Alžbeta Koperova
02.08.06,11:43
ahojte babenky, nevie mi niekto poradiť rýchly recept na žemĺovku???
Chobot
02.08.06,09:47
ahojte babenky, nevie mi niekto poradiť rýchly recept na žemĺovku???

Kto hľadá, ten nájde:

http://www.porada.sk/t27855-emovka.html
Zuzka
02.08.06,09:49
Žemlovka
Potrebujeme: asi 7 žemlí alebo rohlíkov poprípade vianočka, 3 dl mlieka, 50 g masla, 60 g práškového cukru, 1 celé vajce, 1 balíček vanilkového cukru, trochu škorice asi 400 g jabĺk pokrájaných na plátky

Žemle (rohlíky) pokrájame na plátky, zelejeme mliekom v ktorom sme rozmiešali maslo, cukor, vajce a vanilkový cukor. Žemle (rohlíky) namočíme do mlieka a necháme chvíľu postáť. Dáme ich do okrúhlej alebo inej formy, ktorú sme vymastili maslom a vysypali žemľovými omrvinkami, vložíme polovicu namočených žemlí (rohlíkov). Povrch posypeme pokrájanými jablkami, posypeme škoricou a zakryjeme druhou polovicou žemlí.
Upečieme v dobre vyhriatej rúre a posypeme vanilkovým a práškovým cukrom. Na vrch pred dopečením sa môže pridať aj vyšľahaný tuhý bielok s cukrom a dať dopiecť.
Zita5
02.08.06,09:51
Žemlovka
Potrebujeme: asi 7 žemlí alebo rohlíkov, 3 dl mlieka, 50 g masla, 60 g práškového cukru, 1 celé vajce, 1 balíček vanilkového cukru, trochu škorice asi 400 g jabĺk pokrájaných na plátky

Žemle (rohlíky) pokrájame na plátky, zelejeme mliekom v ktorom sme rozmiešali maslo, cukor, vajce a vanilkový cukor. Žemle (rohlíky) namočíme do mlieka a necháme chvíľu postáť. Dáme ich do okrúhlej alebo inej formy, ktorú sme vymastili maslom a vysypali žemľovými omrvinkami, vložíme polovicu namočených žemlí (rohlíkov). Povrch posypeme pokrájanými jablkami, posypeme škoricou a zakryjeme druhou polovicou žemlí.
Upečieme v dobre vyhriatej rúre a posypeme vanilkovým a práškovým cukrom. Na vrch pred dopečením sa môže pridať aj vyšľahaný tuhý bielok s cukrom a dať dopiecť.

