zvýšiť materské na maximum. Pýtala som sa tu, ale reakcia zatiaľ nebola žiadna...
http://www.porada.sk/t11861-p24-matersk-v-r2006.html
sonka1
03.08.06,10:25
Pokiaľ bolo NV 31.07.2006 na účely materskej sa bude brať príjem
od 01.08.2006 do 31.12.2006.

to vážne??? ešte to tak môžem urobiť?
alušik
03.08.06,10:28
to vážne??? ešte to tak môžem urobiť?
Nie, už sa to nedá urobiť cez prerušenie poistenia - napr. neplateným voľnom. Ale ukončením pracovného pomeru a vznikom nového áno.;)
jankasm
03.08.06,10:33
PRE: JANKASM


naco je dobre to odhlasenie a prihlasenie? plati to aj po poslednych zmenach v zakonoch?

Ide o to, že keď si budeš dobrovoľne platiť z minima aj materskú by si dostávala z minima. Zase je zbytočné platiť 9 mesiacov z maxima, to by bolo dosť veľa. Takže riešenie je, platiť z minima, ale potom, aby si si mohla začať platiť z maxima sa aspoň myslím treba odhlásiť, a nanovo prihlásiť z maxima.
Tiež neviem prečo by sa vlastne len nemohol zvýšiť VZ a pokračovať normálne ďalej, ale ak si dobre spomínam, niekedy dávnejšie to tu bolo takto odporúčané. :confused:
jankasm
03.08.06,10:34
Nie, už sa to nedá urobiť cez prerušenie poistenia - napr. neplateným voľnom. Ale ukončením pracovného pomeru a vznikom nového áno.;)

Nedá sa to od 1.8.2006, ale ona písala, že mala NV 31.7.2006. Aké bude potom jej RO ak by išla v roku 2007 na MD?
Tiež som si nebola istá odpoveďou na túto otázku, tak som sa radšej nevyjadrovala.
sonka1
03.08.06,10:38
Nedá sa to od 1.8.2006, ale ona písala, že mala NV 31.7.2006. Aké bude potom jej RO ak by išla v roku 2007 na MD?
Tiež som si nebola istá odpoveďou na túto otázku, tak som sa radšej nevyjadrovala.

Ved to chcem vedieť.... na materskú idem niekedy v polke februára, neviem ešte isto..............ak ešte teraz, pokiaľ to bolo po starom do 31,07,2006 budem mať neplatené voľno, bude sa mi rátať VZ od 01,08,2006?
viem, že od 01,08,2006 to nieje možné, ale čo s tým do 31,07,2006 , vtedy to bol predsa vznik a zánik poistenia,
Adulka11
03.08.06,10:59
Ahoj kočky poraďáčky. Zaujala ma vaša debata o materskej ja sa tiež snažím otehotnieť aj keď to máme na pláne už 2 roky.
No z vlastnej skúsenosti Vám viem povedať, že to nemocenské poistenie funguje asi takto:
Som SZČO, platím si povinne nemocenské poistenie aj dobrovolne. Keď idem na PN-ku tak mi vždy Dr. vypíše 2x PN a potom mi socialka zasiela 1 čiastku ale vypočítanú z oboch vymeriavacích základov za minulý rok. Teda reálne sa dá zvýšiť materská, Pn aj OČR, teda všetko čo sa platí z nemocenského poistenia.
Keby to tak nebolo potom by som vostávala len niečo cez 3000 sk. Pretože si povinne musím platiť len z minima.
:)
alušik
03.08.06,11:04
Ahoj kočky poraďáčky. Zaujala ma vaša debata o materskej ja sa tiež snažím otehotnieť aj keď to máme na pláne už 2 roky.
No z vlastnej skúsenosti Vám viem povedať, že to nemocenské poistenie funguje asi takto:
Som SZČO, platím si povinne nemocenské poistenie aj dobrovolne. Keď idem na PN-ku tak mi vždy Dr. vypíše 2x PN a potom mi socialka zasiela 1 čiastku ale vypočítanú z oboch vymeriavacích základov za minulý rok. Teda reálne sa dá zvýšiť materská, Pn aj OČR, teda všetko čo sa platí z nemocenského poistenia.
Keby to tak nebolo potom by som vostávala len niečo cez 3000 sk. Pretože si povinne musím platiť len z minima.
:)

Myslím, že si všetky želáme, aby to tak bolo. Akurát, že mám pocit, že čo pobočka sociálnej poisťovne, to iný výklad, či názor. :eek:
Jana Motyčková
03.08.06,12:23
ň

Janka, tak ak som dobre rozumela, ak mám maximálny VZ zo zamestnania a budem si dobrovoľne platiť ešte nemocenské poistenie, môžem mať materské z 2 maximálnych VZ?
Dobrovoľne môžem platiť povedzme 6 mesiacov z minima, odhlásim sa, znovu sa prihlásim a potom zvyšok do 270 dní z maxima? Budem mať materské z 2 maximálnych VZ?

.... ale aj odpoveď pre ostatných, prečo pre výšku materskej (nad maximálny VZ) nemá význam súčasné dobrovoĽné nemocenské poistenie.

Ak máš maximálny VZ zo zamestnania a budeš popri tom dobrovoľne nemocensky poistená, tvoj VZ z dobrovoľného poistenia bude nulový - na základe §138 ods. 16 (nemôžeš v súčte zo zamestnania a dobrovoľného poistenia prekročiť maximálny VZ). Preto pre dosiahnutie materskej z dvoch maximálknych VZ je potrebné, aby sa doby poistenia, z ktorých sa počíta DVZ neprekrývali. T.j. pre dosiahnutie 270 dní z oboch poistení môžeš byť súčasne poistená ako zamestnanec aj ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Potom ale treba dobrovoľné poistenie prerušiť (ak by si nemala max VZ zo zamestnania, tak aj ukončiť zamestnanie), pokračovať v zamestnaní (príp. nové zamestnanie s max.VZ). Potom zamestnanie ukončiť a opäť sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie s maximálnym VZ.
Jana Motyčková
03.08.06,12:37
PRE: SOMIJ


na toto je nejake nariadenie? podla toho co mne povedali, v ramci EU je to riesene naozaj tak, aby osoba nemusela platit viackrat socialne, ale nikto mi nevedel potvrdit, ci je to zakazane, ak o to osoba ma zaujem?!



takze podla teba je mozne poberat davky len v krajine porodu? to je zvlastne, ked som sa bola pytat v socialnej poistovni v ziline, ukazali mi tlaciva, ktore im musim doniest vypisane a potvrdene z inej krajiny, ak by som porodila v inom krajine eu a narokovala by som si na materske davky na slovensku. konkretne islo o E116 a E115.´
Skús pozrieť http://www.porada.sk/showthread.php?t=15462
Naozaj je nariadenie, ktoré hovorí zhruba, že ako zamestnanec a SZČO môže byť človek poistený iba v jednej krajine EÚ (s výnimkami). Nič v nariadení sme nenašli k dobrovoľnému poisteniu, ale náš zákon umožňuje doborovoľné poistenie iba osobám s trvalým pobytom na území SR.

K tomu pôrodu - už som to presné znenie vrátila kolegyni, ale je to asi tak, ak by Ti vznikol nárok na materské z poistenia vo viacerých krajinách EÚ (postupné poistenie - ochranná lehota), a porodíš v niektorej z týchto krajín, vzniká nárok na materské zo SP tej krajiny, kde si porodila. Ak porodíš inde, vznikne Ti nárok na materské z krajiny, kde si bola poistená naposledy.
Jana Motyčková
03.08.06,12:40
Ahoj kočky poraďáčky. Zaujala ma vaša debata o materskej ja sa tiež snažím otehotnieť aj keď to máme na pláne už 2 roky.
No z vlastnej skúsenosti Vám viem povedať, že to nemocenské poistenie funguje asi takto:
Som SZČO, platím si povinne nemocenské poistenie aj dobrovolne. Keď idem na PN-ku tak mi vždy Dr. vypíše 2x PN a potom mi socialka zasiela 1 čiastku ale vypočítanú z oboch vymeriavacích základov za minulý rok. Teda reálne sa dá zvýšiť materská, Pn aj OČR, teda všetko čo sa platí z nemocenského poistenia.
Keby to tak nebolo potom by som vostávala len niečo cez 3000 sk. Pretože si povinne musím platiť len z minima.
:)
Takto sa to samozrejme dá. Tu sa špekulovalo, ako si zvýšiť materské na viac ako z maximálneho VZ z 1 poistenia ("nad maximum").
Jana Motyčková
03.08.06,12:45
Ved to chcem vedieť.... na materskú idem niekedy v polke februára, neviem ešte isto..............ak ešte teraz, pokiaľ to bolo po starom do 31,07,2006 budem mať neplatené voľno, bude sa mi rátať VZ od 01,08,2006?
viem, že od 01,08,2006 to nieje možné, ale čo s tým do 31,07,2006 , vtedy to bol predsa vznik a zánik poistenia,
Po 1.8. je neplatené voľno síce naďalej vznik a zánik poistenia, ale pre zistenie rozhodujúceho obdobia pre nemocenské dávky po 1.8.sa takýto vznik a zánik poistenia ignoruje. T.j. keďže materská vznikne v r.2007, rozhodujúce obdobie sa bude zisťovať v r.2007 (teda po 1.8.2006) a teda vznik a zánik poistenia na základe NV sa ignoruje (aj keď bolo pred 31.7.) a rozhodujúce obdobie bude rok 2006. Jediná možnosť je ukončiť PP a znovu začať nový PP.
miskam
04.08.06,07:39
Tak táto téma mi sadla. Tiež plánujeme miminko - niekedy v budúcom roku :p .
Momentálne mám príjem okolo 22500 ako zamestnanec. Mohla by som si dobrovoľne doplácať do maximálneho VZ? V Sociálnej poisťovni mi povedali, že si musím platiť aspoň z minimálneho VZ. Ale ja potrebujem platiť asi z 2500 Sk (maximálny VZ - moj príjem).

Nájde sa dobrá duša, ktorá mi poradí? :) Tiež by som chcela maximálnu materskú.

Ďakujem.
alušik
04.08.06,09:43
Tak táto téma mi sadla. Tiež plánujeme miminko - niekedy v budúcom roku :p .
Momentálne mám príjem okolo 22500 ako zamestnanec. Mohla by som si dobrovoľne doplácať do maximálneho VZ? V Sociálnej poisťovni mi povedali, že si musím platiť aspoň z minimálneho VZ. Ale ja potrebujem platiť asi z 2500 Sk (maximálny VZ - moj príjem).

Nájde sa dobrá duša, ktorá mi poradí? :) Tiež by som chcela maximálnu materskú.

Ďakujem.

Vidím, že nás je tu viac, uvažujúcich rovnako. Presne som dnes volala na Sociálku, ako to riešiť vzhľadom na § 138 ods.16 a vzhľadom na sumu maximálneho vymeriavacieho základu. Rovnako mi povedali, že ak v zamestnaní dosiahnem maximálny VZ, tak si mám potom dobrovoľné poistenie zrušiť. Inak teraz zatiaľ z pracovného pomeru tiež nemám maximum, tak budem dobrovoľne platiť z minima 6900 a na SP nevedia, či mi to bude v systéme ponižovať o rozdiel zo zamestnania. Vraj takýto prípad nikdy nemali, že by si niekto ešte dobrovoľne priplácal.:mad: :confused: :eek:

§ 138 odst. 16

(16) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti...
miskam
04.08.06,12:06
Vidím, že nás je tu viac, uvažujúcich rovnako. Presne som dnes volala na Sociálku, ako to riešiť vzhľadom na § 138 ods.16 a vzhľadom na sumu maximálneho vymeriavacieho základu. Rovnako mi povedali, že ak v zamestnaní dosiahnem maximálny VZ, tak si mám potom dobrovoľné poistenie zrušiť. Inak teraz zatiaľ z pracovného pomeru tiež nemám maximum, tak budem dobrovoľne platiť z minima 6900 a na SP nevedia, či mi to bude v systéme ponižovať o rozdiel zo zamestnania. Vraj takýto prípad nikdy nemali, že by si niekto ešte dobrovoľne priplácal.:mad: :confused: :eek:

§ 138 odst. 16

(16) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti...





Takže ak som to správne pochopila, mám sa isť prihlásiť na sociálku a platiť z minima (menej sa asi nedá).
Ak ešte môžem poprosiť o radu. Ako to všetko prebieha? Ja nemám podobné skúsenosti s úradmi (som typický IT človek, ktorý sa vyhýba styku s úradmi :rolleyes: ).
Tlačivo som si už našla na internete, aj som ho vyplnila.
Na aký účet, kedy a akú sumu budem posielať?

Ďakujem za pomoc a dobrú radu :) .
Manual
04.08.06,12:28
Takže ak som to správne pochopila, mám sa isť prihlásiť na sociálku a platiť z minima (menej sa asi nedá).
Ak ešte môžem poprosiť o radu. Ako to všetko prebieha? Ja nemám podobné skúsenosti s úradmi (som typický IT človek, ktorý sa vyhýba styku s úradmi :rolleyes: ).
Tlačivo som si už našla na internete, aj som ho vyplnila.
Na aký účet, kedy a akú sumu budem posielať?

Ďakujem za pomoc a dobrú radu :) .
miskam, zajdi s vyplneným tlačivom na SP, tam to skontrolujú a potom ti domov zo SP príde oznámenie tvoje IČZ = toto číslo budeš uvádzať ako VS pri platbách. Na SP ti povedia aj na aký účet máš platiť. Vždy sa platí mesiac po zadu, to je za august zaplatíš do 8.9.06 atď. Ak sa prihlásiš od 7.8.06, zaplatíš len alikôtnu časť, to je za 25 dní.
Pekný deň...:)
alušik
06.08.06,10:39
Áno, je to presne tak, ako píše Manual. Za prvý mesiac mi povedali, že mi pošlú prepočítanú alikvotnú čiastku s náležitosťami platby (číslo účtu, variabilný symbol) poštou domov. :)
dadika
07.08.06,05:42
no dobre babenky, Vy všetky tu uvažujete o materstve a zvýšení, ale čo keď ja som už tehotná a termín pôrodu mám vo februári 2007. Ako si ju mám ja zvýšiť? /momentálne som len zamestnanec/ :)
Jana Motyčková
07.08.06,06:45
Pred začiatkom materskej ukončiť zamestnanie a nastúpiť do nového (príp.toho istého) s maximálnym VZ.
Ak sa nedá dohodnúť so zamestnávateľom, možno popri prvom zamestnaní uzavrieť pracovnú zmluvu s iným zamestnávateľom na sumu, ktorá Ti chýba do maxima.
dadika
07.08.06,06:48
Pred začiatkom materskej ukončiť zamestnanie a nastúpiť do nového (príp.toho istého) s maximálnym VZ.
Ak sa nedá dohodnúť so zamestnávateľom, možno popri prvom zamestnaní uzavrieť pracovnú zmluvu s iným zamestnávateľom na sumu, ktorá Ti chýba do maxima.

Ďakujem Janka, máš u mňa panáka a samo že bodík :)
alušik
08.08.06,06:04
Pred začiatkom materskej ukončiť zamestnanie a nastúpiť do nového (príp.toho istého) s maximálnym VZ.
Ak sa nedá dohodnúť so zamestnávateľom, možno popri prvom zamestnaní uzavrieť pracovnú zmluvu s iným zamestnávateľom na sumu, ktorá Ti chýba do maxima.

Janka, tak teraz som zostala zase mimo - netreba, aby aj ten ďalší pracovný pomer trval 270 dní?:confused:
Jana Motyčková
08.08.06,06:36
Janka, tak teraz som zostala zase mimo - netreba, aby aj ten ďalší pracovný pomer trval 270 dní?:confused:
Nie, podmienka je splniť 270 dní poistenia jedného druhu poistenia, konkrétne §48 ods.2 zákona o Sociálnom poistení :
DO 270 dní NP sa :
- dobrovoľne nemocensky poistenej osobe započítava obdobie NP dobrovoľne NP osoby
- zamestnancovi obdovie NP zamestnanca
- povinne nemocensky poistenej SZČO obdobie NP povinne nemocensky poistenej SZČO
T.j. ak chceš mať materskú zo zamestnania, musíš v posledných 2 rokoch byť aspoň 270 dní nemocensky poistená zo zamestnania, pričom nie je podmienka, že to bude zamestnanie, z ktorého ideś na materskú.
alušik
08.08.06,09:47
Jani, vždy som si to takto myslela, ale potom som ešte raz lúskala Jozefove príspevky a pomýlil ma týmto:

II. Zamestnankyňa, ktorá bude mať dve zamestnania, z toho jedno s kratším úväzkom, ale obe trvajúce najmenej 270 dní pred plánovaným termínom pôrodu, získa "dvojnásobok", ak:...

