rasto000
07.01.18,12:53
Zdravim Vas, chcel by som sa opytat, ci obehove cerpadlo (Bolo dodatocne namontovane do samospadoveho ustredneho kurenia (bez bajpasu) v dvojpodlaznom dome pri vymene stareho kotla PKM 30 za Atack PLQ 25) blokuje prirodzeny samospad v case ked je necinne? Preco sa pytam? V ustrednom kureni mam stare rozvody z kovovych rur, tusim na zaciatku az 1,5 col resp. 1,25 col a postupne su rury redukovane so vzdialenostou od kotla az na 0,5 col. Ked kotol rozhreje vodu a vypne sa, automaticky sa s nim vypne aj obehove cerpadlo. Tu ja vsak vidim problem, horucej vody v tych velkych rurach je vsade vela a ked si ja nahodou niekde na druhom poschodi zapnem radiator, tak sa don nedostane samospadom voda, lebo samotne cerpadlo je barierou. Dufam vsak len, ze konstrukteri cerpadiel na to mysleli a nechali lopatkam, ci sneku dostatocnu volu, aby cez ne mohla voda samospadom obtiect, resp. samospadova voda si vie lopatky resp iny hnaci system otocit v spravnom smere sama. Dik
misoft
07.01.18,16:12
Môj názor - čerpadlá, aby čerpali, musia byť tesné, inak by účinnosť čerpadla padla rapídne dole. T.z. že čerpadlo v nečinnosti neprepustí dostatočný objem vody, aby sa zabezpečil samospád.

Skús toto čerpadlo napájať iným zdrojom, nezávislým na zapnutí kotla, aby tú teplú vodu poháňalo. Prípadne na nejaké teplotné čidlo, ktoré potom vypne to čerpadlo pri stanovenej teplote média (a teda skonči obeh).
Voda naisto nebude mať taký tlak, aby pohla čerpadlom v opačnom smere - navyše, ak je tam šnekový prevod - to už vôbec nepohne.
rasto000
07.01.18,16:23
no ja nechcem aby voda pohynala cerpadlom v opacnom smere. Samospad tecie rovnakym smerom ako nuteny obeh. Cize chcem aby pohla snekom v rovnakom smere, cize nieco ako volnobeh:)) Cerpadlo je namontovane tesne pred vstupom ochladnej vody do kotla, chladna voda tecuca samospadom do kotla by mohla ten snek otocit tak ako sa aj on sam toci ak je cinny....
rasto000
07.01.18,16:29
navyse, to cerpadlo musi byt nejak osetrene proti zastavenemu obehu. To zanmena, ked v nejakom momente zavriem vsetky radiatory vo vykurovacom systeme, tak ak by to bolo tesne ako hovoris, tak to cerpadlo by muselo okamzite zhoriet ci? ma nejaku poistku proti zastavenemu prietoku?
misoft
09.01.18,21:02
Ešte upresni - čerpadlo má priamy prevod, čelný prevod, alebo šnekový prevod - pretože každý z nich je v niečom odlišný. U šnekového (stále ho spomínaš) výstupný turbínka (lopatkové koleso čerpadla) NIKDY nepohne šnekom! Ani v jednom, ani v druhom smere.