Ja robím postup ako Zuzka , ale namiesto žemlí dávam vianočku a k jabĺčkam ešte pridám tvaroh .;)
Alžbeta Koperova
02.08.06,10:17
Ďakujem, môžem sa do toho pustiť
anmary
08.08.06,10:03
Ja som sa poctivo namáčala každý kúsok rožkov do zohriateho mlieka, v ktorom bol cukor a maslo, až kým som nevidela moju švagrinú "v akcii". Poviem Vám, že táto žemľovka je hotová raz-dva a je perfektná. Rožky nakrájam na kolieska, poukladám do vymastenej "Jánskej misy", posypem vanilkovým a kryštálovým cukrom, polejem mliekom - tak aby boli všetky rožky nasiaknuté /nie rozmočené/. Posypem postruhanými jablkami, ktoré posypem cukrom, vanilkovým cukrom a škoricou. Dám ďalšiu vrstvu rožkov, posypem cukrom a škoricovým cukrom. Opäť polejem mliekom - tak aby boli rožky nasiaknuté. Roztopím Heru / 1/4 / a polejem žemľovku. Zakryjem a dám piecť. Keď už je to krásne zhnednuté zvrchu odokryjem a dopečiem do chrumkava /nemusíš, ale ja to milujem/.
daniek
08.08.06,10:21
sranda ako vidím žemľovka je vďačná téma :D
Mackovka
11.08.06,08:03
U nás najviac chutí žemľovka s tvarohom a orechami. Možno to tu už bolo.
Postup: rožky (na veľký pekáč aj 8-10 rožkov) nakrájam na polovice a tie ešte na polovice, namáčam ich v 1 litri mlieka osladeného cukrom podľa chuti. Pekáč potriem olejom a dávam vrstvy - rožky, jablká (možno aj posypať škoricou), tvaroh (1 kocku tvarohu na celú žemľovku rozmrviť, môžeš dať aj hrozienka, ale nemusíš) a na tvaroh ešte posypať pomleté orechy (orechy posyp trochou kryštál. cukru, ak mate radi sladšie, ja už neprisládzam). Zopakujem vrstvy tak, aby navrchu boli rožky. Trochu zvyšku mlieka rozmiešam s 1 vajcom a nalejem na vrch žemľovky a pokladiem pár kúskov masla. Stačí málo. Potom už len upiecť a zjesť. Je to trochu pracnejšie a viac surovín, ale deťom veľmi chutí.
nikulik
11.09.06,07:48
Ahojte, v sobotu sme boli s rodinou oberat jablká na chate, a máme ich toľko, že nevieme čo s nimi. Tak ma napadlo, že by som dnes spravila žemľovku. Prečítala som si tieto vaše recepty, a vyzera to super už len ked to čítam, takže by som to vyskúšala. Nikdy som žemľovku nerobila, preto by som potrebovala poradiť. Žemľovka sa dáva do rury, že? Aspon tak som si to prečítala, a na koľko stupnov by mala byť rúra a ako dlho sa asi taka žemľovka pečie v rure?
janaGT
11.09.06,07:53
áno, dávaš do rúry. Ja ju pečiem na cca 180 stupňov, a pečiem kým nie je sneh na nej "ružový".
nikulik
11.09.06,07:58
áno, dávaš do rúry. Ja ju pečiem na cca 180 stupňov, a pečiem kým nie je sneh na nej "ružový".

A približne asi koľko? Hodinku?
A ešte by som mala otázočku. V čom sa taká žemľovka najlepšie pečie? Na plechu ako aj koláč? Mal by byť zakrytý?
Tweety
11.09.06,08:00
A približne asi koľko? Hodinku?
A ešte by som mala otázočku. V čom sa taká žemľovka najlepšie pečie? Na plechu ako aj koláč? Mal by byť zakrytý?
Ja pečiem v miske z jenského skla, pred koncom upečeniia nechám odkrytú aby chytila chrumkavosť.
janaGT
11.09.06,08:01
to uvidíš podľa toho snehu, ale je to menej ako hodinu, možno tak 40 minút. A robím v hlbokom pekáči, ale robila som už aj na nízkom cca 4 cm vysokom plechu. Podľa toho ako ju chceš mať vysokú.
nikulik
11.09.06,08:04
Stane sa niečo ak ju budem piecť v nezakrytom plekáci alebo plechu? Musí to byť zakryté?
janaGT
11.09.06,08:10
Stane sa niečo ak ju budem piecť v nezakrytom plekáci alebo plechu? Musí to byť zakryté?