Bolo to v závere jeho príspevkov.:confused:
daniek
08.08.06,10:05
Pred začiatkom materskej ukončiť zamestnanie a nastúpiť do nového (príp.toho istého) s maximálnym VZ.
Ak sa nedá dohodnúť so zamestnávateľom, možno popri prvom zamestnaní uzavrieť pracovnú zmluvu s iným zamestnávateľom na sumu, ktorá Ti chýba do maxima.
je to ozaj tak že keď som teraz zamestnaná a mám napr. 15 000 Sk hrubú mzdu mesiac pred nástupom na materskú uzavriem popri tejto pracovnej zmluve ešte jednu s 11 000 Sk hrubého a bude to v poriadku ?
Jana Motyčková
08.08.06,10:28
Jani, vždy som si to takto myslela, ale potom som ešte raz lúskala Jozefove príspevky a pomýlil ma týmto:

II. Zamestnankyňa, ktorá bude mať dve zamestnania, z toho jedno s kratším úväzkom, ale obe trvajúce najmenej 270 dní pred plánovaným termínom pôrodu, získa "dvojnásobok", ak:...

Bolo to v závere jeho príspevkov.:confused:
S tým nesúhlasím.
Jana Motyčková
08.08.06,10:30
[/b]
je to ozaj tak že keď som teraz zamestnaná a mám napr. 15 000 Sk hrubú mzdu mesiac pred nástupom na materskú uzavriem popri tejto pracovnej zmluve ešte jednu s 11 000 Sk hrubého a bude to v poriadku ?
Podľa mňa áno. Akurát vymeriavací základ z druhého zamestnania bude najviac 10911 (v súčte z oboch zamestnaní nesmie byť VZ vyšší ako maximálny VZ pre NP= 25911).
daniek
08.08.06,10:36
Podľa mňa áno. Akurát vymeriavací základ z druhého zamestnania bude najviac 10911 (v súčte z oboch zamestnaní nesmie byť VZ vyšší ako maximálny VZ pre NP= 25911).
a prečo nesmie byť vyšší? podstatné je aby nebol nižší keď chcem maximálnu materskú čo sa stane keď ho prekročím?
mamina h.
08.08.06,11:03
´
K tomu pôrodu - už som to presné znenie vrátila kolegyni, ale je to asi tak, ak by Ti vznikol nárok na materské z poistenia vo viacerých krajinách EÚ (postupné poistenie - ochranná lehota), a porodíš v niektorej z týchto krajín, vzniká nárok na materské zo SP tej krajiny, kde si porodila. Ak porodíš inde, vznikne Ti nárok na materské z krajiny, kde si bola poistená naposledy.

PRE: SOMIJ

zo slovenskej SP mi zatial neprisla ziadna odpoved, ale mam odpoved z francuzskej SP, pre nich to nie je ziadny problem, ak budem mat u nich splnene ich podmienky, matersku mi budu vyplacat bez ohladu nato, ci mi uz je vyplacana v inej krajine (EU vratane).

somij, nevies mi povedat, na ktore konkretne nariadenie sa odvolavas? vladne v tom smere trocha dezinformovanost.
alušik
08.08.06,11:13
Podľa mňa áno. Akurát vymeriavací základ z druhého zamestnania bude najviac 10911 (v súčte z oboch zamestnaní nesmie byť VZ vyšší ako maximálny VZ pre NP= 25911).

Jani, prosím Ťa, nevieš sa mi vyjadriť k príspevku 35? Mne už to teraz vŕta v hlave viac dní, ako to budem realizovať. Teraz mám stav, že VZ zo zamestnania + dobrovoľné platenie od 4.8. z VZ 6900, čo v sumáre zatiaľ nedosahuje maximálny VZ. Ale s predpokladom nárastu platu (ak šéf dodrží, čo sľúbil) a s predpokladom vzrastu minimálneho VZ - čo mi zase ovplyvní dobrovoľne platené minimum, to vyzerá tak, že prekročím maximálnu sumu VZ. Neviem, ale ani v praxi som sa nestretla zatiaľ s riešením maximálneho VZ vzhľadom na viac pracovných pomerov a už vôbec teda neviem, ako ísť na pracovníčku SP vzhľadom na platenie dobrovoľného poistenia len do maximálneho VZ. :p :confused:
mamina h.
08.08.06,11:39
velka skoda, ze p. mihal uz nema tolko casu ako v roku 2005, kedy o tom vydaval velmi presne, konkretne a jasne clanky na blog.sme.sk :mee:
Jana Motyčková
08.08.06,13:07
a prečo nesmie byť vyšší? podstatné je aby nebol nižší keď chcem maximálnu materskú čo sa stane keď ho prekročím?
Lebo platí §138 ods. 12 písm b) a ods. 16) - je tam zhruba asi toto :
Vymeriavací základ na platenie nemocenského poistenia v úhrne mesačne je najviac 1,5 násobok 1/12 všeobecného VZ - to je tých 25911.
A v tom bode 16 sa určuje pri viacerých zamestnaniach ktorý zamestnávateľ má aký VZ, aby v úhrne nepresiali tých 25911 Sk.
Keď zamestnávateľ neberie do úvahy ods.16 a teda odvedie za poistenca viac ako by mal, bežne sa robí to, že poistenec si požiada o vrátenie príslušného rozdielu. Ak si nepožiada (o čo v tomto prípade nie je záujem), tak ak náhodou SP pri výpočte materskej nezistí, že maximálny VZ bol prekročený, možno SP vypočíta materskú vyššiu, ale to by bola chyba SP.
Jana Motyčková
08.08.06,13:09
PRE: SOMIJ

zo slovenskej SP mi zatial neprisla ziadna odpoved, ale mam odpoved z francuzskej SP, pre nich to nie je ziadny problem, ak budem mat u nich splnene ich podmienky, matersku mi budu vyplacat bez ohladu nato, ci mi uz je vyplacana v inej krajine (EU vratane).

somij, nevies mi povedat, na ktore konkretne nariadenie sa odvolavas? vladne v tom smere trocha dezinformovanost.
Číslo nariadenia som uviedla v príspevku 14.
Jana Motyčková
08.08.06,13:16
Vidím, že nás je tu viac, uvažujúcich rovnako. Presne som dnes volala na Sociálku, ako to riešiť vzhľadom na § 138 ods.16 a vzhľadom na sumu maximálneho vymeriavacieho základu. Rovnako mi povedali, že ak v zamestnaní dosiahnem maximálny VZ, tak si mám potom dobrovoľné poistenie zrušiť. Inak teraz zatiaľ z pracovného pomeru tiež nemám maximum, tak budem dobrovoľne platiť z minima 6900 a na SP nevedia, či mi to bude v systéme ponižovať o rozdiel zo zamestnania. Vraj takýto prípad nikdy nemali, že by si niekto ešte dobrovoľne priplácal.:mad: :confused: :eek:

Tento prípad zákon vôbec nerieši (keď maximálny VZ je menší ako minimálny VZ). Ale zákon tiež nič nehovorí o tom, že by dobrovoľné poistenie nemohlo trvať, ak už vymeriavací základ zo zamestnania je vyšší ako maximálny. Vzhľadom na to, ako sa bežne riešia 2 súbežné pracovné pomery - že sa dodržuje v úhrne maximum, bez ohľadu na to, že v 1 pracovnom pomere sa nedodrží minimum, tak podľa mňa sa obdobne bude riešiť aj súbeh zamestnania s dobrovoľným poistením - t.j. z dobrovoľného poistenia sa iba doplatí do maxima, bez ohľadu na minimálny VZ 6900 Sk.
mamina h.
09.08.06,10:49
Číslo nariadenia som uviedla v príspevku 14.
PRE SOMIJ:
prosim ta, 1/2 dna hladam to nariadenie 574/72 na http://europa.eu, nemozem sa k nemu dopracovat, nemas nan po ruke link? dakujem ti
Jana Motyčková
09.08.06,11:41
PRE SOMIJ:
prosim ta, 1/2 dna hladam to nariadenie 574/72 na http://europa.eu, nemozem sa k nemu dopracovat, nemas nan po ruke link? dakujem ti
Nariadenia EÚ mi dodáva kolegyňa (Ebeš) - dnes už nie je v práci, poprosím ju aby priložila link, kde tie nariadenia berie. Ale ak si skúsiš prezrieť jej príspevky na porade, možno nájdeš aj link.

Link na to nariadenie nájdeš aj v tomto blogu (je to link na MPSV Českej republiky).http://www.porada.sk/showthread.php?t=15462
Rooibos
14.08.06,09:42
Ahojte buduce mamicky, pri citani vasich prispevkov ma napadli tieto otazky:
1. Akym sposobom sa da dosiahnut viac ako 1 x maximalna materska?
2. Kedy sa musi zacat vedlajsi/dalsi pracovny pomer pred terminom porodu, aby sa jeho VZ pripocital k VZ z hlavneho pracovneho pomeru?
3. V pripade, ze dalsim pracovnym pomerom chcem dosiahnut dorovnanie VZ do maxima je potrebne mat VZ z vedlajsieho pracovneho pomeru v potrebnej vyske uz od zaciatku? Ak nie, od kedy to staci?
4. Na VZ z dobrovolneho poistenia sa v pripade subezneho poistenia z pracovneho pomeru po novele neprihliada?
5.
Pokial som odpoved na niektoru z mojich otazok vo vasich prispevkoch prehliadla vopred sa ospravedlnujem. Dakujem za pomoc a odpovede na otazky. Verim, ze pomozu dalsim buducim mamickam.
Jozef Mihál
14.08.06,09:52
Po dovolenke pomaly oživujem svoje mozgové bunky, a už sa pomaly pripravujem na napísanie príspevku, ako na to po 1.8.2006.

Prvá správa je, že ani novela platná od 1.8.2006 nebráni v možnostiach, ako si materskú zvýšiť a ako mať "dvojitú" či dokonca viacnásobnú dávku.

(Prosím, neposielajte mi SS ale radšej kliknite na nižšie uvedený odkaz ...Osobný kontakt...).
daniek
14.08.06,09:56
už sa neviem dočkať vášho príspevku pán Mihál a myslím že teraz "hovorím" za všetky potencionálne budúce mamičky.:D
sta
14.08.06,10:19
Zdravím,

pozerala som kopec príspevkov, ale neviem nájsť jasnú odpoveď na môj prípad. Kamarátka je na materskej, ktorá jej končí v januári 2007, teraz v auguste 2006 si chce založiť živnosť. Ako je to s odvodmi do poisťovní? Do zdravotnej by si mala platiť z minima, čiže nejakých tých 966,- Sk mesačne ale čo so SP?? Platí u nej to isté ako u ostatných živnostníkov, že má čas do 30.6.2007 aby odovzdala výpis z DP a podľa toho sa jej vypočítajú odvody, alebo si musí už teraz platiť dobrovoľne??? Som z toho celá dopletená, tak ak mi viete niekto poradiť budem vďačná :o :confused:
mamina h.
14.08.06,10:54
Po dovolenke pomaly oživujem svoje mozgové bunky, a už sa pomaly pripravujem na napísanie príspevku, ako na to po 1.8.2006.

Prvá správa je, že ani novela platná od 1.8.2006 nebráni v možnostiach, ako si materskú zvýšiť a ako mať "dvojitú" či dokonca viacnásobnú dávku.

(Prosím, neposielajte mi SS ale radšej kliknite na nižšie uvedený odkaz ...Osobný kontakt...).

dakujeme p. mihal, naozaj sa tesime; myslim, ze vam pride vela sampanskych z celeho slovenska.

ja som stravila na s.p. hodinu s pracovnickou cez matersku, ale nevedela mi poradit absolutne nic, tuto temu som zalozila ani nie tak na riesenie konkretnych pripadov konkretnych mamiciek, ale bola by som rada, keby tu bol vysvetleny celkovy system vratane vsetkych "fint", ako si mozme pomoct same po 1.8.2006, ked nam teda uz ten stat nejako extra nepomaha, vase clanky z r. 2005 boli skvele :), vopred vdaka.
dogicka
14.08.06,11:27
Zdravím,

pozerala som kopec príspevkov, ale neviem nájsť jasnú odpoveď na môj prípad. Kamarátka je na materskej, ktorá jej končí v januári 2007, teraz v auguste 2006 si chce založiť živnosť. Ako je to s odvodmi do poisťovní? Do zdravotnej by si mala platiť z minima, čiže nejakých tých 966,- Sk mesačne ale čo so SP?? Platí u nej to isté ako u ostatných živnostníkov, že má čas do 30.6.2007 aby odovzdala výpis z DP a podľa toho sa jej vypočítajú odvody, alebo si musí už teraz platiť dobrovoľne??? Som z toho celá dopletená, tak ak mi viete niekto poradiť budem vďačná :o :confused:

Nemusí si platiť dobrovoľne.
sta
14.08.06,11:38
ďakujem :)
Jozef Mihál
14.08.06,11:49
Kamarátka je na materskej, ktorá jej končí v januári 2007, teraz v auguste 2006 si chce založiť živnosť. Ako je to s odvodmi do poisťovní? Do zdravotnej by si mala platiť z minima, čiže nejakých tých 966,- Sk mesačne...

Nie je to tak. Pokiaľ ide o preddavky na ZP SZČO, ktorá je súčasne osobou podľa § 11 ods.8 písm.c) zákona 580/2004 - teda poberá rodičovský príspevok - platí preddavky podľa § 16 ods.2 písm. b) a § 16 ods.8 písm.c) - teda nemá stanovené povinné minimum.

Ak v minulom roku nemala žiadny základ dane z podnikania, preddavky na ZP si určuje podľa § 16 ods.5 sama, tj. môže mať nulové preddavky.
dadika
14.08.06,12:03
Po dovolenke pomaly oživujem svoje mozgové bunky, a už sa pomaly pripravujem na napísanie príspevku, ako na to po 1.8.2006.

Prvá správa je, že ani novela platná od 1.8.2006 nebráni v možnostiach, ako si materskú zvýšiť a ako mať "dvojitú" či dokonca viacnásobnú dávku.

(Prosím, neposielajte mi SS ale radšej kliknite na nižšie uvedený odkaz ...Osobný kontakt...).

...už sa teším, len nech to stihneme do začiatku februára, potom už bude neskoro :D
dogicka
14.08.06,12:38
Nie je to tak. Pokiaľ ide o preddavky na ZP SZČO, ktorá je súčasne osobou podľa § 11 ods.8 písm.c) zákona 580/2004 - teda poberá rodičovský príspevok - platí preddavky podľa § 16 ods.2 písm. b) a § 16 ods.8 písm.c) - teda nemá stanovené povinné minimum.

Ak v minulom roku nemala žiadny základ dane z podnikania, preddavky na ZP si určuje podľa § 16 ods.5 sama, tj. môže mať nulové preddavky.

Len by som ešte doplnila, že ak sa rozhodne pre nulové preddavky a nezruší sa ročné zúčtovanie ZP, tak z príjmu, ktorý dosiahne ako SZČO bude musieť ZP doplatiť.
Jozef Mihál
15.08.06,10:57
Len by som ešte doplnila, že ak sa rozhodne pre nulové preddavky a nezruší sa ročné zúčtovanie ZP, tak z príjmu, ktorý dosiahne ako SZČO bude musieť ZP doplatiť.
Nesúhlas, viď § 11 ods.9 písm. b) zákona 580/2004.
Ak jej vymeriavací základ nepresiahne 1/2-cu úhrnu minimálnych miezd, nebude nič platiť ani na základe ročného zúčtovania.

Tj. ak má živnosť od 1.8.2006, môže dosiahnuť vym.základ až do sumy 1/2 z (5 x 6900 Sk), tj. až do 17250 Sk a platiť nebude nič.
dogicka
15.08.06,11:57
Nesúhlas, viď § 11 ods.9 písm. b) zákona 580/2004.
Ak jej vymeriavací základ nepresiahne 1/2-cu úhrnu minimálnych miezd, nebude nič platiť ani na základe ročného zúčtovania.

Tj. ak má živnosť od 1.8.2006, môže dosiahnuť vym.základ až do sumy 1/2 z (5 x 6900 Sk), tj. až do 17250 Sk a platiť nebude nič.

Samozrejme máte pravdu. Ja som len chcela upozorniť na možnú situáciu, aby to v prípade nedoplatku ZP nebol šok.
monnica
15.08.06,13:43
Ahojte,

Som z toho celá pomýlená...
Takže ak som najmenej 270 dní nemocensky poistená, som zamestnaná
a môj vymeriavací základ je 8200,- SK a ak ukončím PP tesne pred materskou dovolenkou a znova sa zamestnám trebárs u toho istého zamestnávateľa s maximálnym vymeriavacím základom tých 25000,- Sk
moja materská bude vypočítaná z toho????? Prosím napíšte to niekto ešte raz pre tých ktorý tomu celkom nerozumejú...... :(
Jana Motyčková
15.08.06,18:39
Ahojte,

Som z toho celá pomýlená...
Takže ak som najmenej 270 dní nemocensky poistená, som zamestnaná
a môj vymeriavací základ je 8200,- SK a ak ukončím PP tesne pred materskou dovolenkou a znova sa zamestnám trebárs u toho istého zamestnávateľa s maximálnym vymeriavacím základom tých 25000,- Sk
moja materská bude vypočítaná z toho????? Prosím napíšte to niekto ešte raz pre tých ktorý tomu celkom nerozumejú...... :(
tak, tak .
ajobs
15.08.06,21:33
Áno, v podstate som to aj ja chápala doteraz tak. Tiež by ma to veľmi zaujímalo. Chcela som sa prihlásiť teraz od 1.8., tak som sa pýtala na sociálke, no povedali mi k tomu niečo iné. Tak som zatiaľ prihlášku na doborovoľné platenie nedala, keďže si aj zo samotného pracovného pomeru viem vďaka vzniku nového tesne pred nástupom na MD zvýšiť materské na maximum. Pýtala som sa tu, ale reakcia zatiaľ nebola žiadna...
http://www.porada.sk/t11861-p24-matersk-v-r2006.html

Alenka, ja som ti odpovedal v príspevku č.232. Takže, DNP rýchlo - ÁNO.
ajobs
15.08.06,21:36
Tiež neviem prečo by sa vlastne len nemohol zvýšiť VZ a pokračovať normálne ďalej, ale ak si dobre spomínam, niekedy dávnejšie to tu bolo takto odporúčané. :confused:

Zvýšením VZ nedosiahneš nové RO, iba plynule pokračuješ v tom pôvodnom s novým VZ.
Takže preto ODHLÁSIŤ a PRIHLÁSIŤ.:) :eek:
ajobs
15.08.06,21:59
tak, tak .

