kamka78
08.01.18,12:27
Pracujem v UK s trvalym pobytom na Slovensku. Bude prebiehat dedicske konanie na SK po ktorom sa stanem majitelkou bytu na slovensku. Viem ze budem platit dedicsku dan na slovensku. MOja otazka je ci si na mna vztahuje este ina forma zdanenia alebo odvodov v ramci UK kedze tu pracujem ? dakujem
buchač
08.01.18,11:30
Zle vieš...


Daň z dedičstva bola zrušená v rámci daňovej reformy k 1. 1. 2004 zákonom č. 554/2003 Z. z. o dani z prevodu a prechodu nehnuteľností.
----------------------------
To UK dane si zisti v Engliš...

Ale nepredpokladám, že by nejaké (ktoré spomínaš) existovali.
...a vôbec, prečo by aj mali !!!
ivka70
08.01.18,11:30
Na SK je dedicska dan zrusena uz od roku 2004.
Takze ziadnu taku dan platit nebudes.
A UK sa to uz vobec netyka.
kn-alka
08.01.18,11:34
daň z dedičstva už neexistuje. V prípade predaja zdedenej nehnuteľnosti platíš daň z príjmu. Oslobodené od dane je predaj zdedenej nehnuteľnosti po uplynutí 5 rokov od nadobudnutia.

https://podpora.financnasprava.sk/480982-Predaj-nehnute%C4%BEnosti-nadobudnutej-deden%C3%ADm
kamka78
08.01.18,11:39
dakujem za odpoved. vychadzam len z toho, co odznelo u notarky na predbeznom konani. tiez mi to prislo cudne, ze by sa nejaka povinnost mala tykat aj UK, preto sa radsej pytam tu, skor ako prebehne dedicske konanie. este raz dakujem za odpoved.
Katy a R
08.01.18,11:55
už máš napísané - že daň z dedičstva neexistuje;)
Ale ako nová majiteľka nehnuteľnosti máš povinnosť riešiť daň z nehnuteľnosti - treba podať DP - na obecný úrad - a oni ti vyrúbia daň (dostaneš rozhodnutie). A tiež KO
cit z § 18 z o miest daniach a poplatkoch
Pri nadobudnutí nehnuteľnosti dedením v priebehu roka daňová povinnosť dedičovi vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa dedič stal vlastníkom nehnuteľnosti na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve alebo rozhodnutia o dedičstve.
kamka78
08.01.18,12:26
Dakujem za odpoved. mozem sa opytat co znamena KO prosim ?
kamka78
08.01.18,12:27
dakujem za odpoved
Katy a R
08.01.18,12:36
komunálny odpad ... aj to treba riešiť - ale treba si vybaviť nejakú zľavu - kukni presne do VZN, či dávajú a koľko (ale zase to nie sú až také výdavky)
vicktor
08.01.18,12:37
skusam sa domysliet - asi komunalny odpad
v UK by to este mohlo byt knock-out - keby to dedictstvo bolo tak velke, ze by ta je...lo
dmc
08.01.18,12:50
Dedicksu dan platit nebudes - ak budes majitelkou bytu treba mysliet na tieto veci:

- dan z nehnutelnosti - miestny(mestsky) urad
- spravca bytoveho domu - zmluva - zalohove platby za sluzby
- dodavatel energii /voda-plyn/
-akonahle bude zmluva na elektr.energiu tak platby RTVS -koncesionarsky
poplatok
- odpad - platba za smeti - mestsky /miestny urad
kamka78
08.01.18,13:03
dakujem za odpoved
kamka78
08.01.18,13:08
dakujem Katy a R zase som o nieco mudrejsia ;)
kamka78
08.01.18,13:11
dakujem za odpoved
Dáša_
08.01.18,13:12
Nepoznám odpoveď, hovorím rovno. Len teda, minulý týždeň som náhodou počúvala sro a celkom ma prekvapilo to, čo hovorili. Išlo teda o švajčiarsko a netuším, či niečo také platí aj inde.
Išlo o to, že ľudia, ktorí pracujú a žihú vo švajčiarsku sú povinní úradom nahlásiť nadobudnutie nehnuteľnosti kdekoľvek. Hovorili konkrétne o talianovi, ktorý ani neviem či zdedil alebo kúpil dom doma v taliansku. Žije stále vo švajčiarsku a má povinnosť platiť daň z nehnuteľnosti aj vo švajčiarsku, napriek tomu, že nehnuteľnosť je v taliansku.
Doteraz na to ľudia kašlali. Avšak prišiel nový systém výmeny informácii medzi jednotlivými daňovými správami. A o nehnutelnostiach sa daňové úrady dozvedia naprieč európou. Teraz to údajne všetci po masívnej kampani doplácajú. Podrobnosti neviem, nepátrala som po nich, lebo sa ma to netýka.

Len som chcela upozorniť, že nemusí ísť iba o daň z dedičstva, ale kľudne môže ísť aj o takúto daň z nehnuteľnosti.
kamka78
08.01.18,13:14
dakujem za odpoved....zrejme toto mala na mysli pani notarka