Beba BS
06.01.18,15:24
potrebujem poradiť s exekúciou. Zamestnankyňa má už 2 dohody o zrážkach zo mzdy a 1 exekúciu. Teraz mi prišla ešte jedna exekúcia a neviem či ju ešte môžem zrážať. Ak tomu dobre rozumiem môžem zraziť iba 1 tretinu zo zvyšku čistej mzdy + časť zvyšku ČM prevyšujúcu 150 % ŽM.
Od čistej mzdy odpočítam nepostihnuteľné časti mzdy a neviem či mám odpočítať v súčasnosti realizované dohody o zrážkach zo mzdy a z toho vypočítať tretiny, alebo bez ohľadu na ne ??? Som v tom nová a predchodkyňa mi k tomu to nič nepovedala, tak vás prosím o pomoc. Dakujem
pavol54
06.01.18,14:47
No v prvom rade sa pozri či je exekúcia "s prednosťou jazdy" potom sa iné (ak to nevychádza zastavujú) ale to musíš oznámiť oprávneným za neoprávnené nezrážanie môže byť sankcionovaný zamestnávateľ. Bez dlhého vysvetľovania www exekučná kalkulačka
Beba BS
06.01.18,15:00
Nie je to prednostná. V podstate je to druhá neprednostná exekúcia
ivka70
06.01.18,15:01
Zrazat musis exekucie, podla zakona.
Dohody na zrazky pri vypocte sumy do uvahy neberies.
Zo zostatku cistej mzdy mozes bez obmedzenia zrazit dalsie peniaze na dohody, tam uz obmedzenie nie je /aj cely zostatok mzdy/.
Treba na to len zamestnankynu upozornit, ze exekucie maju prednost a ze jej asi ostane toho malo, ak budes nadalej zrazat aj dohody.
pavol54
06.01.18,15:09
hrubá mzda - odvody- daň je čistá mzda. iné zrážky neobsahuje. to čo musí ostať na to svojvoľne nesiahaš, zbytok môžeš, ale ak bude písomne súhlasiť zam môžeš aj viac je to jej starosť
Beba BS
06.01.18,16:32
Tie dohody musim zrazat. Mozno som.sa len zle vyjadrila. V systéme su nahodene ako pozicka bez ohladu na existenčné minimum. Cize ich nemusim brat do uvahy a mozem zrazit vykony rozhodnuti (neprednostne) do vysky 1/3 + tej casti nad 150% ŽM...???
ivka70
06.01.18,16:35
nie ze nemusis, nesmies ich brat do uvahy, ked budes pocitat, kolko musis zrazit na exekucie
Beba BS
06.01.18,17:06
Ok Ďakujem za radu.