Súhlasím, aj keď sa to niekomu zdá nepochopiteľné, je to naozaj tak.
sonka1
16.08.06,05:46
Ahojte,

Som z toho celá pomýlená...
Takže ak som najmenej 270 dní nemocensky poistená, som zamestnaná
a môj vymeriavací základ je 8200,- SK a ak ukončím PP tesne pred materskou dovolenkou a znova sa zamestnám trebárs u toho istého zamestnávateľa s maximálnym vymeriavacím základom tých 25000,- Sk
moja materská bude vypočítaná z toho????? Prosím napíšte to niekto ešte raz pre tých ktorý tomu celkom nerozumejú...... :(

Myslím, že by tam malo byť aj nejaké prerušenie aspoň 1 den....... tak bolo radené mne
Jana Motyčková
16.08.06,07:31
Myslím, že by tam malo byť aj nejaké prerušenie aspoň 1 den....... tak bolo radené mne
Prerušenia už nefungujú. Ale Monnica chce ukončiť PP a potom začať nový, to funguje.
Brela
16.08.06,08:09
ahojte poraďáci!

Som veľmi rada,že sa tu rozvírila debata o možnostiach zvýšenia materskej. Aj ja patrím do kategórie plánovačiek bábätka na budúci rok. Som SZČO a od 1.4.2004 do 30.6.2006 som platila DNP z minima. Teraz od 1.7.2006 platím povinne z minima. Mám v pláne otehotnieť začiatkom budúceho roka, a preto by som chcela začať platiť DNP z max.VZ niekedy od 1.7.2007 (podmienku 270 dní za posl. 2 roky stále spĺňam) a tak dosiahnuť materskú z max. VZ + materskú z min.VZ vzhľadom na to, že v čase pôrodu budem platiť už viac ako rok aj povinné NP z minima. Môže mi niekto moju teóriu potvrdiť?
alušik
16.08.06,08:12
Alenka, ja som ti odpovedal v príspevku č.232. Takže, DNP rýchlo - ÁNO.
Tonko, začiatok augusta bol u mňa poriadne zmätočný, ale ak si všimneš medzi tými príspevkami je 2 dni rozdiel.;) 1.8. som nevedela, či sa prihlásiť, ale 3.8. poobede som tam predsa zašla...:D
jankasm
16.08.06,08:22
Zvýšením VZ nedosiahneš nové RO, iba plynule pokračuješ v tom pôvodnom s novým VZ.
Takže preto ODHLÁSIŤ a PRIHLÁSIŤ.:) :eek:

Však ja som si aj myslela, že to asi bude tak. :p
Jozef Mihál
16.08.06,08:23
ahojte poraďáci!

Som veľmi rada,že sa tu rozvírila debata o možnostiach zvýšenia materskej. Aj ja patrím do kategórie plánovačiek bábätka na budúci rok. Som SZČO a od 1.4.2004 do 30.6.2006 som platila DNP z minima. Teraz od 1.7.2006 platím povinne z minima. Mám v pláne otehotnieť začiatkom budúceho roka, a preto by som chcela začať platiť DNP z max.VZ niekedy od 1.7.2007 (podmienku 270 dní za posl. 2 roky stále spĺňam) a tak dosiahnuť materskú z max. VZ + materskú z min.VZ vzhľadom na to, že v čase pôrodu budem platiť už viac ako rok aj povinné NP z minima. Môže mi niekto moju teóriu potvrdiť?
Potvrdzujem. Doporučujem k tomu ešte pouvažovať o nemocenskom poistení zamestnanca, tak, aby sa splnila podmienka jeho trvania 270 dní za posledné 2 roky pred pôrodom. Vhodným zakombinovaním tak získate materskú spolu z 2 x max VZ.
mamina h.
16.08.06,09:00
Potvrdzujem. Doporučujem k tomu ešte pouvažovať o nemocenskom poistení zamestnanca, tak, aby sa splnila podmienka jeho trvania 270 dní za posledné 2 roky pred pôrodom. Vhodným zakombinovaním tak získate materskú spolu z 2 x max VZ.

hmmmm, zaujimave!
zda sa, ze sa tema naozaj rozbieha, presne taketo informacie hladam, dakujem p. mihal
Simonab
16.08.06,09:25
Ahojte. Mňa by zaujímalo, či aj zamestnankyňa, ktorá ukončila pracovný pomer, ešte počas trvania tohto zamestnania zostala na maródke, na ktorej je doterz. V auguste by sa zamestnala trebárs na dva dni, alebo týždeň, mala by max. VZ. Materská by sa jej počítala z tohto druhého zamestnania? Podmienku 270 dní poistenia spĺňa spolu s predchádzajúcim zamestnaním. Zaujíma ma či má na toto všetko tá maródka nejaký vplyv.
Ďakujem
sonka1
16.08.06,09:51
Prerušenia už nefungujú. Ale Monnica chce ukončiť PP a potom začať nový, to funguje.

ano, ale nie hned na druhý den,..... to nieje vznik a zanik pracovného pomeru ako pondelok skončíš a utorok nastúpiš ..... musíš nastúpiť až v stredu aspon
Jozef Mihál
16.08.06,09:51
Materská by sa jej počítala z druhého zamestnania, PN-ka by nemala žiaden vplyv.
Jozef Mihál
16.08.06,09:53
ano, ale nie hned na druhý den,..... to nieje vznik a zanik pracovného pomeru ako pondelok skončíš a utorok nastúpiš ..... musíš nastúpiť až v stredu aspon

Nesúhlasím.

Citát zo zákona, § 20:

Povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca vzniká

a) fyzickej osobe v pracovnom pomere odo dňa vzniku pracovného pomeru a zaniká dňom skončenia pracovného pomeru, (...)

...teda nie je nutné "vynechať" jeden deň...
Jozef Mihál
16.08.06,10:00
hmmmm, zaujimave!
zda sa, ze sa tema naozaj rozbieha, presne taketo informacie hladam, dakujem p. mihal
Kedy sa konečne rozhýbem a napíšem ten komplexný komentár??? Totižto zákon o SP je po novele zasa natoľko "deravý", že teoreticky (a sčasti i prakticky) možno dosiahnuť materskú vo výške cca 170 tisíc na deň...
jankasm
16.08.06,10:07
Nesúhlasím.

Citát zo zákona, § 20:

Povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca vzniká

a) fyzickej osobe v pracovnom pomere odo dňa vzniku pracovného pomeru a zaniká dňom skončenia pracovného pomeru, (...)

...teda nie je nutné "vynechať" jeden deň...

Ani vtedy keby bol výstup a nový stup u toho istého zamestnávateľa?
dadika
16.08.06,10:10
Kedy sa konečne rozhýbem a napíšem ten komplexný komentár??? Totižto zákon o SP je po novele zasa natoľko "deravý", že teoreticky (a sčasti i prakticky) možno dosiahnuť materskú vo výške cca 170 tisíc na deň...

:) ale Jozef, my zase nie sme až tak náročné....stačilo by mi aspoň 15-20 tis/mesiac :D aby som mala za čo kočárik a každý mesiac plienočky kúpovať :D
alušik
16.08.06,10:10
Jani, ani vtedy.;) Veď je to úplne normálne - napr. mám zmluvu na dobu určitú od 1.1. do 31.8. So zamestnávateľom sa dohodnem nie na predĺžení pracovného pomeru na dobu určitú, ale dohodneme sa na vzniku nového pracovného pomeru od 1.9., čo je na tom zlé? Nikde nie je povedané, že musím dodatkom k prvej pracovnej zmluve zmeniť dobu určitú na dobu neurčitú.;)
Jozef Mihál
16.08.06,10:11
V zákone sa nehovorí nič o tom, či ide alebo nejde o toho istého zamestnávateľa. Zamestnávateľ ako zamestnávateľ. Takže môže byť i ten istý.
Simonab
16.08.06,10:17
Kedy sa konečne rozhýbem a napíšem ten komplexný komentár??? Totižto zákon o SP je po novele zasa natoľko "deravý", že teoreticky (a sčasti i prakticky) možno dosiahnuť materskú vo výške cca 170 tisíc na deň...

Jozef ďakujem za odpoveď, veľmi si mi pomohol, kamoška sa určite poteší. Mladá rodinka potrebuje korunky. A ten komplexný komentár si s radosťou prečítam tiež a možno sa pri svojich dvoch chalanoch ešte rozhodnem ísť aj na materskú:p . A ako tu už bolo spomenuté stačilo by mi 15-20 tisíc.
Jozef Mihál
16.08.06,10:17
...zákon o SP je po novele zasa natoľko "deravý", že teoreticky (a sčasti i prakticky) možno dosiahnuť materskú vo výške cca 170 tisíc na deň...
Naznačím ako na to:
Treba mať 365 zamestnaní nepretržite trvajúcich. Počas jedného kal.roka v každom zamestnaní jeden deň odrobiť s príjmom (25911/30) za deň 863 Sk, ostatných 364 dní mať neplatené voľno. A ďalší rok ísť na materskú. DVZ v každom zamestnaní bude 863/1 = 863 Sk.

Pozn.: Zásada, podľa ktorej pri viacerých zamestnaniach je maximálny možný mesačný VZ na nem.poistenie v súčte suma max. 25911 Sk, je splnená.

Potom:
55% z DVZ 863 = 474 Sk za každé zamestnanie

Za všetky nem.poistenia (zamestnania) bude výška dennej dávky:
474 x 365 (zamestnaní) = 173010 Sk (to je materská na 1 deň).

Samozrejme tých 365 zamestnaní je prehnaných ale skúste sa inšpirovať.
alušik
16.08.06,10:26
Inšpirácia pekná...;) :) Len by som chcela osobne stretnúť mamičku, ktorej sociálna poisťovňa vyplácala materské vo výške viac ako 2x maximum, alebo ktorá sa rozhodla súdiť so SP kvôli tomu,že ich rozhodnutie nebolo v súlade so zákonom...
Dada
16.08.06,10:43
A ako je to so SZČO, ktorá pôjde na materskú v roku 2007. Nepreruší živnosť. Bude aj počas trvania materskej dovolenky platiť zdravotné a sociálne poistenie?
mamina h.
16.08.06,11:01
Naznačím ako na to: Treba mať 365 zamestnaní nepretržite trvajúcich................

cize toto je take iste ako pred novelou 08-2006? cize vase blogy z 2005 v tomto vlastne sedia?
vyskusala to vtedy nejaka mamina? ak ano, ako pochodila na s.p.?
sonka1
16.08.06,11:07
Nesúhlasím.

Citát zo zákona, § 20:

Povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca vzniká

a) fyzickej osobe v pracovnom pomere odo dňa vzniku pracovného pomeru a zaniká dňom skončenia pracovného pomeru, (...)

...teda nie je nutné "vynechať" jeden deň...

Dˇakujem..... takže som mala chybné informácie, a môžem to urobiť tak, že 30.11.2006 ukončím pracovný pomer a 01.12.2006 nastúpim tomu istému zamestnávateľovi, na to isté pracovné miesto???
To sa mi super hodí...
Jozef Mihál
16.08.06,11:15
mamina.h:

Nie je to to isté, moje príspevky na blogu z r.2005 si nevšímajte, zákon sa k 1.8.2006 zmenil:

1. Prerušenie nem.poistenia neznamená vznik nového rozh.obdobia
...teda finta "prerušiť a po prerušení si zvýšiť VZ" už neplatí

2. Naopak dni prerušenia sa odpočítavajú od počtu dní nem.poistenia pri výpočte DVZ
...čo je výhodou a viď vyššie náznak riešenia ako na to po novom

3. Nárok na materské - trvanie 270 dní poistenia v čase 2 rokov pred pôrodom - sa posudzuje osobitne za nemocenské poistenie zamestnanca, SZČO a dobrovoľné nem.poistenie.

...takže napr. ak si chce niekto zvýšiť materskú platením dobrovoľného NP, musí ho mať uzavreté najmenej 270 dní, nedá sa zohľadniť že bolo napr. i nem.poistenie zamestnanca - pri plánovaní materskej na dlhší čas dopredu to však nie je problém.
Lilith
16.08.06,11:20
Naznačím ako na to:
Treba mať 365 zamestnaní nepretržite trvajúcich. Počas jedného kal.roka v každom zamestnaní jeden deň odrobiť s príjmom (25911/30) za deň 863 Sk, ostatných 364 dní mať neplatené voľno. A ďalší rok ísť na materskú. DVZ v každom zamestnaní bude 863/1 = 863 Sk.

Pozn.: Zásada, podľa ktorej pri viacerých zamestnaniach je maximálny možný mesačný VZ na nem.poistenie v súčte suma max. 25911 Sk, je splnená.

Potom:
55% z DVZ 863 = 474 Sk za každé zamestnanie

Za všetky nem.poistenia (zamestnania) bude výška dennej dávky:
474 x 365 (zamestnaní) = 173010 Sk (to je materská na 1 deň).

Samozrejme tých 365 zamestnaní je prehnaných ale skúste sa inšpirovať.

To by bolo fajn, pan Mihal, ale neviem, ci by s tym suhlasil nejaky zamestnavatel, ked on pocas neplateneho volna musi platit odvody na ZP... jedine ak by sa dohodol s buducou mamickou, ze mu ona tie odvody vrati... ;)
Jozef Mihál
16.08.06,11:23
Nie je neplatené voľno ako neplatené voľno. Ak si dohodnete úväzok vo výške 1 hod. mesačne, minimálny základ na ZP z ktorého sa musí platiť odvod na ZP je cca 40 Sk.
mamina h.
16.08.06,11:24
To by bolo fajn, pan Mihal, ale neviem, ci by s tym suhlasil nejaky zamestnavatel, ked on pocas neplateneho volna musi platit odvody na ZP... jedine ak by sa dohodol s buducou mamickou, ze mu ona tie odvody vrati... ;)
lilibeth, samozrejme ze ich bude platit mamina (teda ak nie ja zamestnavatelom priamo tatino).
ja osobne to budem strasne rada platit, ked mi daju matersku 150 tis. mesacne :)
Lilith
16.08.06,11:29
tak to teda beriem... este najst takeho tatina... :-)
monnica
16.08.06,12:01
Prerušenia už nefungujú. Ale Monnica chce ukončiť PP a potom začať nový, to funguje.


Ale môže to byť aj u toho istého zamestnávateľa? Vieš ukončím no a na druhý deň sa zase zamestnám u toho istého..... nie je to čudné a okaté pre SP?:p
Jozef Mihál
16.08.06,12:06
Môže to byť stokrát čudné a okaté, ale bude to podľa zákona.

Bola snaha všetky tieto triky zredukovať v novele účinnej od 1.8.2006, pôvodný návrh novely to v podstate aj obsahoval a nebolo by čo riešiť ale výsledok po pripomienkovom konaní a varení gulášu v parlamente je taký aký je.
mamina h.
16.08.06,12:34
p. mihal, mali ste nejake ohlasy na vase triky z roku 2005? vyskusali to vtedy nejake maminy? neposlali ich na s.p. do haja?
monnica
16.08.06,12:42
Môže to byť stokrát čudné a okaté, ale bude to podľa zákona.

Bola snaha všetky tieto triky zredukovať v novele účinnej od 1.8.2006, pôvodný návrh novely to v podstate aj obsahoval a nebolo by čo riešiť ale výsledok po pripomienkovom konaní a varení gulášu v parlamente je taký aký je.

Ešte sa chcem opýtať, že ak predsa uzatvorím potom PP s VZ tých 25911,-Sk kto z tohto bude platiť odvody do SP a zdravotné platí to štát, zamestnávateľ alebo je to na mne? nie je mi to celkom jasné. Ak to takto uzavriem pred mat. dov. na takúto sumu ostane to proste tak SP mi z tejto sumy bude vyplácať MD, mzdu brať nebudem čiže zamestnávateľa nezatažím týmto krokom? A keď sa vrátim späť do zamestnania tak sa mzda proste zníži......?
Jozef Mihál
16.08.06,13:56
p. mihal, mali ste nejake ohlasy na vase triky z roku 2005? vyskusali to vtedy nejake maminy? neposlali ich na s.p. do haja?
Priamo na Porade sa málokto pochváli a maily ktoré mi prichádzajú od neznámych mám nastavené tak, že automaticky idú do koša, takže neviem.

