zabiatko7282
05.01.18,21:34
Ahojte, viete mi prosim poradit chceme si dat do firmy sukromne auto, je to stare auto 10 rocne. Co je lepsie spravit kupno predajnu zmluvu alebo darovaciu zmluvu? Bude potrebna aj transferova dokumentacia? A ak kupno predajnu zmluvu - bude si musiet konatel zdanit prijem z toho auta? Dakujem
leskovskysami
05.01.18,22:32
Pri predaji auta s.r.o.-čke je nutné transferové oceňovanie ak je predajca konateľom alebo je to blízka rodina.

Citácia:

V prípade, ak čas medzi nadobudnutím a predajom motorového vozidla presahuje jeden rok, predstavujú príjmy z predaja vlastného automobilu pre fyzickú osobu príjem, ktorý je od dane z príjmov oslobodený. Naopak v prípade, ak čas medzi nadobudnutím a predajom motorového vozidla nepresahuje jeden rok, predstavujú príjmy z predaja vlastného automobilu pre fyzickú osobu príjem, ktorý je predmetom dane.

Od dane z príjmov nie je oslobodený príjem v prípade, ak ide o motorové vozidlo, ktoré bolo predmetom podnikania alebo o ňom bolo účtované ako o majetku využívanom na podnikanie, prípadne inú samostatnú zárobkovú činnosť, alebo na prenájom, a to do piatich rokov od skončenia takejto činnosti.

Spôsob zdanenia príjmov plynúcich z predaja vlastného motorového vozidla upravuje zákon č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v platnom znení, presnejšie v paragrafe 10 a 4 predmetného zákona.

Nieje lepšie auto firme prenajať? Ak správne rozumiem ide o náklady na PHM. V tom prípade je lepšie auto prenajať.
jakubzemko
06.01.18,08:03
Ak konateľ predá auto firme, ktoré nebolo zaradené do obchodného majetku príjem z predaja je oslobodený od dane z príjmov. Transferovú dokumentáciu je potrebné vyhotoviť z dôvodu, aby auto nepredal napr. Za 9000 0000. Ak konateľ daruje firme automobil, ktorý nebol zahrnutý v obchodnom majetku, pre účely daňových odpisov je vstupnou cenou ale posudok znalca. Transferová dokumentácia je v takomto prípade zbytočnosťou. Zdôrazňujem, že to čo som povedal sa týka automobilu, ktorý nebol zaradený v obchodnom majetku konateľa (teraz alebo v Minulosti)
jakubzemko
06.01.18,08:05
Tá citácia je trošku z minulého storočia :)
leskovskysami
06.01.18,11:33
a moja citácia hovorí o čom? o tom istom. asi si ju nedočítal.
jakubzemko
06.01.18,11:49
Naopak v prípade, ak čas medzi nadobudnutím a predajom motorového vozidla nepresahuje jeden rok, predstavujú príjmy z predaja vlastného automobilu pre fyzickú osobu príjem, ktorý je predmetom dane - naozaj?
Spôsob zdanenia príjmov plynúcich z predaja vlastného motorového vozidla upravuje zákon č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v platnom znení, presnejšie v paragrafe 10 a 4 predmetného zákona - upravoval v minulom storočí :) tento zákon je dávno neplatný
Keď ho prenajme však bude tvoriť ešte zložitejšiu transferovu dokumentáciu služby
jakubzemko
06.01.18,11:52
Vysvetlenie máš nižšie
leskovskysami
06.01.18,13:02
Zložitejšiu? V nulovej hodnote?
jakubzemko
06.01.18,13:05
Auto sa neprenajíma v nulovej hodnote. Vy by ste mi prenajali auto za 0 eur? Ak hej hneď vašu ponuku beriem.
zabiatko7282
06.01.18,21:09
Dakujem vam za odpoved. Pri prenajme treba urobit tiez TD a konatel bude mat pravidelny prijem tak predpokladam ze si ho bude musiet aj zdanit. Z tohto vsetkeho mi vychadza ze najlepsie bude ak si auto do sro predame, dame spravit TD a konatel ako FO si ho vo svojom danovom priznani nemusi zdanit. Prosim ak sa mylim opravte ma.
Sarlotka
06.01.18,21:17
existuje aj vypozicka ...t.j. bezodplatne.. nevidim v tom prolem ani z pohladu TO... nakoľko nedochadza k znizovanie ZD za odplatný nájom automobilu... prenajma spoločnik t.j. nepodnikatel... do výdavkov je následne možne dat len PHM...
jakubzemko
07.01.18,08:03
Ja by som v tej výpožičke problém videl pretože:
1. kontrolovanou transakciou je právny vzťah alebo iný obdobný vzťah medzi dvomi alebo viacerými závislými osobami...(čiže aj výpožička)
2. Súčasťou základu dane závislej osoby je aj rozdiel, o ktorý sa ceny alebo podmienky v kontrolovaných transakciách líšia od cien alebo podmienok, ktoré by sa použili medzi nezávislými osobami v porovnateľných transakciách, pričom tento rozdiel znižuje základ dane alebo zvyšuje daňovú stratu. Ak nájdete porovnateľné transakcie, v ktorý nezávislá osoba bezodplatne vypožičiava motorové vozidlo tak by som vám zagratuloval. Ja predpokladám, že zmluva o výpožičke medzi nezávislými osobami neexistuje. No a teda zase sme pri tom, že tou porovnateľnou transakciou bude len a len ten prenájom. K znižovaniu základu dane spoločnosti síce nedochádza, dochádza však z znižovaniu základu dane konateľa, ktorý je povinný príjem z prenájmu zdaniť, či už ako príjem podľa paragrafu 8, alebo podľa paragrafu 6 zákona o dani z príjmov.
Sarlotka
07.01.18,08:59
fo- spoločnik nepodnikateĺ neupravuje základ dane podľa § 17 ods. 5...(ak by poskytoval prenájom vozidla ako szco vtedy by musela byt za ezávislú cenu resp. sa upravovat ZD )

