ajacik
02.08.06,12:31
Kamarát chce požičiať kamarátovi dosť vysokú sumu a chcú podpísať zmenku na túto sumu. Zmenka bude s notársky overeným podpisom.

Ako je to s dedením a zmenkou:

1. Ak zomrie ten, kto má platiť, musia prijať dedičia aj zmenku a tým aj povinnosť zaplatiť?

2. Ak zomrie ten, kto peniaze požičal (a má ich prijať), dedia túto zmenku dedičia a tým aj nárok na jej vyplatenie?

Ospravedlňujem sa za "laické" vyjadrovanie, ale strašne sa mi motajú výrazy ako zmenečník, veriteľ a pod.

dakujem
Chobot
02.08.06,12:27
Kamarát chce požičiať kamarátovi dosť vysokú sumu a chcú podpísať zmenku na túto sumu. Zmenka bude s notársky overeným podpisom.

Ako je to s dedením a zmenkou:

1. Ak zomrie ten, kto má platiť, musia prijať dedičia aj zmenku a tým aj povinnosť zaplatiť?

2. Ak zomrie ten, kto peniaze požičal (a má ich prijať), dedia túto zmenku dedičia a tým aj nárok na jej vyplatenie?

Ospravedlňujem sa za "laické" vyjadrovanie, ale strašne sa mi motajú výrazy ako zmenečník, veriteľ a pod.

dakujem

Podľa môjho názoru je zmenka iba zabezpečovacím nástrojom nejakého úveru albo pôžičky - teda záväzku. A podľa občianskeho zákonníka sa dedia aj záväzky a dlhy:

§ 470:
"(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou."

Čiže nie samotná zmenka sa dedí, ale dlh, ktorý je zabezpečený tou zmenkou.

V zmenkovom a šekovom zákone z roku 1951 (zaujímavosťou je, že je platný dodnes a doteraz nebol novelizovaný, lebo tie ustanovenia sú stále aplikovateľné a dobre zostavené - sformulované) je k šekom, ktoré sú podobným nástrojom ako zmenky uvedené nasledovné:

§ 33: "Na platnosť šeku nemá vplyv ani smrť vystaviteľa, ani strata jeho spôsobilosti na právne úkony, ktorá nastane po vystavení."

Čiže si myslím, že ak si požičajú peniaze a zabezpečia to zmenkou, tak na dedičov prechádza tak záväzok zaplatiť ako aj pohľadávka pozostalého voči dlžníkovi.
ajacik
02.08.06,12:38
dakujem ti pekne.

ja si to tiež myslím.

len som chcela ešte aj radu od poradcu:)