Ale určite veľa mamín si vylepšilo pomocou prerušení (po novom to bude skončenie prac.pomeru a uzavretie "nového" prac.pomeru) ... materskú aspoň do výšky 1 x maxima, napriek tomu že reálne mali plat na úrovni minima.
Jozef Mihál
16.08.06,13:58
Ešte sa chcem opýtať, že ak predsa uzatvorím potom PP s VZ tých 25911,-Sk kto z tohto bude platiť odvody do SP a zdravotné platí to štát, zamestnávateľ alebo je to na mne? nie je mi to celkom jasné. Ak to takto uzavriem pred mat. dov. na takúto sumu ostane to proste tak SP mi z tejto sumy bude vyplácať MD, mzdu brať nebudem čiže zamestnávateľa nezatažím týmto krokom? A keď sa vrátim späť do zamestnania tak sa mzda proste zníži......?
Ten krátky čas pred materskou budete platiť Vy i zamestnávateľ kompletné odvody z VZ 25911. Po nástupe na materskú už neplatíte nič, ani zamestnávateľ, naopak platí SP vysokú materskú. Po návrate do zamestnania sa uzavrie nový PP s platom ...
alušik
17.08.06,05:31
Jožko, keď ide o viac pracovných pomerov, pôvodne si v svojich článkoch písal, že každý z nich by mal trvať najmenej 270 dní. Stále na tom trváš? Rozmýšľam totiž, či keď popri hlavnom pracovnom pomere, v ktorom nemám dosiahnutý maximálny VZ, uzavriem tesne pred nástupom na MD ďalší pracovný pomer - tento mi nebudú brať do úvahy?
Jozef Mihál
17.08.06,08:06
To je sporné. Z dikcie § 48 ods.2 "po novom" by sa mal brať do úvahy aj ďalší pracovný pomer keďže v "súčte" nemocenských poistení zamestnanca sa dosiahla doba 270 dní, mal by byť nárok na materské i z ďalšieho prac.pomeru uzavretého tesne pred nástupom na materské. Istotu však budeš mať vtedy, ak ďalší prac.pomer bude sám osebe trvať 270 dní pre dňom pôrodu.
ZuzanaA
17.08.06,08:14
Ten krátky čas pred materskou budete platiť Vy i zamestnávateľ kompletné odvody z VZ 25911. ........

Asi blbá otázka, ale skúsim aj tak. Čo je ten krátky čas pred materskou, koľko pred ňou?
Jozef Mihál
17.08.06,08:19
Už i Ty Zuzka?

Viď § 54 ods.2 písm. b) a c).

Ak napr. na materskú nastupuješ 19.9.2006, nový PP s vysokým základom uzavrieš k 1.9.2006. V extrémnom prípade stačí nastúpiť 18.9.2006.
ZuzanaA
17.08.06,08:22
Už i Ty Zuzka?

Viď § 54 ods.2 písm. b) a c).

Ak napr. na materskú nastupuješ 19.9.2006, nový PP s vysokým základom uzavrieš k 1.9.2006. V extrémnom prípade stačí nastúpiť 18.9.2006.
Veľmi pekne ti ďakujem, Jožko.:rolleyes:
daniek
17.08.06,08:57
môžem aj ja ešte raz ale konkrétne na svoj prípad? keď mám pracovný pomer od 01.08.2005 v ktorom mi nedajú max VZ stačí ak v roku 2007 tesne pred odchodom na materskú uzavriem nový s max. VZ pričom v tomto prvom budem pokračovať bezo zmeny?
dostanem 1x max. materskú????
Dada
17.08.06,09:21
A ako je to so SZČO, ktorá pôjde na materskú v roku 2007. Nepreruší živnosť. Bude aj počas trvania materskej dovolenky platiť zdravotné a sociálne poistenie?

Vie mi niekto v tomto smere poradiť?
Jozef Mihál
17.08.06,09:23
môžem aj ja ešte raz ale konkrétne na svoj prípad? keď mám pracovný pomer od 01.08.2005 v ktorom mi nedajú max VZ stačí ak v roku 2007 tesne pred odchodom na materskú uzavriem nový s max. VZ pričom v tomto prvom budem pokračovať bezo zmeny?
dostanem 1x max. materskú????
Viď príspevky 107 a 108
Jozef Mihál
17.08.06,09:27
Dada: počas poberania materského SZČO neplatí sociálne poistenie. Pokiaľ ide o zdravotné poistenie viď príslušné témy.
alušik
17.08.06,09:55
To je sporné. Z dikcie § 48 ods.2 "po novom" by sa mal brať do úvahy aj ďalší pracovný pomer keďže v "súčte" nemocenských poistení zamestnanca sa dosiahla doba 270 dní, mal by byť nárok na materské i z ďalšieho prac.pomeru uzavretého tesne pred nástupom na materské. Istotu však budeš mať vtedy, ak ďalší prac.pomer bude sám osebe trvať 270 dní pre dňom pôrodu.

Jožko, veľká vďaka.:) Si poklad.:p
To som trošičku zauvažovala, že by som neotravovala svojho zamestnávateľa s ukončením a novým nástupom - skôr totiž predpokladám, že nebude prístupný tomuto riešeniu. Pre istotu mám uzavreté dobrovoľne NP. No ale prečo nemať 2x maximum, keď sa dá, však? Uvidím, ako to celé dopadne...
Jozef Mihál
17.08.06,09:59
Až také jednoduché to nie je, ak chceš mať 2 x maximum. Ak máš nem.poistenie zamestnanca a súčasne DNP, tak pri platení poistného sa v súčte nesmie prekročiť max.VZ 25911 Sk - viď § 138 ods.16.

Efekt 2 x maximum dosiahneš vhodným zakombinovaním dvoch rozličných rozhodujúcich období. Napr. v zamestnaní bude rozhodujúce obdobie r.2006 a v DNP (ktoré v správny čas v r.2007 pred nástupom na MD ukončiš a znova obnovíš) bude rozhodujúce obdobie po jeho obnovení, napr. v r.2007 mesiac-dva pred nástupom na MD.
alušik
17.08.06,10:07
Jožko, toto mi je jasné, už to mám v hlave nejako premyslené s tým ukončením a znova prihlásením dobrovoľného NP. Však keď bude trošku čas, napíšem, ako to mám vymyslené, či nejakú chybu na tom nenájdeš.;) Len ma ešte trápi to, ak v októbri prekročím v súčte zo zamestnania a DNP maximum - viď príspevok 35... Zatiaľ vôbec neviem, čo s tým, no do konca apríla 2007 to beriem len ako plynutie času 270 dní z DNP.
Jozef Mihál
17.08.06,10:17
Musíš si strážiť, aby si maximum v súčte neprekročila a ak sa tak predsa stane, vyžiadaš si od SP vrátenie poistného z DNP, ktoré bolo zaplatené "naviac".
..
Ja sa pomaly chystám napísať sľúbený komplexný komentár ako na to...
tsatsiki
17.08.06,10:20
mozem sa aj ja opytat? 25.9.2006 nastupujem na MD, 25.8.2006 koncim u povodneho zamestnavatela, do 4.9.2006 budem dobrovolne nezamestnana a odvtedy do nastupu na MD 25.9.2006 budem opatovne zamestnana s nastupnym platom 26.000,- Sk, podmienku 270 dni v poslednych dvoch rokoch zo zamestnania mam splnenu. Vsetci tu spominate max. vymeriavaci zaklad, tak sa len chcem uistit, ze sa mi to nejakym sposobom nekrati, ak je vymeriavaci zaklad to o par korun viac. A potom sa materska pocita 55
% z max. vymeriavacieho zakladu? t. j. 14.251,- Sk alebo? dakujem
Jozef Mihál
17.08.06,10:24
ten nick, mňam.
tsatsiki
17.08.06,10:26
to akoze moj? ak ano, tak sa vola moj skrecok :) mnam? :)
alušik
17.08.06,10:31
Musíš si strážiť, aby si maximum v súčte neprekročila a ak sa tak predsa stane, vyžiadaš si od SP vrátenie poistného z DNP, ktoré bolo zaplatené "naviac".
..
Ja sa pomaly chystám napísať sľúbený komplexný komentár ako na to...

No veď práve, že na sociálke sa tvária, akoby som to urobiť nemohla. :confused: Proste, že z dobrovoľného poistenia nemôžem zaplatiť z menej ako minima 6900...
Jozef Mihál
17.08.06,10:32
mozem sa aj ja opytat? 25.9.2006 nastupujem na MD, 25.8.2006 koncim u povodneho zamestnavatela, do 4.9.2006 budem dobrovolne nezamestnana a odvtedy do nastupu na MD 25.9.2006 budem opatovne zamestnana s nastupnym platom 26.000,- Sk, podmienku 270 dni v poslednych dvoch rokoch zo zamestnania mam splnenu. Vsetci tu spominate max. vymeriavaci zaklad, tak sa len chcem uistit, ze sa mi to nejakym sposobom nekrati, ak je vymeriavaci zaklad to o par korun viac. A potom sa materska pocita 55
% z max. vymeriavacieho zakladu? t. j. 14.251,- Sk alebo? dakujem
Materská bude počítaná z nového zamestnania, záleží na tom, ako presne vyjde pomer VZ (za september) deleno počet kalendárnych dní od 4.9. do 24.9.

Tento pomer je tzv. denný vymeriavací základ, materská je 55% z neho.

Ak budete v zamestnaní od 4.9. do 24.9. vrátane, tj. 21 dní, je maximálny možný vymeriavací základ suma:

25911/30 = 863,70, krát 21 dní = 18138 Sk.

Teda je vhodné, aby ste zarobili aspoň sumu 18138 Sk. Potom denný vymeriavací základ bude:

18138/21 = 863,7143 Sk

Materská bude 55% z toho, čiže cca 475 Sk na deň.

(všade hovorím o kalendárnych dňoch)
Jozef Mihál
17.08.06,10:35
No veď práve, že na sociálke sa tvária, akoby som to urobiť nemohla. :confused: Proste, že z dobrovoľného poistenia nemôžem zaplatiť z menej ako minima 6900...
Na čo je potom v zákone § 138, ods.16, 4-tá veta...
jankasm
17.08.06,10:37
Musíš si strážiť, aby si maximum v súčte neprekročila a ak sa tak predsa stane, vyžiadaš si od SP vrátenie poistného z DNP, ktoré bolo zaplatené "naviac".
..
Ja sa pomaly chystám napísať sľúbený komplexný komentár ako na to...

Tak tomuto už vôbec nerozumiem. Však ak sa tesne pred nástupom na MD prihlásim na DNP z maxima a popri tom budem ešte platiť poistné aj zo zamestnania tak predsa presiahnem maximum. :confused:
alušik
17.08.06,10:38
Na čo je potom v zákone § 138, ods.16, 4-tá veta...
Jozef, toto som sa presne spýtala - však som to v príspevku 35 zvýraznila. Odpovede som sa však dočkala len v tom zmysle, že keď nechcem platiť z minima, nech si dobrovoľné poistenie zruším.:mad: :confused: :mee:
Jozef Mihál
17.08.06,10:47
Nikto ťa nemôže nútiť zrušiť DNP. Podľa § 138 ods.16 štvrtá veta sa postupuje vtedy, ak by v súčte VZ zo zamestnania a VZ z DNP mala byť presiahnutá sumja maxima, tj. suma 25911 Sk. O žiadnom "povinnom" rušení DNP nemôže byť reč, len sa na DNP v takom mesiaci zaplatí nižšia suma, prípadne vôbec nič.
alušik
17.08.06,10:55
Nikto ťa nemôže nútiť zrušiť DNP. Podľa § 138 ods.16 štvrtá veta sa postupuje vtedy, ak by v súčte VZ zo zamestnania a VZ z DNP mala byť presiahnutá sumja maxima, tj. suma 25911 Sk. O žiadnom "povinnom" rušení DNP nemôže byť reč, len sa na DNP v takom mesiaci zaplatí nižšia suma, prípadne vôbec nič.

Tak uvidím za október, prípadne neskôr, keď mi to presiahne v súčte maximálny VZ. Podám potom na SP písomnú žiadosť s odôvodnením. Budú mi niečo musieť odpísať, tak dám vedieť, ako som dopadla. Bude to iné, ako keď ma len pani "vybaví medzi dverami".:)
mamina h.
17.08.06,13:06
nova sprava: prispevok na 1. dieta 15.460 skk od januara 2007 ?!
http://www.sme.sk/c/2855581/Na-prve-dieta-dostanu-rodicia-prispevok-15460-Sk.html
jankasm
18.08.06,04:32
nova sprava: prispevok na 1. dieta 15.460 skk od januara 2007 ?!
http://www.sme.sk/c/2855581/Na-prve-dieta-dostanu-rodicia-prispevok-15460-Sk.html

:mee: Veľká smola, že ja sa na rok chystám už na druhé. Nemohli to zaviesť skôr???? :mee: :D
mamina h.
22.08.06,13:37
rozmyslam nad tipmi p. mihala (tesim sa na jeho slubeny prispevok :) ), momentalne mam zivnost, platim nemocenske z minima.

rozmyslam zamestnat sa na 2 miestach sucasne a pokusit sa tak o vysku materskej z dvoch max. vymeriavacich zakladov. pri tejto alternative je pre mna zaujimave ponechat si zivnost alebo ju mozem zrusit/pozastavit? ovplyvni ponechanie si zivnosti vysku mojej materskej? dakujem
ajobs
22.08.06,19:02
rozmyslam nad tipmi p. mihala (tesim sa na jeho slubeny prispevok :) ), momentalne mam zivnost, platim nemocenske z minima.

rozmyslam zamestnat sa na 2 miestach sucasne a pokusit sa tak o vysku materskej z dvoch max. vymeriavacich zakladov. pri tejto alternative je pre mna zaujimave ponechat si zivnost alebo ju mozem zrusit/pozastavit? ovplyvni ponechanie si zivnosti vysku mojej materskej? dakujem

Ak to správne skombinuješ, môžeš mať materské z oboch zamestnaní aj zo živnosti ( i keď len z minimálneho VZ ).
mamina h.
23.08.06,13:00
111alex2
30.08.06,18:30
Ahojte poraďáci,
prosím vysvetlite mi niekto polopate na konkrétnom príklade s číslami znenie § 138 ods.12 písm b) Zákona o SP platného od 1.8.2006 v náväznosti na meterské. Pracovníčka má dva pracovné pomery a plánuje materskú v r.2007
Ďakujem
Tweety
30.08.06,18:33
Ahojte poraďáci,
prosím vysvetlite mi niekto polopate na konkrétnom príklade s číslami znenie § 138 ods.12 písm b) Zákona o SP platného od 1.8.2006 v náväznosti na meterské. Pracovníčka má dva pracovné pomery a plánuje materskú v r.2007
Ďakujem
Skús si prečítať odborné články od dr. Mihála
http://www.porada.sk/search.php?searchid=1318357
ajobs
30.08.06,20:11
Alebo tu, najnovšie články ohľadne materského sú vpravo http://www.porada.sk/forumdisplay.php?f=86.php?
marcelaStanakova
31.08.06,06:45
Dobrý deň chcela by som sa utvrdiť aký je minimálný a maximálny strop materskej v tomto období
alušik
31.08.06,06:47
Dobrý deň chcela by som sa utvrdiť aký je minimálný a maximálny strop materskej v tomto období

mimotemy Toto nie je nejako moc šťastne formulovaná otázka.;)
Jozef Mihál
31.08.06,07:32
Dobrý deň chcela by som sa utvrdiť aký je minimálný a maximálny strop materskej v tomto období
Nič také neexistuje. Zákon 461/2003 o sociálnom poistení nedefinuje takéto pojmy. O minime a maxime možno hovoriť v len prípade základu, z ktorého sa platí poistné. Výška materského je potom priamo úmerná výške tohto základu.
Rooibos
11.09.06,12:14
[quote=Jozef Mihál]Musíš si strážiť, aby si maximum v súčte neprekročila a ak sa tak predsa stane, vyžiadaš si od SP vrátenie poistného z DNP, ktoré bolo zaplatené "naviac".
..
A v debate p. Mihála - Materské od 01.08.2006, časť IV " som nasla toto: "Treba si uvedomit, ze po 01.08.06 sa pri posudzovaní nároku na materské posudzuje osobitne nemocenské zamestnanca, SZCO a dobrovolne...."

