Júlia Pšenková
08.01.18,10:58
Maximálny mesačný vymeriavací základ pre sociálne poistenie

Od 1.1.2018 bude maximálny vymeriavací základ pre všetky fondy sociálneho poistenia ( okrem úrazového poistenie, ktoré ostáva bez obmedzenia) 7 násobok priemernej mesačnej mzdy z roku 2016 a síce 6 384,00 €.

Maximálny denný vymeriavací základ pre dávku PN a náhradu príjmu


Od 1.1.2018 bude maximálny denný vymeriavací základ zamestnávateľa na účely výpočtu náhrady príjmu zamestnanca počas PN vo výške 59,9671 €.

Maximálna suma náhrady príjmu zamestnanca bude od 1.1.2018 vo výške:


44,98 eura za prvé tri dni dočasnej pracovnej neschopnosti ,
230,88 eura za ďalších sedem dní dočasnej pracovnej neschopnosti.

Zamestnávateľ zaplatí zamestnancovi počas prvých 10 dní PN-ky v roku 2018 najviac 275,86 eura.



Lehoty na registrácie


Zmeny, ktoré nastali v registrácii sú nasledovné :
Od 1. januára 2018 je zamestnávateľ povinný prihlásiť sa do registra zamestnávateľov najneskôr deň predchádzajúci dňu, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca.

Pozor - novela zákona o nelegálnej práci, ktorá toleruje sedemdňovú lehotu na prihlásenie zamestnanca, nemení lehotu na prihlásenie zamestnanca do registra poistencov a sporiteľov v Sociálnej poisťovni .
Naďalej zostáva rovnaká, tzn. že zamestnávateľ je povinný prihlásiť zamestnanca pred vznikom poistného vzťahu, najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca .


Lehota na odhlásenie zamestnanca je do ôsmych dní od zániku poistenia.

Suma mesačného príjmu zamestnanca s odvodovou úľavou


Horná hranica príjmu zamestnanca s odvodovou úľavou, ktorý k nám nastúpil v roku 2017 ostáva vo výške 591,61 €.
Horná hranica príjmu zamestnanca s odvodovou úľavou, ktorý k nám nastúpi v roku 2018 je 611,04 € .



Sadzba poistného na úrazové poistenie


Sadzba poistného na úrazové poistenie pre zamestnávateľa je 0,8 % z vymeriavacieho základu.
Muslova
26.01.18,08:29
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na krátenie vymeriavacieho základu. Mám dohodu 3 dni. Kráti sa vymeriavací základ zamestnávateľa a zamestnanca rovnako ? Bola som v tom, že zamestnancovi sa kráti a zamestnávateľovi nie. Ďakujem
Jana Motyčková
26.01.18,16:28
VZ pre SP sa kráti obom rovnako. Len ÚP nemá stanovené maximum, Do ZP sa VZ nekráti.