je to obdobné ako pri bezúročných pôžičkách..k čomu aj fs vydala príklad a usmernenie

FAQ

Otázka č. 1 – poskytnutie bezúročnej pôžičky
Fyzická osoba poskytla spoločnosti s ručením obmedzeným, v ktorej je spoločníkom a konateľom, bezúročnú pôžičku. Je povinná úrok z pôžičky vo výške úroku obvyklého na trhu, ktorý poskytujú banky, priznať v daňovom priznaní, alebo je potrebné vykonať úpravu základu dane v obchodnej spoločnosti?
Odpoveď
Ustanovenie § 17 ods. 5 zákona o dani z príjmov sa vzťahuje iba na fyzickú osobu – podnikateľa, ktorý vykonáva podnikateľskú resp. inú samostatne zárobkovú činnosť a vykazuje základ dane z týchto činností. Teda je potrebné posúdiť, či predmetné transakcie majú charakter vzájomného obchodného vzťahu. Nakoľko úroky z poskytnutej pôžičky u spoločníka spoločnosti predstavujú príjem z kapitálového majetku fyzickej osoby, teda nejedná sa o príjem z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, fyzickej osobe nevzniká žiadna povinnosť úroky obvyklé na trhu pri bezúročnej pôžičke dodaňovať v daňovom priznaní.
Nakoľko pri poskytnutí bezúročnej pôžičky obchodnej spoločnosti nedochádza ani v prípade tejto obchodnej spoločnosti k zníženiu základu dane alebo k zvýšeniu daňovej straty spoločnosti, ustanovenie § 17 ods. 5 zákona o dani z príjmov sa nevzťahuje ani na obchodnú spoločnosť.




https://podpora.financnasprava.sk/928589-%C3%9Aprava-z%C3%A1kladu-dane-pri-tuzemsk%C3%BDch-z%C3%A1visl%C3%BDch-osob%C3%A1ch
jakubzemko
08.01.18,20:42
Tak to ma nenapadlo, že nepodnikateľov sa to netýka :) Ďakujem za vysvetlenie :)