Prosim vas o vysvetlenie. Uz som si myslela, ze tomu rozumiem avsak po precitani tychto dvoch prispevkov mam pocit ze nie.
Ak mame pripad hlavny pracovny pomer a vedlajsi pracovny pomer a dobrovolne poistenie spolu vymeriavaci zaklad do 25.911,- , tak kolko bude materskych a v akej vyske?
Co by sa zmenilo ak by dobrovolne poistenie prekracovalo spolu s vymeriavacim zakladom z hl. a vedlajsieho pracovneho pomeru 25.911,- ?
Ak by sa k tomu pridal este prijem SZCO nad hranicou platenia odvodov do SP prvy krat za rok 2006, tak bola by dalsia materska resp. aka? Z akeho vymeriavacieho zakladu by sa ratala? Vopred dakujem za odpoved.
Jana Motyčková
11.09.06,12:44
Ak mame pripad hlavny pracovny pomer a vedlajsi pracovny pomer a dobrovolne poistenie spolu vymeriavaci zaklad do 25.911,- , tak kolko bude materskych a v akej vyske? .
Každý typ poistenia pre nárok na materské sa posudzuje samostatne, t.j. aby mala nárok na materské zo zamestnania, musí byť poistená zo zamestnania aspoň 270 dní v 2 rokoch pred pôrodom, aby mala nárok na materské z DNP, musí byť DNP aspoň 270 dní v 2 rokoch pred pôrodom atď. Z poistení, z ktorých spĺňa túto podmienku sa jej vypočíta materské z každého poistenia osobitne (z každého osobitne sa posudzuje rozhodujúce obdobie) a vyplatí sa jej v súčte jednou sumou.

Co by sa zmenilo ak by dobrovolne poistenie prekracovalo spolu s vymeriavacim zakladom z hl. a vedlajsieho pracovneho pomeru 25.911,- ?
Ak by sa k tomu pridal este prijem SZCO nad hranicou platenia odvodov do SP prvy krat za rok 2006, tak bola by dalsia materska resp. aka? Z akeho vymeriavacieho zakladu by sa ratala? Vopred dakujem za odpoved.
Výpočet materskej je stále rovnaký, počíta sa z VZ, ale vymeriavací základ nesmie prekročiť v súčte za mesiac 25911 Sk. Ak by VZ v súčte mal prekročiť 25911 Sk, VZ z DNP resp zo SZČO sa zníži tak, aby v súčte s VZ zo zamestnania bol najviac 25911 Sk.
Napr. ak z DNP platí bežne zo 6900, v mesiaci , kedy v zamestnaní dosiahne 20000, zaplatí iba z VZ 5911 Sk, ak zaplatí zo 6900, vyžiada si vrátenie preplatku.
ajobs
11.09.06,18:52
Každý typ poistenia pre nárok na materské sa posudzuje samostatne, t.j. aby mala nárok na materské zo zamestnania, musí byť poistená zo zamestnania aspoň 270 dní v 2 rokoch pred pôrodom, aby mala nárok na materské z DNP, musí byť DNP aspoň 270 dní v 2 rokoch pred pôrodom atď. Z poistení, z ktorých spĺňa túto podmienku sa jej vypočíta materské z každého poistenia osobitne (z každého osobitne sa posudzuje rozhodujúce obdobie) a vyplatí sa jej v súčte jednou sumou.

Výpočet materskej je stále rovnaký, počíta sa z VZ, ale vymeriavací základ nesmie prekročiť v súčte za mesiac 25911 Sk. Ak by VZ v súčte mal prekročiť 25911 Sk, VZ z DNP resp zo SZČO sa zníži tak, aby v súčte s VZ zo zamestnania bol najviac 25911 Sk.
Napr. ak z DNP platí bežne zo 6900, v mesiaci , kedy v zamestnaní dosiahne 20000, zaplatí iba z VZ 5911 Sk, ak zaplatí zo 6900, vyžiada si vrátenie preplatku.

Súhlasím s Jankou, ale ak skombinuje niekoľko nemocenských poistení s RôZNYMI rozhodujúcimi obdobiami, môže byť materské aj niekoľkonásobok maxima - naozaj úplne lapidárne príklady sú v seriáli od Dr.Mihála Materské I.-VIII.
veronika1
12.09.06,04:54
Aká bude materská v prípade nástupu na materskú od 1.3.2007..

- zamestnáná od 1.1.2005 doposiaľ
- mesačná mzda 14 000,-

Aká bude materská, ak sa rozhodnem uzavrieť ešte jeden pracovný pomer od 1.1.2007 s mesačnou mzdou 25000,-?


Z čoho sa bude DVZ?
alušik
12.09.06,05:08
Aká bude materská v prípade nástupu na materskú od 1.3.2007..

- zamestnáná od 1.1.2005 doposiaľ
- mesačná mzda 14 000,-

Aká bude materská, ak sa rozhodnem uzavrieť ešte jeden pracovný pomer od 1.1.2007 s mesačnou mzdou 25000,-?


Z čoho sa bude DVZ?

Veronika, v prípade nepretržitého trvania prvého pracovného pomeru by bolo rozhodným obdobím obdobie roka 2006, z neho by sa teda rátal denný vymeriavací základ. Neviem teda presne príjem, ani ostatné údaje pre výpočet (napr. PN a pod.), ale teoreticky ak bol odpracovaný celý kalendárny rok, by to bolo 14000x12=168000/365=460,27.
Čo sa týka druhého pracovného pomeru - tam sa názory rôznia. Teoreticky by mal byť DVZ rátaný samozrejme z r.2007 rovnakým spôsobom. Mesačne by však maximálny vymeriavací základ nemal prekračovať 25.911 Sk.
alušik
12.09.06,05:14
Veronika, ešte doplním - pri tom druhom pracovnom pomere pozri príspevok 43 od Janky v tejto téme a 108 od Jožka Mihála.:)
Rooibos
12.09.06,05:24
Dakujem SOMIJ a AJOBS za vysvetlenie, len mam obavu ci to pochopia na SP!?
veronika1
12.09.06,05:56
Ale stále mi nie je jasné z čoho sa vyráta DVZ ak je súbeh dvoch zamestnaní ale v rôznych rokoch.


Z prvého zamestnania za rok 2006 alebo z druhého za rok 2007?

Ma vôbec význam uzatvoriť druhý pracovný pomer? Ako to skreslí výpočet DVZ na materskú?
Jana Motyčková
12.09.06,06:18
Ale stále mi nie je jasné z čoho sa vyráta DVZ ak je súbeh dvoch zamestnaní ale v rôznych rokoch.


Z prvého zamestnania za rok 2006 alebo z druhého za rok 2007?

Ma vôbec význam uzatvoriť druhý pracovný pomer? Ako to skreslí výpočet DVZ na materskú?
Ak nástup na materskú je 1.3.2007 :
Z prvého zamestnania od 1.1.2005 ak mesačný príjem je 14000, DVZ sa vypočíta ako súčte VZ za rok 2006 deleno počet dní v r. 2006 t.j. cca 12x14000/365 = cca 460 SK.
Ak prvé zamestnanie trvá a uzavrieš ďalší pracovný pomer 1.1.2007 s príjmom 25000, tak mesačný VZ z tohoto zamestnania bude 25000, z pôvodného zamestnania bude VZ 911 Sk (lebo ak je VZ v súčte viac ako maximum tak sa najskôr platí tam, kde je VZ vyšší) a rozhodujúce obdobie pre výpočet DVZ z tohoto zamestnania bude 1-2/2007. T.j. DVZ bude 50000/59 = cca 847 SK.
V takomto prípade budeš dostávať materské v súčte z oboch zamestnaní za jeden kalendárny deň cca 460+847 Sk.
ajobs
12.09.06,07:36
Ak nástup na materskú je 1.3.2007 :
Z prvého zamestnania od 1.1.2005 ak mesačný príjem je 14000, DVZ sa vypočíta ako súčte VZ za rok 2006 deleno počet dní v r. 2006 t.j. cca 12x14000/365 = cca 460 SK.
Ak prvé zamestnanie trvá a uzavrieš ďalší pracovný pomer 1.1.2007 s príjmom 25000, tak mesačný VZ z tohoto zamestnania bude 25000, z pôvodného zamestnania bude VZ 911 Sk (lebo ak je VZ v súčte viac ako maximum tak sa najskôr platí tam, kde je VZ vyšší) a rozhodujúce obdobie pre výpočet DVZ z tohoto zamestnania bude 1-2/2007. T.j. DVZ bude 50000/59 = cca 847 SK.
V takomto prípade budeš dostávať materské v súčte z oboch zamestnaní za jeden kalendárny deň cca 460+847 Sk.

Nie som si istý, či pri SÚBEHU 2 zamestnaní nebude SP vyžadovať 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca aj v druhom zamestnaní s odvolaním sa na § 58, ods. 1 zákona o sociálnom poistení.
Martinella
12.09.06,07:54
Nie som si istý, či pri SÚBEHU 2 zamestnaní nebude SP vyžadovať 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca aj v druhom zamestnaní s odvolaním sa na § 58, ods. 1 zákona o sociálnom poistení.

§58 Nárok na nemoc.dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia : podľa môjho názoru nemoc.poistenie môže byť:
buď ako zamestnanec v zmysle §14 odst.1a
alebo SZČO odst.1b
alebo DnPO podľa odst.2.
V rámci druhu ako zamestnanec s viacerými PP by sa mal nárok 270 dní počítať spolu, ale RO by sa malo brať od vzniku posledného nemoc.poistenia zamestnanca. Aspoň ja si to tak vysvetľujem.
Súbeh nemoc.poistení je podľa mňa napr. súbeh zamestnanec + SZČO alebo SZČO + DnPO alebo zamestnanec a DnPO alebo zamestnanec+SZČO+DnPO.
sonka1
12.09.06,07:59
Nie som si istý, či pri SÚBEHU 2 zamestnaní nebude SP vyžadovať 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca aj v druhom zamestnaní s odvolaním sa na § 58, ods. 1 zákona o sociálnom poistení.

Asi záleží na tom, ako to pochopia pracovníčky.
V zakone je napísané: nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.
Podla mna nemocenské poistenie z pracovnoprávneho vzťahu - ako zamestnanec som predsa splnila 270 dní,.... nieje tam písané že ak mám dve rovnaké nemocenské poistenia, tak treba v každom mať 270 dní.
Ak by som mala dve odlišné, napríklad zamestnanec a szčo alebo dobrovolné, tak to by bolo z každého tohoto 270 dní.
ajobs
12.09.06,08:03
§58 Nárok na nemoc.dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia : podľa môjho názoru nemoc.poistenie môže byť:
buď ako zamestnanec v zmysle §14 odst.1a
alebo SZČO odst.1b
alebo DnPO podľa odst.2.
V rámci druhu ako zamestnanec s viacerými PP by sa mal nárok 270 dní počítať spolu, ale RO by sa malo brať od vzniku posledného nemoc.poistenia zamestnanca. Aspoň ja si to tak vysvetľujem.
Súbeh nemoc.poistení je podľa mňa napr. súbeh zamestnanec + SZČO alebo SZČO + DnPO alebo zamestnanec a DnPO alebo zamestnanec+SZČO+DnPO.

Martina, nie je to tak. Súbeh viacerých nemocenských poistení je aj niekoľko zamestnaní (v priaznivom prípade až 365 zamestnaní v roku:eek:) súčasne. Samozrejme, ak existuje niekoľko zamestnaní za sebou s tým, že jedno končí a druhé neskôr začne, potom sa obdobie 270 dní posudzuje v prípade nemocenského poistenia zamestnanca tak, že sa jednotlivé obdobia spočítajú. Ale keď existuje niekoľko zamestnaní SÚBEŽNE, posudzuje sa 270 dní Z KAŽDÉHO NP zamestnanca zvlášť.
Pozri prípad, kedy SP v takomto prípade nepriznala materské v roku 2004
tu http://www.porada.sk/showpost.php?p=296009&postcount=9
ajobs
12.09.06,08:10
Asi záleží na tom, ako to pochopia pracovníčky.
V zakone je napísané: nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.
Podla mna nemocenské poistenie z pracovnoprávneho vzťahu - ako zamestnanec som predsa splnila 270 dní,.... nieje tam písané že ak mám dve rovnaké nemocenské poistenia, tak treba v každom mať 270 dní.
Ak by som mala dve odlišné, napríklad zamestnanec a szčo alebo dobrovolné, tak to by bolo z každého tohoto 270 dní.

Soni, v zákone je napísané to, čo si uviedla, citujem "samostatne z každého nemocenského poistenia". Takže sa tu nepíše o typoch poistenia, pretože by bolo uvedené "samostatne z každého TYPU alebo DRUHU nemocenského poistenia". Má to aj logiku, pretože povinné nemocenské poistenie zamestnanca je samostatné vo firme A, samostatné vo firme B, C atď. Takže preto sa aj takto posudzuje - samostatne.
Martinella
12.09.06,08:17
Martina, nie je to tak. Súbeh viacerých nemocenských poistení je aj niekoľko zamestnaní (v priaznivom prípade až 365 zamestnaní v roku:eek:) súčasne. Samozrejme, ak existuje niekoľko zamestnaní za sebou s tým, že jedno končí a druhé neskôr začne, potom sa obdobie 270 dní posudzuje v prípade nemocenského poistenia zamestnanca tak, že sa jednotlivé obdobia spočítajú. Ale keď existuje niekoľko zamestnaní SÚBEŽNE, posudzuje sa 270 dní Z KAŽDÉHO NP zamestnanca zvlášť.
Pozri prípad, kedy SP v takomto prípade nepriznala materské v roku 2004
tu http://www.porada.sk/showpost.php?p=296009&postcount=9

Ďakujem. Ja som samozrejme mala na mysli prípad keď nadväzujú zamestnania. Ale vyjasnil si mi ten súbeh v prípade zamestnanca s viacerými PP teda aj nemocenskými poisteniami.
Jana Motyčková
12.09.06,08:33
§58 ods.1 platil v tomto znení aj doteraz a pri súbehu zamestnaní sa 270 dní neposudzovalo z každého zamestnania osobitne. Rozumiem tomu takto - z každého zamestnania sa posudzuje nárok na materské osobitne, t.j. z 1. zamestnania sa zistí, či bola nemocensky poistená ako zamestnanec (kdekoľvek) aspoň 270 dní, z 2.zamestnania sa zistí, ži bola NP aspoň 270 dní ako zamestnanec (kdekoľvek) - čo bola, takže nárok na materské má z oboch zamestnaní.
sonka1
12.09.06,08:56
Soni, v zákone je napísané to, čo si uviedla, citujem "samostatne z každého nemocenského poistenia". Takže sa tu nepíše o typoch poistenia, pretože by bolo uvedené "samostatne z každého TYPU alebo DRUHU nemocenského poistenia". Má to aj logiku, pretože povinné nemocenské poistenie zamestnanca je samostatné vo firme A, samostatné vo firme B, C atď. Takže preto sa aj takto posudzuje - samostatne.

ano, chápem to takto,..... od roku 1997 som nepretržite zamestnaná ..... vystriedala som asi 3 zamestnávateľov...... v apríli 2007 mám termín pôrodu.
VZ sa mi bude rátať za rok 2006..... v posledných dvoch rokoch som bola nemocensky poistená ako zamestnanec u akéhokolvek zamestnávateľa-čiže mohla som mať aj 3 zamestnávateľov za rok2005-2006.
V roku 2007 od januára sa zamestnám u dalšieho zamestnávateľa. ak v apríli 2007 pôjdem na materskú, budem zisťovať, či som v posledných dvoch rokoch bola nemocensky poistená aspon 270 dní ako zamestnanec u akéhokolvek zamestnávateľa., čo som bola.
prečo by som nemohla mať matersku s VZ u 1 zamestnávateľa za rok 2006
a u 2 zamestnávateľa s VZ z roku 2007???
veronika1
12.09.06,09:48
Mne to stále vychádza tak, že podľa § 48 ods. 2 sa hovorí:

Do obdobia 270 dní NP sa započítava zamestnancovi obdobie NP za zamestnanca. Ak splní podmienku 270 dni v prvom zamestnaní tak podľa mňa to musí platiť aj pre ten druhý pracovný pomer. To je môj názor a tak si to podľa zákona vysvetľujem.