Daj na to alobal, potom len dopeč do chrumkava.
nikulik
11.09.06,08:12
Ďakujem veeeeeeľmi pekne, vyskúšam to poobede. Uvidíme či sa podarí.
Pekný den prajem
janaGT
11.09.06,08:14
Určite sa to podarí, na žemlovke nemáš čo pokaziť.
kalkulka
19.09.06,10:36
Robila som žemľovku z rožkov, z pleteniek, ale aj z vianočky. Pečivo, ktoré som ukladala na spodok pekáča som nemáčala. Poukladala som pečivo na spodok pekáča, na to som vysypala tvaroh zmiešaný s cukrom, vajíčkom a škoricou a na tvaroh rôzne ovocie - napr. nastrúhané jablká s cukrom a škoricou, alebo slivky, marhule, ríbezle, černice a pod.. Ešte lepšie chutí, ak je viac druhov ovocia na tvarohu. Potom to zakrývam pečivom, a to všetko zalejem asi dvoma decami mlieka s dvoma rozhabarkovanými vajíčkami. Dám do rúry upiecť asi na pol hodinku pri miernej teplote. Keď sme opekali, zvykla som ju nosiť ako zákusok, vždy zmizla z pekáča akoby šmahom ruky. Chutila ozaj, vždy bol po nej dopyt, ak náhodou nebola.
Ivuška1
04.10.06,19:01
ahojte babenky, nevie mi niekto poradiť rýchly recept na žemĺovku???
ahoj,,ja robím z rohlíkov,,,mlieko zohrejem s cukrom a vanilínovým cukrom,pokrájané rohlíky na kolieska namáčam z oboch strán a ukladám do pekáča(alebo jánskej misy),ktorú som pred tým vytrela maslom a vysypala strúhankou. medzi jednotlivé vrstvy dávam ovocie a tvaroch s cukrom,,nakoniec to dám zapiecť asi tak na 15 min do vyhriatej rúry na 220°C,,je to jednoduché a rýchlo spravené,,,dobrú chuť
mirka165
04.10.06,19:47
ja ju pečiem nezakrytú - pri miernej teplote asi pol hodinku a je akurát chrumkavá
rozum
25.03.10,19:24
Prosím žemľovka sa robí s tvarohom a jablkami a s čím ešťe?
Chobot
25.03.10,20:53
Prosím žemľovka sa robí s tvarohom a jablkami a s čím ešťe?

Prečítaj si príspevok č. 2 a 3.
Deganova
26.03.10,04:16
Ja robím žemľovku s hubami.
osky
26.03.10,05:11
ja nerobim casto,ale robievam najcastejsie zo suchych zemli-ked sa mi to doma nazbiera.:D

nakrajam si ich na tenke platky .zarobim si cukrove mlieko s troskou skorice a s 1 rozhabarkovanym zltkom.
velky sklenny pekac vymazem na tenko maslom.jednotlive kusky zemle namacam do mlieka a hned ukladam do pekaca na tesno tak, aby sa pokrylo dno.
potom navrstvim nastruhane jablka,posypem cukrom a mletymi orechami.opakujem vrstvu ponamacanych zemli.na to natriem vrstvu osladeneho tvarohu s hrozienkami.na vrch este ponamacane zemle.
prikryjem vrchnakom a dam piect asi na 170 stupnov,pokym sa jednotlive vrstvy nespoja-je to vidno/cca 45 min.
vychladeny bielok vyslaham s cukrom na tuhy sneh a ten natriem na zemlovku.odkryte nacham zapiect do kremova-sneh musi byt zdvihnuty a penovy.po vychladnuti sice trochu splasne ale nestvrdne.
dobra je i tepla,ale najlepsia na druhy den,ked stuhne.kraja sa ako zakusok a aj tak chuti.
do chladnicky ju nedavam rada,to uz je na moj vkus prilis ladove.:eek:

typ:
niekedy sa stane,ze nemam jablka.
vtedy vrstvim zemle ,tvaroh na to cucoriedky,cierne ribezle alebo visne,orechy,vrstva zemli a este raz vsetko zopakovat az po vrch pekaca aby na vrchu boli zemle.:)
ZlaticaB
26.03.10,08:58
Ja pokrajam rožky namočím ich v mlieku poukladám do zapekacej misy, na vrch navrstvím ovocie(zavarané) potom tvaroh a zopakujem rožky a dám zapiecť pred dopečením vyberiem a na vrch dam snehovú penu - veľmi rýchle a chutné
rozum
27.03.10,10:54
A ako dlho sa to má piecť prosím
ZlaticaB
28.03.10,11:32
cca 20 min. a potom ešte s penou 15 min.