lubimca
06.01.18,21:10
Kam poslať výkaz za plastové tašky? Existuje nejaký formulár na tento výkaz? kde sa da stiahnúť? Rozvažujem napr.slnečnicu do tenkých tašiek nad 25mq musím ich spoplatniť i ked ide o hygienické prvé balenie? Kde sa treba zaevidovať ? Dakujem
jakubzemko
07.01.18,08:28
Veľmi ľahká plastová taška je plastová taška s hrúbkou steny menšou ako 15 mikrometrov, ktorá sa vyžaduje z hygienických dôvodov alebo sa poskytuje ako primárny obal pre nebalené potraviny s cieľom predchádzať plytvaniu potravinami.
Výrobca obalov, ktorý poskytuje ľahké plastové tašky k nákupu tovaru alebo výrobkov, je povinný

a) poskytovať ich za úhradu; táto povinnosť sa nevzťahuje na poskytovanie veľmi ľahkých plastových tašiek,

b) poskytovať aj iné druhy tašiek.

Čiže áno tašky nad 25 mikrometrov treba spoplatniť a máte poskytovať aj iné druhy tašiek - buď veľmi ľahké plastové tašky alebo napr. tašky plátené, alebo tašky s hrúbkou steny nad 50 mikrometrov. Ak tomu dobre chápem, tašky s hrúbkou steny nad 50 mikrometrov nie sú ľahké plastové tašky a preto tam nie je povinnosť ich spoplatňovať. Taktiež netreba sposplatňovať klasické sáčky, tie sú totiž pod 15 mikrometrov. Plátané tašky tiež netreba sposplatniť.
lubimca
07.01.18,20:06
A tie štvrťročné výkazy kam posielať? Kde sa evidovať?
jakubzemko
07.01.18,20:27
Neviem Vám povedať, ale odpoveď asi nájdete v tomto zákone. Toto ma len tak zaujalo pred pár dňami, že ako chcú naši zákonodarcovia rozlišovať sáčky od igelitiek :) Viac v Zákone č. 79/2015 o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, To bude ešte srandy keď začnú kontrolóri merať hrúbky stien igelitiek :)
Dav
08.01.18,05:06
Zavolaj napr. do Naturpacku, usmernia a vysvetlia. https://www.naturpack.sk/
lubimca
09.01.18,12:47
Ja mam mam len tašky plastové,do ktorých balim tovar..a v naturpacku chcu registračný poplatok 30€ na kvartal a to sa mi vidí dosť,zatiaľ sa to snažím naštudovať.Žiadosť o zápis do registra výrobcov obaliv poslať na mžp a k tomu ale neviem to vyhlasenie ake priložiť..nad tym teraz rozmýšľam.. a potom mam ešte nejaku oglasovaciu povinnosť..h
Dav
10.01.18,04:34
Bohužiaľ, iné ako platenie cca 100,- - 120,- EUR ročne z toho nevychádza. Aj preto sa táto zákonom stanovená povinnosť nazýva v ľudovej reči ako "výpalné", slušnejšie - ide o formu dane, ktorá sa volá inak.