Ja si myslím, že by mali vyplatiť materskú z oboch PP.
ajobs
12.09.06,10:24
Pozrite link v príspevku č.153 a prípadne kontaktuje Poraďáčku, ktorej nepriznali materské z oboch zamestnaní (takaJanka).
dvadsatdva
03.10.06,05:42
dobry den poradaci
uz ste mi parkrat poradili, prosim , poradte aj dnes.
1. do 10.12.2005 rodicovska dovolenka
2. 12.12.2005 az 30.6.2006 evid UP ( tie dva dni 10.12. a 11.12 bol vikend a teda som bola na " predlzenej materskej" )
3. od 1.7.2006 predlzena RD ( starostlivost do 6 rokov)

problem je ten, ze som opat ostala tehotna, zial neplatila som si do SP ziadne odvody ani ako dobrovolny platca. teraz neviem, ako to bude dalej. da sa spatne doplatit NP, ak ano, poradte co najvyhodnejsi postup. ak sa neda, znamena to, ze nebudem prvych 6 mesiacov dostavat vobec nic alebo len tych cca 400 Skk?
dakujem za odpoved
Jana Motyčková
03.10.06,08:35
dobry den poradaci
uz ste mi parkrat poradili, prosim , poradte aj dnes.
1. do 10.12.2005 rodicovska dovolenka
2. 12.12.2005 az 30.6.2006 evid UP ( tie dva dni 10.12. a 11.12 bol vikend a teda som bola na " predlzenej materskej" )
3. od 1.7.2006 predlzena RD ( starostlivost do 6 rokov)

problem je ten, ze som opat ostala tehotna, zial neplatila som si do SP ziadne odvody ani ako dobrovolny platca. teraz neviem, ako to bude dalej. da sa spatne doplatit NP, ak ano, poradte co najvyhodnejsi postup. ak sa neda, znamena to, ze nebudem prvych 6 mesiacov dostavat vobec nic alebo len tych cca 400 Skk?
dakujem za odpoved
Späatne doplatiť nemocenské odvody sa nedá.
Do 10.12.2005 si bola na rodičovskej dovolenke zo zamestnania ? Ak áno, materské by si mohla dostať, ak by si sa zamestnala a ak by si v 2 rokoch pred pôrodom bola poistená zo zamestnania aspoň 270 dní. V takom prípade sa dá uvažovať aj nad výškou materského. Inak budeš dostávať iba rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa.
zuzume
06.10.06,11:45
Mám kamarátku, ktorá v máji 2006 skončila vysokú školu a hneď sa aj zamestnala teraz plánujú dieťa keby si začala platiť dobrovolné nemoc.poistenie zvýšila by sa jej nejako materská alebo by dostávala len to čo by jej vyšlo z jej doterajšieho VZ?
Marti.ka
06.10.06,12:09
Dobrovoľné poistenie by jej nepomohlo, pretože by si ho musela platiť aspoň 270 dní. Neviem, či by sa to oplatilo.
Jana Motyčková
06.10.06,12:24
Ak ešte nie je tehotná, má význam dobrovoľné nemocenské poistenie. Ale bolo by dobré vhodne nakombinovať vymeriacacie základy a obdobia poistenia.
zuzume
06.10.06,12:30
Tehotná zatiaľ ešte nieje a jej VZ je 10000,- Sk.
ajobs
06.10.06,17:42
Nech si začne platiť DNP z minima 7600 Sk. Mesačne ju to bude stáť 335 Sk.
Marti.ka
09.10.06,04:17
Keď som čítala tieto príspevky, nedalo mi nepozrieť sa na to bližšie a prepočítať si to. Zistila som, že dobrovoľné nemocenské poistenie sa platí 4,4% z vymeriavacieho základu. Skúste ma niekto opraviť alebo potvrdiť, či som to pochopila správne. Takže stačí si platiť 9 mesiacov /270 dní / dobrovoľné poistenie , t.j. napr. z vymeriavacieho základu 20000,-- je to 880,-- korún mesačne a potom dostávať počas čerpania materskej dovolenky približne 6 a pol mesiaca /28 týždňov/ 55% z vymeriavacieho základu t.j. 11 000,-- korún mesačne? Vie mi niekto povedať, či sa dá naraz platiť povinné nemocenské poistenie napr. zo zamestnania a dobrovoľné nemocenské poistenie? A ako je to potom s vyplácaním nemocenského ? Dá sa poberať dávka z povinného aj z dobrovoľného nemocenského poistenia alebo iba z jedného? Ďakujem.
Manual
09.10.06,04:28
Pochopila si to správne, len pozor na prípadný predčasný pôrod, tak treba mať v poistení "určitú rezervu" dní. A samozrejme treba nastaviť správne RO. Ale pozri http://www.porada.sk/t31331-materske-od-1-8-2006-cast-i.html#post308947 a ďalšie časti.
Pekný deň...
jankasm
09.10.06,05:14
Keď som čítala tieto príspevky, nedalo mi nepozrieť sa na to bližšie a prepočítať si to. Zistila som, že dobrovoľné nemocenské poistenie sa platí 4,4% z vymeriavacieho základu. Skúste ma niekto opraviť alebo potvrdiť, či som to pochopila správne. Takže stačí si platiť 9 mesiacov /270 dní / dobrovoľné poistenie , t.j. napr. z vymeriavacieho základu 20000,-- je to 880,-- korún mesačne a potom dostávať počas čerpania materskej dovolenky približne 6 a pol mesiaca /28 týždňov/ 55% z vymeriavacieho základu t.j. 11 000,-- korún mesačne? Vie mi niekto povedať, či sa dá naraz platiť povinné nemocenské poistenie napr. zo zamestnania a dobrovoľné nemocenské poistenie? A ako je to potom s vyplácaním nemocenského ? Dá sa poberať dávka z povinného aj z dobrovoľného nemocenského poistenia alebo iba z jedného? Ďakujem.

Áno, je to presne tak ako píšeš. Ja sa chystám na MD budúci rok, som zamestnaná a od októbra som sa bola zároveň prihlásiť na DNP kde si momentálne platím z minima 7600,- čo je 335,- mesačne. Budúci rok DNP zruším a nanovo sa prihlásim tesne pred nástupom na MD s maximálnym VZ.
Len si daj pozor aby si mesačne zo zamestnania + z DNP neplatila viac ako je maximálny VZ = 25911,-
Marti.ka
09.10.06,06:08
Ešte ma napadla jedna vec. Moja známa je nezamestnaná a plánuje na budúci rok bábätko. Poradila som jej, aby sa dala dobrovoľne nemocensky poistiť. Aké obdobie bude rozhodujúce pre výpočet vymeriavacieho základu vo všeobecnosti a konktrétne ak bude nemocensky poistená napr. oddnes až do júna - júla? Vďaka.
jankasm
09.10.06,06:18
Ešte ma napadla jedna vec. Moja známa je nezamestnaná a plánuje na budúci rok bábätko. Poradila som jej, aby sa dala dobrovoľne nemocensky poistiť. Aké obdobie bude rozhodujúce pre výpočet vymeriavacieho základu vo všeobecnosti a konktrétne ak bude nemocensky poistená napr. oddnes až do júna - júla? Vďaka.

Dôležité je aby splnila tú podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch. Teraz jej úplne stačí platiť z minima. Budúci rok potom podľa situácie a termínu nástupu na MD sa treba z doborovoľného nemocenského poistenia odhlásiť a o pár dní znovu prihlásiť s maximálneho VZ. Rozhodujúce obdobie pre výpočet bude v tomto prípade novovzniknuté DNP s maximálnym VZ.
ajobs
09.10.06,14:58
Dôležité je aby splnila tú podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch. Teraz jej úplne stačí platiť z minima. Budúci rok potom podľa situácie a termínu nástupu na MD sa treba z doborovoľného nemocenského poistenia odhlásiť a o pár dní znovu prihlásiť s maximálneho VZ. Rozhodujúce obdobie pre výpočet bude v tomto prípade novovzniknuté DNP s maximálnym VZ.

Potvrdzujem správnosť tejto úvahy, teraz stačí platiť iba z minima 7600 Sk, t.j. 335 Sk mesačne. Aby bolo dostatok času, treba začať platiť čím skôr. Naviac z DNP sa dajú po ukončení poberania materského (počas obdobia poberania rodičovského príspevku) získať aj iné dávky, napr. nemocenské a ošetrovné. Takže treba sa na tento typ poistenia pozerať komplexne.;) :cool:
elizabet100
14.11.06,10:11
Prosím o radu.

Som zamestnaná od roku 2004 až do súčasnosti. Zároveň som aj dobrovoľne nemocensky poistená od 4/2006 aj naďalej.
VZ zo zamestnania je 14.000,- Sk a z dobrovoľného poistenia 10.000- Sk. Nástup na materskú je niekedy koncom apríla 2007.

Čo mi poradíte na získanie najvyššej materskej?
Dobrovoľnké platiť aj naďalej a tesne pred nástupom na materskú ho zrušiť a uzavrieť nové DNP s maximálnym VZ/ viď vyšší prípsevok/ alebo teraz v novembri ho zrušiť a prihlásiť sa v decembri s max. VZ a od nového roku platiť opäť napr. z min. mzdy? V podstate je to jedno však? Alebo sa mýlim?
Jozef Mihál
14.11.06,10:20
elizabeth, máte to pekne rozbehnuté, takže prvé riešenie je:

1. DNP ukončite povedzme aj hneď (ak "neplánujete" ísť na PN a nehrozí rizikové) a prihláste znova sa tesne pred nástupom na MD so základom 25911.

2. V čase, keď sa prihlásite na DNP by ste nemali pracovať v zamestnaní - aby zamestnanie "nezavadzalo" a aby ste mohli skutočne zaplatiť poistné na DNP z maxima - z 25911 Sk. Tj. buď zamestnanie ukončite alebo si tam vezmite neplatené voľno.

Druhá možnosť:

1. Teraz ukončite DNP a prihláste sa znova ku koncu roka, stačí pár dní pred 31.12., s tým, že VZ bude 25911. V čase od prihlásenia sa na DNP do 31.12. treba mať v zamestnaní neplatené voľno alebo zamestnanie ukončiť.

2. Od 1.1.2007 zmeňte VZ v DNP na 7600 Sk, prípadne DNP úplne ukončite (ochranná lehota je 6 mesiacov...). V zamestnaní pokračujete. Zišlo by sa to zamestnanie naozaj ukončiť a znovu začať k 1.1.2007 s tým, že by ste mali VZ 25911... - to by bola materská cca 2 x 14000 mesačne...
deniska772000
14.11.06,10:31
Ahojte momentalne som na MD dcerka ma 2 roky a cakam druhe babatko. Termin porodu je 8.6.2007. Takze vlastne budem mat dve materske po sebe. Viete mi poradit z akeho zakladu mi vlastne budu vypocitavat matersku? Resp. mozem sa zamestnat v manzelovej firme, aby mi mohol byt navyseny zaklad?
Dakujem
elizabet100
14.11.06,12:02
elizabeth, máte to pekne rozbehnuté, takže prvé riešenie je:

1. DNP ukončite povedzme aj hneď (ak "neplánujete" ísť na PN a nehrozí rizikové) a prihláste znova sa tesne pred nástupom na MD so základom 25911.

2. V čase, keď sa prihlásite na DNP by ste nemali pracovať v zamestnaní - aby zamestnanie "nezavadzalo" a aby ste mohli skutočne zaplatiť poistné na DNP z maxima - z 25911 Sk. Tj. buď zamestnanie ukončite alebo si tam vezmite neplatené voľno. koľko dní neplateného voľna potrebujem?

Druhá možnosť:

1. Teraz ukončite DNP a prihláste sa znova ku koncu roka, stačí pár dní pred 31.12., s tým, že VZ bude 25911. V čase od prihlásenia sa na DNP do 31.12. treba mať v zamestnaní neplatené voľno alebo zamestnanie ukončiť.

2. Od 1.1.2007 zmeňte VZ v DNP na 7600 Sk, prípadne DNP úplne ukončite (ochranná lehota je 6 mesiacov...). V zamestnaní pokračujete. Zišlo by sa to zamestnanie naozaj ukončiť a znovu začať k 1.1.2007 s tým, že by ste mali VZ 25911... - to by bola materská cca 2 x 14000 mesačne...


Ďakujem za pohotovú odpoveď p. Mihál.
Keby som sa so zamestnávateľom nedohodla ani na neplatenom volne ani na ukončení a následkom začatí nového PP je možné získať len 1x maximálnu materskú?
prosím o odpoveď prvá možnosť bod 2./červená otázka/
elims
23.11.06,13:59
Tak som to tu všetko starostlivo prelúskala, aj príspevky p. Mihála a chcem sa uistiť, či som to správne pochopila a chcem poprosiť o odpovede na niektoré doplňujúce otázky:

1.
- plánujem bábo napríklad na jeseň 2007
- zamestnankyňa v HPP s minimálnou mzdou 7.600,-Sk
- od 1.12.2006 si podá prihlášku na DNP s VZ napr. 18.000,- Sk (alebo je možný aj maximálny VZ 25.911,-Sk???)
- k 1.1.2007 si tento základ na DNP znížim (nebudem sa odhlasovať) na 7.600,- a z tejto výšky budem platiť až do nástupu na MD.
Bude rozhodujúcim obdobím pre určenie výšky z DNP obdobie 1.12.2006 - 31.12.2006?

2.
- termín pôrodu bude určený na 1.10.2007
- 31.7.2007 ukončím PP v zamestnaní s minimálnou mzdou a zároveň 1.8.2007 uzavriem nový PP (napr. aj u toho istého zamestnávateľa) so mzdou 25.911,-

Bude rozhodujúcim obdobím pre určenie VZ zo zamestnania obdobie od 1.8.2007 až do nástupu na MD?
- V období od 1.8.2007, keďže ako zamestnanec budem platiť z max. VZ, už nebudem platiť DNP, ale budem poistená? (prípadne mi preplatok vrátia?)

Spĺňam podmienku- 270 dní som bola poistená ako zamestnanec aj 270 dní dobrovoľne poistená. Rozhodujúce obdobia sú rôzne. Mám nárok na materskú z oboch?

Opravte ma, prosím, ak sa mýlim. Ďakujem:)
ajobs
23.11.06,16:28
Tak som to tu všetko starostlivo prelúskala, aj príspevky p. Mihála a chcem sa uistiť, či som to správne pochopila a chcem poprosiť o odpovede na niektoré doplňujúce otázky:

1.
- plánujem bábo napríklad na jeseň 2007
- zamestnankyňa v HPP s minimálnou mzdou 7.600,-Sk
- od 1.12.2006 si podá prihlášku na DNP s VZ napr. 18.000,- Sk (alebo je možný aj maximálny VZ 25.911,-Sk???)
- k 1.1.2007 si tento základ na DNP znížim (nebudem sa odhlasovať) na 7.600,- a z tejto výšky budem platiť až do nástupu na MD.
Bude rozhodujúcim obdobím pre určenie výšky z DNP obdobie 1.12.2006 - 31.12.2006?

2.
- termín pôrodu bude určený na 1.10.2007
- 31.7.2007 ukončím PP v zamestnaní s minimálnou mzdou a zároveň 1.8.2007 uzavriem nový PP (napr. aj u toho istého zamestnávateľa) so mzdou 25.911,-

Bude rozhodujúcim obdobím pre určenie VZ zo zamestnania obdobie od 1.8.2007 až do nástupu na MD?
- V období od 1.8.2007, keďže ako zamestnanec budem platiť z max. VZ, už nebudem platiť DNP, ale budem poistená? (prípadne mi preplatok vrátia?)

Spĺňam podmienku- 270 dní som bola poistená ako zamestnanec aj 270 dní dobrovoľne poistená. Rozhodujúce obdobia sú rôzne. Mám nárok na materskú z oboch?

Opravte ma, prosím, ak sa mýlim. Ďakujem:)

Navrhujem nasledovné korekcie:
V bode 1.
Prihlásenie na DNP od 1.12.2006 s maximálneho VZ 25.911 Sk je správne, ale aby mohla byť VZ celá suma 25.911 Sk, je potrebné sa dohodnúť so zamestnávateľom na čerpaní neplateného voľna v trvaní 1 mesiac. Ak by sa to nepodarilo, bola by VZ pre výpočet materského iba čiastka 25.911-7.600=18.311 Sk. Všetky ďalšie skutočnosti popísané v tomto bode sú OK-súhlasím,
V bode 2.
Pracovný pomer v roku 2007 ( ak je TP 1.10.2007 ) je potrebné ukončiť a začať tak, ako píšeš (31.7.2007 a 1.8.2007). Nástup na MD predpokladám niekedy v intervale od 6.8. do 20.8.2007, takže RO na výpočet materského bude 1.8.-5.8.2007 ( je to dosť natesno s tými dňami-pozor na 270 dní).
Áno, pokiaľ ide o DNP, bude "bežať" obdobie, ale platby už nebudú realizované (pretože je max. VZ z nemocenského poistenia zamestnanca).
Materské bude v takomto modelovom prípade z oboch nemocenských poistení.
Monika Kováčová
23.11.06,18:18
Ja už teda momentálne som MD, ale keďže sa množíme v rodine spýtala by som sa, či je možné nejakým spôsobom získať vyššiu alebo vôbec nejakú materskú ak budúca mamička:
od 4/2003 do 6/05-bola v PP, pričom tu bola PN dlhodobá od 1/05 do 6/05,
od 7/05 do 10/05 - poberala MD, potom bol PP až od 4/06 do 7/06. Neviem sa tu dorátať tých 270 dní, nástup na MD by mal byť 2.1.2007. Viete nám ešte poradiť?;)
ajobs
24.11.06,12:51
Ja už teda momentálne som MD, ale keďže sa množíme v rodine spýtala by som sa, či je možné nejakým spôsobom získať vyššiu alebo vôbec nejakú materskú ak budúca mamička:
od 4/2003 do 6/05-bola v PP, pričom tu bola PN dlhodobá od 2/05 do 6/05,
od 7/05 do 10/05 - poberala MD, potom bol PP až od 4/06 do 7/06. Neviem sa tu dorátať tých 270 dní, nástup na MD by mal byť 2.1.2006. Viete nám ešte poradiť?;)

Monika, mám niekoľko otázok:
1. nástup na MD je asi od 2.1.2007, však ?
2. Presnejšie špecifikuj trvanie pracovných pomerov v rokoch 2005 -2006 s konkrétnymi dátumami. Predpokladám, že 07/2005 až 10/2005 bola materská dovolenka, ktorá sa započítava do doby nemocenského poistenia zamestnanca.
3. V súčasnosti robí niekde švagriná, alebo nie ?
Monika Kováčová
24.11.06,17:51
1. áno
2. PP od 2003 do 30.6. 05 z toho PN od 17.1.2005 do 4.7.2005.
MD bola od 4.7.2005 do 26.10.2005, OUP od 27.10.2005 do 31.03.2006,
3. PP od 1.4.2006 trvá doposiaľ a tu je PN od 01.08.2006
4. budú to dvojičky... ;) ;)
5. strašne ďakujem
ajobs
25.11.06,15:33
1. áno
2. PP od 2003 do 30.6. 05 z toho PN od 17.1.2005 do 4.7.2005.
MD bola od 4.7.2005 do 26.10.2005, OUP od 27.10.2005 do 31.03.2006,
3. PP od 1.4.2006 trvá doposiaľ a tu je PN od 01.08.2006
4. budú to dvojičky... ;) ;)
5. strašne ďakujem

