Angelika 1234
07.01.18,22:53
Platila som poistné za domácnosť na byt, ktorý je v mojom vlastníctve, ale poistná zmluva je ešte pôvodná, na rodiča, od ktorého som byt dostala. V poisťovni mi povedali, že to platím zbytočne, pretože v prípade poistnej udalosti by mi poisťovňa nič neuznala. Mám právo žiadať zaplatené poistné naspäť?
ďakujem za odpoveď. Ide o poisťovňu Allianz
arizona
08.01.18,05:58
A ake riesenie ti navrhla poistovna?Oni asi vedia najlepsie,ci je pre nich jednoduchsie zmenit v zmluve platitela,alebo vratit peniaze na neplatnu poistku
Chobot
08.01.18,08:12
Síce nepoznáme podrobnosti poistnej zmluvy, ale predpokladám, že poistka je platná. Keď povedali, že to zbytočne platíš, neznamená, že zaplatené poistné nebol oprávnený príjem poisťovne. Myslím, že to poistné, ktoré si zaplatila, ti poisťovňa asi nevráti. Mysleli tým to, aby rodičia poistku vypovedali a aby si si ju uzatvorila na tvoje meno.

Najlepšie bude zase zavolať na zákaznícku linku a tam si to vydiskutovať s operátorom, ktorý navrhne aj najlepšie riešenie - buď vypovedať zmluvu a uzatvoriť novú alebo previesť poistku na iného platiteľa, ak to je možné.
Angelika 1234
08.01.18,08:13
Navrhli zrušiť poistku a založiť novú na moje meno. Niektorí pracovníci poisťovne tvrdia, že môžem žiadať o vrátenie, niektorí tvrdia, že nie.
Chobot
08.01.18,09:15
Nikto na porade ti zodpovedne nepovie, či máš alebo nemáš nárok na vrátenie peňazí. Nepoznáme podmienky poistnej zmluvy.

Pozri v podmienkach, či je možné ukončiť poistenie pri prevode nehnuteľnosti na inú osobu. Ak áno, tak sa to zruší dňom prevodu na teba. Ak nie, nech dajú rodičia výpoveď poistenia. Uvidíš, kedy poistenie skončí.
ivka70
08.01.18,09:20
Mozes skusit poziadat (teda tvoj rodic, na ktoreho bola poistka) o zrusenie poistenia ku dnu prevodu bytu, ktore dolozis kopiou vkladu darovacej zmluvy do katastra a sucasne poziadat o vratenie zaplateneho poistneho od okamihu zrusenia poistky.
Podla toho, ci uznaju spatne zrusenie zmluvy k datumu prevodu potom uvidis, ci vratia peniaze spatne od tohto datumu alebo len od posledneho vyrocneho dna.
To uz zalezi na konkretnej zmluve a aj konkretnej poistovni.
Nam tak vracali zaplatene poistne po 9 mesiacoch, ale bolo to pred vyrocnym dnom po zmene majitela. A bola to ta ista poistovna.
bjuty smis
08.01.18,13:29
žiadať samozrejmé môžeš, ale nič ti spätne nevrátia
oni predsa poistné krytie poskytovali
neva19
09.01.18,04:25
V žiadnom prípade nejde o omylom zaplatené peniaze, keď existuje zmluva. To že je nevýhodná je druhoradé.
profesional
09.01.18,11:48
Poistenie bolo platné. Ale zaniklo. Avšak poistiť nehnuteľnosť môže aj nevlastník. Poistné bolo spotrebovanélé, lebo poisťovňa znášala poistné riziko dobromyseľne. Nemá sa čo vracať. A uzavri novú zmluvu.
Mária27
09.01.18,15:09
Občiansky zákonník
§ 812
Zmenou v osobe vlastníka poistenej veci poistenie zanikne, ak poistné podmienky neurčujú inak.

Ak poistné podmienky neurčujú inak, ide o zánik poistenia priamo zo zákona (ex lege). V takom prípade ide o plnenie bez právneho dôvodu a poistiteľ je ho povinný vrátiť, inak sa bezdôvodne obohatí.
Ak poistné podmienky určujú, že prevodom vlastníctva poistenie nezaniká, musia určiť aj ďalší postup. Zvyčajne tam býva právo výpovede do doby zaplateného poistného.