vlado 33
05.01.18,14:06
V roku 2016 sme s manželkou kúpili troj izbový byt. V roku 2017, po rozvode sa byt predal a kúpili sa dva menšie. Byt sa predal za menej, ako bola jeho kúpna cena. Chcel by som sa opýtať. Treba mi odovzdať daňové priznanie z predaja? Počítajú sa peniaze z predaja ako príjem, keď predaj a kúpa bytov prebehla za menej ako 30 dní? Čo budem musieť uhradiť, z toho príjmu? Za odpovede veľmi pekne ďakujem.

Tak Vám všetkým veľmi pekne ďakujem za odpovede, potešili ste ma. Pekný večer prajem.
Sarlotka
05.01.18,13:08
áno, príjem z predaja nehnuteľnosti nie je v tomto prípade oslobodeny a ste povinný podať daňové priznanie typ B, ak som správne pochopila, kúpna cena bola vyššia ako predajna , daňová povinnosť bude 0,00 Eur.
vicktor
05.01.18,13:18
Neporovnavaj predaj spolocneho bytu s kupou 2 novych, ale kupnu a predajnu cenu spolocneho bytu. Ak kupna > predajna, nic nedoplacate, ale podas danove priznanie "pre informaciu".
Inak nejedna sa o dan z predaja nehnutelnosti (davno zrusena), ale o dan z prijmu (z kadecoho, aj predaja nehnutelnosti).
vlado 33
05.01.18,13:43
Predajná cena bytu bola nižšia ako kúpna. Jedná sa o spoločný byt. Preto píšem, že som sa radil z daňovníkmi a každý dal inú odpoveď. A nejaké poistenie typu... sociálne, dôchodkové, zdravotné platiť nemusím?
vicktor
05.01.18,14:41
Len to co aj doteraz, ved prijem zo "kseftovania s bytom" nie je ziaden, takze tie dodatocne poistne sumy sa rataju prislusnym koeficientom z nuly.
Mila123
05.01.18,14:59
OMG, akí daňovníci? amatéri, alebo JPP (daňovníci sú všetci, aj ja i ty, ) ......
Sarlotka má pravdu, príjem z predaja je príjem z predaja nehnuteľnosti a výdavkom je kúpna cena predmetnej nehnuteľnosti.....pritom si vyrobíš stratu, t.j. výdavok môže byť iba do sumy uvedenej na príjme, daňový základ je nula.....
nnie je čo riešiť, podať DP , predpokladám, že sa s ex dohodnete, že idete 50:50, t.j. každý jeden z Vás polovicu priznáva,.....
Katy a R
05.01.18,15:17
Daňové priznanie z predaja bytu sa nerobí;) - ale robí sa DP z príjmu - zo všetkých zdaniteľných príjmov (aj zo zamestnania-§5, aj iné príjmy - napr z §6, aj z§ 8 ).
Ak si byt predal za menej, ako si ho kúpil v roku v roku 2016 - v takom prípade výjde čiastkový základ dane pri § 8 - nula . (a platí to aj pre tvoju ex)
A to, že ste kúpili ďalšie byty a ich cena - tak to je zaujímavé len do budúcna - v prípade, že tie byty budete predávať .
Tóthová Csilla
04.02.18,13:59
Dobrý deň prajem, chcela by som sa spýtať, či musíme podať daňové priznanie z predaja domu. Dom bol predaný v r. 2017, manžel a dvaja bratia ten dom zdedili po smrti oboch rodičov v r. 2013.Čítala som, že keď je nehnuteľnosť zdedená v priamom rade, a rodiči vlastnili ten nehnuteľnosť viac ako päť rokov, netreba z predaja platiť daň. Dobre som to pochopila?
misoft
04.02.18,15:20
mimotemy
Otázky sa do existujúcej otázky NEKLADÚ! Preštuduj si najskôr toto:
http://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html
a založ si novú otázku. Najskôr ale prehľadaj fórum, pretože je tu mnoho otázok podobného zamerania a aj odpovede na to.
Mária27
04.02.18,15:59
Dobre si to pochopila.
Tweety
04.02.18,16:00
Predaj je od dane oslobodený.
vicktor
05.02.18,09:31
Ja sa nazdavam ze "rodici" nemuseli vlastnit viac ako 5 rokov, ale sucet rodicia +dedicia >= 5 rokov.