Tak potom je to OK, počet dní z nemocenského poistenia zamestnanca bez problémov prekročí 270 dní v posledných 2 rokoch, teda v období 1.1.2005 až 1.1.2007. Takže na materské jej vznikne nárok. Ovšem tu by bolo potrebné optimalizovať aj výšku materského. Ideálne by bolo ukončiť súčasnú PN a aj zamestnanie, napr. k 30.11.2006. Potom od 1.12.2006 uzatvoriť nový pracovný pomer (je jedno, či so súčasným alebo úplne novým zamestnávateľom), "dohodnúť mzdu" 25.911 Sk a odpracovať aspoň 1 deň. Potom je možné pokračovať v PN a od 2.1.2007 v materskej dovolenke, už samozrejme za iných finančných podmienok.;)
Bea Š.
14.12.06,07:28
Znovu sa vraciam k tejto téme. V júli čakám bábätko, som zamestnáná od r. 1999, od leta si platím aj DNP z minima. Akú najvýššiu materskú môžem dostať a čo mám urobiť ? Moje info : Mesiac pred ukončiť DNP s minimom a začať DNP s maximom, a čo so zamestnaním, má zmysel ukončiť PP a začať ten istý PP ale s max. vym. základom ?
Manual
14.12.06,08:40
Znovu sa vraciam k tejto téme. V júli čakám bábätko, som zamestnáná od r. 1999, od leta si platím aj DNP z minima. Akú najvýššiu materskú môžem dostať a čo mám urobiť ? Moje info : Mesiac pred ukončiť DNP s minimom a začať DNP s maximom, a čo so zamestnaním, má zmysel ukončiť PP a začať ten istý PP ale s max. vym. základom ?
Z toho čo píšeš, vypadá že do dňa pôrodu budeš mať za posledné 2 roky v každom poistení viac ako 270 dní. Ak je pôrod v júli/07 tak ešte teraz v 12/06 by som ukončil DNP z minima a znova sa prihlásiť na DNP napr. 27.12.06 z maxima. Potom už len na SP nahlásiť zmenu platby od 1.1.07 aby si platila z minima. Toto oznámenie na SP treba podať tiež do konca r.2006.
Čo sa týka zamestnania, nepíšeš aký máš plat. Ale oplatí sa to tak ako píšeš a musíš to spraviť do konca r. 2006. V obidvoch prípadoch budeš mať RO z obdobia konca roka a tým aj nárok na dve materské z max. VZ. To je cca 2x 14000
Pekný deň...:)
Bea Š.
14.12.06,08:40
Znovu sa vraciam k tejto téme. V júli čakám bábätko, som zamestnáná od r. 1999, od leta si platím aj DNP z minima. Akú najvýššiu materskú môžem dostať a čo mám urobiť ? Moje info : Mesiac pred ukončiť DNP s minimom a začať DNP s maximom, a čo so zamestnaním, má zmysel ukončiť PP a začať ten istý PP ale s max. vym. základom ?

Poradíte niekto ?
Bea Š.
14.12.06,08:46
Takže za DNP sa odhlásim z miniama ( Odhláška ) a prihlásim z maxima (prihláška ) ešte teraz 12/06. A platiť odvod z maxima budem len za december , alebo až do začiatku materskej ?
A PP môžem ukončiť tiež teraz v 12/06 a začať hneď na druhý deň s max. vym. základom a stačí keď len za 12/06 alebo tiež až do začiatku materskej ?
Manual
14.12.06,08:53
Takže za DNP sa odhlásim z miniama ( Odhláška ) a prihlásim z maxima (prihláška ) ešte teraz 12/06. A platiť odvod z maxima budem len za december , alebo až do začiatku materskej ?
A PP môžem ukončiť tiež teraz v 12/06 a začať hneď na druhý deň s max. vym. základom a stačí keď len za 12/06 alebo tiež až do začiatku materskej ? DNP = z maxima zaplatíš len alikôtnu časť napr. za 4 dni. Potom do SP napr. 28.12.06 musíš nahlásiť ZMENU platby z maxima na minimum tj z7600 Sk aby si už za 1/07 platila znova len 335 Sk 4,4% z 7600 a to budeš platiť do pôrodu.
A u PP to isté Ak budeš mať nový do PP napr. 18.12.06 so mzdou napr. 25911 tak odvod bude znova len z alikôtnej časti max.VZ. Potom treba od 1.1.07 spraviť úpravu mzdy na takú akú si malo doteraz.
Doplňam: v PP si treba vziať nepl. volno, aby platby z PP a DNP neboli súčasne. !!!
Bea Š.
14.12.06,08:58
Už chápem a ďakujem za pomoc, idem to začať riešiť. Pekný deň
elims
14.12.06,09:00
Takže za DNP sa odhlásim z miniama ( Odhláška ) a prihlásim z maxima (prihláška ) ešte teraz 12/06. A platiť odvod z maxima budem len za december , alebo až do začiatku materskej ?
A PP môžem ukončiť tiež teraz v 12/06 a začať hneď na druhý deň s max. vym. základom a stačí keď len za 12/06 alebo tiež až do začiatku materskej ?

Áno, DNP si odhlás z minima a znovu sa prihlás z maxima ešte do konca roka 2006 (z maxima zaplatíš napr. od 20.12.2006 - 31.12.2006) a k 1.1.2007 si na registračnom liste nahlás zmenu - zmena výšky VZ na minimum. V období od 20.12.2006 do 31.12.2006 bz si mala mať v zamestnaní neplatené voľno, abz si skutočne mohla to maximum na DNP platiť. Rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej z DNP (v prípade, ak splníš min. 270 dní poistenia) bude obdobie 20.12.2006 - 31.12.2006.

Z pracovného pomeru bude pre Teba rozhodujúcim obdobím rok 2006.
V prípade, ak by si aj to chcela ovplyvniť, niekedy v bubúcom roku ukonči súčasný PP a uzavri nový (napr. aj u toho istého zamestnávateĺa) s maximálnym vymeriavacim základom. Vtedy bude pre Teba rozhodujúcim obdobím obdobie od začiatku nového PP do nástupu na materskú.

Dúfam, že sa nemýlim. Čo na to ostatní?:)
Bea Š.
14.12.06,09:06
A v novom PP v novom roku stačí len prvý mesiac s max. vym .základom alebo až do začiatku materskej ?
neplatené voľno sa niekde nahlasuje ?
Manual
14.12.06,09:07
Súhlasím, ale dve RO môže stihnúť ešte aj v 12/06.
elims
14.12.06,09:15
A v novom PP v novom roku stačí len prvý mesiac s max. vym .základom alebo až do začiatku materskej ?
neplatené voľno sa niekde nahlasuje ?

Neplatené voľno nahlási zamestnávateľ v SP.
Čo sa týka PP s maximálnym vymeriavacim základom - materská z PP sa bude počítať z celého posledného PP, takže nestačí len 1 mesiac a potom znížiť. - ak to budeš riešiť v roku 2007.

Dobrý nápad je, ako to odporučil Manual - skúsiť to stihnúť ešte v roku 2006, potom to bude stačiť len na pár dní!
Dana K.
14.12.06,09:21
Neplatené voľno nahlási zamestnávateľ v SP.
Čo sa týka PP s maximálnym vymeriavacim základom - materská z PP sa bude počítať z celého posledného PP, takže nestačí len 1 mesiac a potom znížiť. - ak to budeš riešiť v roku 2007.

Dobrý nápad je, ako to odporučil Manual - skúsiť to stihnúť ešte v roku 2006, potom to bude stačiť len na pár dní!

Táto téma sa týka aj mňa, lebo v roku 2007 nastupujem na materskú a môj príjem je tiež dosť malý. Z toho, čo som si prečítala, mi vyplýva asi toto:
K 30.11.2006 ukončím PP,
k 1.12.2006 ho uzavriem s tým istým zamestnávateľom, s tým, že mzdu za 12/2006 mi dá maximálnu akú môže a od 01/2007 môžem mať príjem opäť pôvodný (t.j. nižší).
Pochopila som to správne? Ak áno, je potrebné potom dávať do SP odhlášku a prihlášku?
ďakujem
elims
14.12.06,09:24
Táto téma sa týka aj mňa, lebo v roku 2007 nastupujem na materskú a môj príjem je tiež dosť malý. Z toho, čo som si prečítala, mi vyplýva asi toto:
K 30.11.2006 ukončím PP,
k 1.12.2006 ho uzavriem s tým istým zamestnávateľom, s tým, že mzdu za 12/2006 mi dá maximálnu akú môže a od 01/2007 môžem mať príjem opäť pôvodný (t.j. nižší).
Pochopila som to správne? Ak áno, je potrebné potom dávať do SP odhlášku a prihlášku?
ďakujem

Áno, k 30.11.2006 podá zamestnávaetľ odhlášku a k 1.12.2006 prihlášku. 1.1.2007 iba dohodou zmeníš výšku mzdy a podľa toho bube posielať výkazy. Ale pre Teba rozhdujúcim obdobím bude obdobie od 1.12.2006 do konca roka.
Dana K.
14.12.06,09:28
Áno, k 30.11.2006 podá zamestnávaetľ odhlášku a k 1.12.2006 prihlášku. 1.1.2007 iba dohodou zmeníš výšku mzdy a podľa toho bube posielať výkazy. Ale pre Teba rozhdujúcim obdobím bude obdobie od 1.12.2006 do konca roka.

ďakujem za odpoveď, len ma teraz napadlo, že už je 14.december a tie prihlášky a odhlášky by boli oneskorené. Dá sa to urobiť aj k tomuto dňu? Rozhodujúce obdobie bude 14.12. - 31.12.?
Manual
14.12.06,09:30
Ale predsa nie je potrebné aby zamestnávateľ platil vysoké odvody za celý mesiac 12/06, keď môže platiť len napr. za 5 dní. Ale ak mu to nevadí potom je to v poriadku.
Manual
14.12.06,09:31
ďakujem za odpoveď, len ma teraz napadlo, že už je 14.december a tie prihlášky a odhlášky by boli oneskorené. Dá sa to urobiť aj k tomuto dňu? Rozhodujúce obdobie bude 14.12. - 31.12.?
Ano dá sa. A stačí sa znova zamestnať aj od 27.12.06
elims
14.12.06,09:32
ďakujem za odpoveď, len ma teraz napadlo, že už je 14.december a tie prihlášky a odhlášky by boli oneskorené. Dá sa to urobiť aj k tomuto dňu? Rozhodujúce obdobie bude 14.12. - 31.12.?

Samozrejme, dá sa to, aj k 20.12. - ako napísal Manual, nebudú odvody také vysoké.
Dana K.
14.12.06,09:32
Ale predsa nie je potrebné aby zamestnávateľ platil vysoké odvody za celý mesiac 12/06, keď môže platiť len napr. za 5 dní. Ale ak mu to nevadí potom je to v poriadku.

Takže ak to ukončenie a nový PP urobím napr. teraz v polovici mesiaca, bude sa denný vymeriavací základ počítať HM za 15.12.-31.12. delené 16 dní?
elims
14.12.06,09:33
Ano dá sa. A stačí sa znova zamestnať aj od 27.12.06

mimotemy hehe, stále ma predbiehate v odpovediach:)
Manual
14.12.06,09:35
Ale nie je to zámer....
Dana K.
14.12.06,09:46
Len pre istotu sa pýtam ešte raz:
Takže ak to ukončenie a nový PP urobím napr. teraz v polovici mesiaca, bude sa denný vymeriavací základ počítať HM za 15.12.-31.12. delené 16 dní?
Manual
14.12.06,09:52
Ano a z toho čo vyjde 55%
Dana K.
14.12.06,09:59
Fakt Vám obom veľmi pekne ďakujem :)
ajobs
14.12.06,22:04
Len pre istotu sa pýtam ešte raz:
Takže ak to ukončenie a nový PP urobím napr. teraz v polovici mesiaca, bude sa denný vymeriavací základ počítať HM za 15.12.-31.12. delené 16 dní?

Delené 17 dní - skús spočítať.
Bea Š.
15.12.06,05:59
Stačí keď odhlášku a prihlášku PP nahlásim len na SP laebo aj ZP ?
Stále ma to však máta, či by nebolo lepšie pre mňa napr. od 20.12. mať neplatené voľno, až do konca roka a v tomto období si zvýšiť DNP na maximum. A potom v roku 2007 ukončiť PP a začať nový PP s max. vym. základom, aj tak pôjdem potom na PN. Dúfam, že to nevadí.
Manual
15.12.06,06:15
Stačí keď odhlášku a prihlášku nahlásim len na SP laebo aj ZP ?
Pokiaľ sa jedná len o DNP, tam komunikuješ len so SP
Pekný deň...:)
Bea Š.
15.12.06,06:17
Myslela som PP, viď aj príspevok 206.
Manual
15.12.06,06:21
Ano, je to kompletné ukončenie pracovného pomeru a znova kompletný nový nástup do zamestnania.
Prepáč, myslel som len na samotné DNP.
Bea Š.
15.12.06,06:24
Manual pozi prosím môj príspevok 206, niečo som tam doplnila.
Bea Š.
15.12.06,06:38
Stále ma to však máta, či by nebolo lepšie pre mňa napr. od 20.12. mať neplatené voľno, až do konca roka a v tomto období si zvýšiť DNP na maximum. A potom v roku 2007 ukončiť PP a začať nový PP s max. vym. základom, aj tak pôjdem potom na PN. Dúfam, že to nevadí.
mimuška
15.12.06,11:38
Ale nie je to zámer....

naviete niekto ako na také odhlásenie s dátumom napr.15.12.2006 a prihlásenie 16.12.2006 reaguje SP ?(ide mi o zrušenie hlavného prac.pomeru a vznik nového PP u toho istého zamestnávateľa)
Dana K.
15.12.06,11:41
naviete niekto ako na také odhlásenie s dátumom napr.15.12.2006 a prihlásenie 16.12.2006 reaguje SP ?(ide mi o zrušenie hlavného prac.pomeru a vznik nového PP u toho istého zamestnávateľa)

Ja tiež riešim túto dilemu,ako zareaguje SP, lebo prihlásiť sa musíš deň vopred a odhlásiť najskôr deň po skončení prac.pomeru. Ale spolieham sa na to, že prihlášky aj odhlášky robí iný človek a majú tam toľko papierov, že nevedia kde je sever. A v podstate tým neporušíš žiaden zákon, tak im to môže byť celkom jedno,nie?;)
elims
15.12.06,12:24
Stačí keď odhlášku a prihlášku PP nahlásim len na SP laebo aj ZP ?
Stále ma to však máta, či by nebolo lepšie pre mňa napr. od 20.12. mať neplatené voľno, až do konca roka a v tomto období si zvýšiť DNP na maximum. A potom v roku 2007 ukončiť PP a začať nový PP s max. vym. základom, aj tak pôjdem potom na PN. Dúfam, že to nevadí.

Ak to budeš riešiť neplateným voľnom od 20. do konca roka, DNP musíš podať odhlášku a znova prihlášku, nezabudni. A prípadne potom od Nového roka nahlásiť zmenu.

PN nevadí, ale tam treba dať pozor, aby bolo dodržaných 270 dní od vzniku poistenia do pôrodu. PN sa myslím do tohto obdobia neráta.
elims
15.12.06,12:29
Ja tiež riešim túto dilemu,ako zareaguje SP, lebo prihlásiť sa musíš deň vopred a odhlásiť najskôr deň po skončení prac.pomeru. Ale spolieham sa na to, že prihlášky aj odhlášky robí iný človek a majú tam toľko papierov, že nevedia kde je sever. A v podstate tým neporušíš žiaden zákon, tak im to môže byť celkom jedno,nie?;)

Si myslím, že divné sa im to môže zdať, ale čo s tým môžu urobiť? To isté ako s tým prihlasovaním, odhlasovaním a zmenami v dobrovoľnom nemocenskom, no nie?

A nie je to náhodou tak, že prihlásiť sa musíš minimálne 2 dni pred začatím PP a odhlásiť do 8 dní od skončenia PP? :confused: Ja to tak robím. To akože zle?
Bea Š.
15.12.06,12:48
Ak to budeš riešiť neplateným voľnom od 20. do konca roka, DNP musíš podať odhlášku a znova prihlášku, nezabudni. A prípadne potom od Nového roka nahlásiť zmenu.

PN nevadí, ale tam treba dať pozor, aby bolo dodržaných 270 dní od vzniku poistenia do pôrodu. PN sa myslím do tohto obdobia neráta.


DNP dám odhlášku a prihlášku s max.vym. základom a PP mi trvá už od roku 1999, takže tá PN mi nevadí.
Dana K.
18.12.06,06:37
A nie je to náhodou tak, že prihlásiť sa musíš minimálne 2 dni pred začatím PP a odhlásiť do 8 dní od skončenia PP? :confused: Ja to tak robím. To akože zle?

Citát zo stránky Soc.poisťovne: (povinnosti zamestnávateľa)

prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia
zamestnanca na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch,
zamestnanca na účely úrazového poistenia a na účely osobitného predpisu (zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu (zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov) nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch
Bea Š.
18.12.06,10:13
Ešte ma napadlo, či budem mať nárok na MD z PP, keď budem mať do konca roka neplatené voľno? ( Kvôli DNP )
Prosím poraďte.
ajobs
18.12.06,17:20
Ešte ma napadlo, či budem mať nárok na MD z PP, keď budem mať do konca roka neplatené voľno? ( Kvôli DNP )
Prosím poraďte.

Samozrejme, veď tvoj PP bude po 1.1.2007 pokračovať.
Bea Š.
19.12.06,07:43
Keďže v novom roku ukončím PP a začnem nový s max. vym. základom a následne na to pôjdem na PN, ovplyvní to aj výšku mojej PN-ky?
elims
19.12.06,07:59
Keďže v novom roku ukončím PP a začnem nový s max. vym. základom a následne na to pôjdem na PN, ovplyvní to aj výšku mojej PN-ky?

PN aj materské sa počíta z posledného pracovného pomeru.
ajobs
19.12.06,20:53
Keďže v novom roku ukončím PP a začnem nový s max. vym. základom a následne na to pôjdem na PN, ovplyvní to aj výšku mojej PN-ky?

A ako to máš vlastne naplánované s tými RO zo zamestnania a z DNP, nejako som stratil niť.:rolleyes:
Bea Š.
20.12.06,09:50
Takže po poriadku.
1. Som zamestnaná od r.1999. V r. 2007 asi v 01/07 ukončím PP, a hneď začnem nový u toho istého zamestnávateľa s max.vym.základom.
Pravdepodobne pôjdem potom na PN a následne v 07-08 na materskú.
2. DNP si platím od leta 2006. Teraz dám odhlášku k 20.12. a znova prihlášku s max.vym.základom. Od 20.12. do 31.12. ale budem mať neplatené voľno. Od januára náhlásim zníženie na minimum.
Bude môj postup správny ???
ajobs
20.12.06,10:09
Takže po poriadku.
1. Som zamestnaná od r.1999. V r. 2007 asi v 01/07 ukončím PP, a hneď začnem nový u toho istého zamestnávateľa s max.vym.základom.
Pravdepodobne pôjdem potom na PN a následne v 07-08 na materskú.
2. DNP si platím od leta 2006. Teraz dám odhlášku k 20.12. a znova prihlášku s max.vym.základom. Od 20.12. do 31.12. ale budem mať neplatené voľno. Od januára náhlásim zníženie na minimum.
Bude môj postup správny ???

S bodom 2. súhlasím, ale v bode 1. by som upravil začiatok nového PP na 1.2.2007. Ak plánuješ ísť ešte v tom mesiaci na PN, alebo od 1.3.2007, potom dostaneš najvýhodnejšie RO na výpočet nemocenského aj materského z nemocenského poistenia zamestnanca, pretože február 2007 má len 28 dní. Pouvažuj.;) :cool:
Bea Š.
20.12.06,10:22
Budem sa riadiť tvojich pokynov. Ďakujem a želám krásne Vianoce.
ajobs
20.12.06,10:26
Budem sa riadiť tvojich pokynov. Ďakujem a želám krásne Vianoce.

AJ ja ti želám šťastné a veselé.:)
blcha
20.12.06,14:19
Z toho, čo čítam mi vychádza, že chuderka moja klientka, ktorá mi včera radostne oznámila, že v apríli 2007 odchádza na materskú, si už nemá ako pomôcť k vyššej materskej.
Je totiž SZČO a platí minimálne odvody. Do predpokladaného pôrodu ostáva okolo 120 dní.

Dobrovoľné poistenie vylučujem - nestíha časový test.
Nové zamestnanie vylučujem - nestíha časový test.

Jediné, čo mi napadlo je podať dodatočné daňové priznanie, zvýšiť si daňový základ a doplatiť vyššie odvody (aj do zdravotky!). A to sa už hádam ani neoplatí !

Zase sú zamestnané na tom lepšie, ako podnikateľky? Naozaj sa nedá už nič urobiť?
Manual
20.12.06,15:51
Ale DNP sa jej oplatí aj tak, teraz z minima a využije ho pri PN so sebou a OČR. To má asi jedinú možnosť ako si pomôcť. Ak za rok zaplatí na DNP cca 4000 Sk, tak táto suma sa jej vráti pri jednej PN sama so sebou v dlžke cca 10-12 dní. A pri ďalších PN a OČR je už plusová.
PS: samozrejme po splnení 270 dní poistenia a po ukončení materskej
Pekný večer...:)
liduska
20.12.06,16:17
Chcem sa spýtať RO pre výpočet nemoc.dávok z dobrovoľného poistenía popri povinnom poistení SZČO je rok 2006 ak PN by bola v r.2007?Dobre tomu rozumiem? A RO pri MD v r.2007 už nie je rok 2006 ale r.2007?Keď stačí aby bol VZ zo zamestnania aspoň posledný mesiac v r. 2007 25000sk
Manual
20.12.06,16:30
Chcem sa spýtať RO pre výpočet nemoc.dávok z dobrovoľného poistenía popri povinnom poistení SZČO je rok 2006 ak PN by bola v r.2007?Dobre tomu rozumiem? A RO pri MD v r.2007 už nie je rok 2006 ale r.2007?Keď stačí aby bol VZ zo zamestnania aspoň posledný mesiac v r. 2007 25000sk
RO pri DNP si poistenec môže načasovať ako potrebuje a ako mu bude vyhovovať. Nové RO sa počíta vždy od vzniku poistenia. Ak je niekto DNP celý rok 2006 z minima, tak PN aj materská v r. 2007 mu bude spočítaná z minima.
Ale ak sa z DNP z minima odhlásiš napr. k 30.11.06 a znova sa prihlásiš na DNP napr. od 27.12.06 z maxima, tak RO budeš mať od 27.12.-31.12.06. A PN aj materskú v r. 2007 budeš mať z tohto RO.
Pekný večer...:)
Manual
20.12.06,16:37
liduska
20.12.06,16:41
Potiaľto tomu ako tak rozumiem ale vysvetli mi prosím ťa ešte keď je niekto len v pracovnom pomere a ide na MD tak môže ukončiť PP a znovu sa zamestnať z max. VZ a vtedy sa MD aj PN rátajú z max.základu.Niekde tu som to čítala ale potrebujem to ešte vysvetliť. Vďaka.
liduska
20.12.06,16:44
Dnes to čítam skoro celý deŇ , ale neako sa mi dnes pretrhávajú nitky.Asi som už prepracovaná.
Manual
20.12.06,16:45
Potiaľto tomu ako tak rozumiem ale vysvetli mi prosím ťa ešte keď je niekto len v pracovnom pomere a ide na MD tak môže ukončiť PP a znovu sa zamestnať z max. VZ a vtedy sa MD aj PN rátajú z max.základu.Niekde tu som to čítala ale potrebujem to ešte vysvetliť. Vďaka.
Funguje to presne tak isto ako DNP, podmienkou u každého poistenia je byť poistená 270 dní za posledné 2 roky. Niet čo viac vysvetlovať...
ajobs
20.12.06,18:55
Z toho, čo čítam mi vychádza, že chuderka moja klientka, ktorá mi včera radostne oznámila, že v apríli 2007 odchádza na materskú, si už nemá ako pomôcť k vyššej materskej.
Je totiž SZČO a platí minimálne odvody. Do predpokladaného pôrodu ostáva okolo 120 dní.

Dobrovoľné poistenie vylučujem - nestíha časový test.
Nové zamestnanie vylučujem - nestíha časový test.

Jediné, čo mi napadlo je podať dodatočné daňové priznanie, zvýšiť si daňový základ a doplatiť vyššie odvody (aj do zdravotky!). A to sa už hádam ani neoplatí !

Zase sú zamestnané na tom lepšie, ako podnikateľky? Naozaj sa nedá už nič urobiť?

Ale môže sa zamestnať s max. VZ a čerpať nemocenské, to prakticky už od 2. dňa poistenia. A to až do apríla 2007, a ak nemá napr. nárok na materské, potom lekár môže rozhodnúť, že bude aj po pôrode ďalej na PN, bude poberať nemocenské (ak to jej zdravotný stav vyžaduje)+ samozrejme rodičovský príspevok. PN môže trvať maximálne 52 týždňov, takže ešte dlhšie ako materská.:rolleyes: ;)
Pozri aj http://www.porada.sk/showpost.php?p=332426&postcount=2
blcha
21.12.06,09:55
Fíha, Ajobs, klobúk dole !!!

Obávam sa ale, že z titulu SZČO nárok na materskú vznikne (minimálny) a tým pádom automaticky zanikne nárok na nemocenskú.
ajobs
21.12.06,14:00
Fíha, Ajobs, klobúk dole !!!

Obávam sa ale, že z titulu SZČO nárok na materskú vznikne (minimálny) a tým pádom automaticky zanikne nárok na nemocenskú.

Závisí od tohto, od kedy je SZČO. Ak platí minimálne odvody iba od 1.7.2006, potom pri včasnom zrušení živnosti jej nevznikne nárok na materské.
d0d0
27.12.06,05:45
Máme takýto problém:
Pani sa stará o postihnuté dieťa, ktoré má už 9 rokov a od SP dostáva príspevok na opatrovanie niečo cez 7.000 Sk, pani nikde nepracuje.
Plánuje ísť na materskú v r. 2007 a chcem sa spýtať, že či má tiež nárok na materské keby sa DNP a splnila predpísaný počet 270 dní poistenia. Keby sa dala teraz do konca roka DNP z 25911, či bi dostávala materskú cca 14000 alebo len rozdiel medzi 14000 a tým príspevkom 7000 čo už dostáva na postihnité dieťa, alebo nemá nárok na žiadnu materskú.
Prosím o odpoveď
blcha
27.12.06,07:59
Závisí od tohto, od kedy je SZČO. Ak platí minimálne odvody iba od 1.7.2006, potom pri včasnom zrušení živnosti jej nevznikne nárok na materské.

Minimálne odvody platí 2 roky. Zmierujem sa s tým, že niet pomoci.
d0d0
27.12.06,10:04
Máme takýto problém:
Pani sa stará o postihnuté dieťa, ktoré má už 9 rokov a od SP dostáva príspevok na opatrovanie niečo cez 7.000 Sk, pani nikde nepracuje.
Plánuje ísť na materskú v r. 2007 a chcem sa spýtať, že či má tiež nárok na materské keby sa DNP a splnila predpísaný počet 270 dní poistenia. Keby sa dala teraz do konca roka DNP z 25911, či bi dostávala materskú cca 14000 alebo len rozdiel medzi 14000 a tým príspevkom 7000 čo už dostáva na postihnité dieťa, alebo nemá nárok na žiadnu materskú.
Prosím o odpoveď
Posúvam
Prosím nikto neporadí ? ak by to šlo, chceme to stihnúť do konca
roka
ďakujem
jankasm
27.12.06,12:26
Máme takýto problém:
Pani sa stará o postihnuté dieťa, ktoré má už 9 rokov a od SP dostáva príspevok na opatrovanie niečo cez 7.000 Sk, pani nikde nepracuje.
Plánuje ísť na materskú v r. 2007 a chcem sa spýtať, že či má tiež nárok na materské keby sa DNP a splnila predpísaný počet 270 dní poistenia. Keby sa dala teraz do konca roka DNP z 25911, či bi dostávala materskú cca 14000 alebo len rozdiel medzi 14000 a tým príspevkom 7000 čo už dostáva na postihnité dieťa, alebo nemá nárok na žiadnu materskú.
Prosím o odpoveď

Na DNP sa môže prihlásiť každý, teda aj táto pani. Nech sa prihlási teraz pred koncom roka z maxima, zaplatí za tých pár dní, od 1.1.2007 si zníži VZ na minimum /pozor: neodhlasovať a neprihlasovať sa nanovo, len znížiť VZ/ a po splnení podmienky 270 dní poistenia môže z DNP poberať materské. Ak nastúpi na MD v roku 2007 tak VZ sa jej bude počítať z roku 2006, teda maximum.
d0d0
27.12.06,12:38
Na DNP sa môže prihlásiť každý, teda aj táto pani. Nech sa prihlási teraz pred koncom roka z maxima, zaplatí za tých pár dní, od 1.1.2007 si zníži VZ na minimum /pozor: neodhlasovať a neprihlasovať sa nanovo, len znížiť VZ/ a po splnení podmienky 270 dní poistenia môže z DNP poberať materské. Ak nastúpi na MD v roku 2007 tak VZ sa jej bude počítať z roku 2006, teda maximum.
Ďakujem za odpoveď a nevadí že poberá od SP príspevok na opatrovanie na svoju dcéru ? Bude mať nárok na celé materské ? Nevylučuje poberanie tohto príspevku na opatrovanie nárok na materské ? Ak sa dá oprieť to o nejaký § ?
jankasm
27.12.06,12:45
Ďakujem za odpoveď a nevadí že poberá od SP príspevok na opatrovanie na svoju dcéru ? Bude mať nárok na celé materské ? Nevylučuje poberanie tohto príspevku na opatrovanie nárok na materské ? Ak sa dá oprieť to o nejaký § ?

Tak toto bohužiaľ neviem. Možno ešte niekto pridá svoju radu.
Ak nie, potom by som skúsila zavolať na SP a spýtala sa či je možné poberať obidve tieto dávky alebo ako to potom bude po nástupe na MD.
d0d0
27.12.06,12:57
OK, ale nejak sa toho nikto nechytá, možno p. Mihál odborník na túto oblasť to zbadá a pridá svoj názor.
Ďakujem
Jozef Mihál
27.12.06,13:22
Vidím a píšem svoj názor:

Na DNP sa môže prihlásiť každý občan po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt.

Ak tieto podmienku uvedená pani spĺňa, nič jej nebráni ešte dnes sa prihlásiť v SP (ani fakt, že poberá príspevok na opatrovanie). V SP sa potešia, že budú mať nového klienta.

Ak si na tých pár dní uvedie v reg.liste VZ 25911 Sk, bude mať na budúci rok materské okolo 14000 Sk, aj keď bude poberať príspevok na opatrovanie.
d0d0
27.12.06,13:33
Pán Mihál ďakujem, že ste sem kukol a na SP jej vraveli že nie, ža ani nárok na PN-ku nemá, lebo je stále doma pri opatrovaní svojej dcéry na ktorú poberá príspevok. To je tam ale sebranka, asi dobre vedia prečo to tvrdia, alebo že by nevedeli ?
Ďakujem
TATRY MKS
27.12.06,13:36
P.Mihál, ďakujeme za cenné rady "v Porade". Aj ja mám otázočku - je to aktuálne aj u mamičky, ktorá je t.č. ešte na RP (je zamestnaná)- prvé dieťa bude mať 31.1. 2007 tri roky a ide na ďalšiu MD v roku 2007.
Jozef Mihál
27.12.06,13:42
...je to aktuálne aj u mamičky, ktorá je t.č. ešte na RP (je zamestnaná)- prvé dieťa bude mať 31.1. 2007 tri roky a ide na ďalšiu MD v roku 2007.

Samozrejme že to je aktuálne ak ešte nie je tehotná. Ešte má dva dni na prihlásenie sa.
Jozef Mihál
27.12.06,13:47
...na SP jej vraveli že nie, ža ani nárok na PN-ku nemá, lebo je stále doma pri opatrovaní svojej dcéry na ktorú poberá príspevok.
Neviem či poberanie nemocenského alebo materského je dôvodom na odobratie príspevku na opatrovanie, ale naopak to určite nie je. Nárok na nemocenské a na materské bude mať po 270 dňoch trvania dobr.nem.poistenia.
TATRY MKS
27.12.06,13:48
Na MD pôjde v máji - takže je už neskoro...
Aj tak ďakujem za rýchlu odpoveď. Krásne "medzisviatky"...
ajobs
27.12.06,14:23
.....na SP jej vraveli že nie, ža ani nárok na PN-ku nemá, lebo je stále doma pri opatrovaní svojej dcéry na ktorú poberá príspevok.


Má nárok na PN (čiže na poberanie nemocenského), alebo na materské, a súčasne bude dostávať príspevok za opatrovanie. Nemocenské a materské sú dávky sociálneho poistenia, ktoré sú vyplácané, ak na ne vznikne nárok (viď zákon č. 461/2003 Z.z o sociálnom poistení), a nemajú nič spoločné s peňažným príspevkom za opatrovanie, ktorý je vyplácaný ako štátna sociálna dávka z úplne iného titulu (viď § 64a zákona č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci).
Zo zákona nie je možné iba súbežné vyplácanie materského a nemocenského (§ 35 zákona č.461/2003 Z.z.)
d0d0
27.12.06,14:28
Ďakujem Tono tiež za reakciu a zajtra im to tam pôjde "vytmaviť", nech jej citujú § ktorý to vylučuje.