SYLVI65
08.01.18,19:15
v predajni dávame papierové tašky mali sme povinnosť sa zaregistrovať na min,živ.prostredia aj za tieto papierové tašky? alebo ich môžeme nadalej dávať zakaznikom zadarmo,je tu nejaký odborník,čo nam pomôže?Ďakujeme
jakubzemko
08.01.18,21:27
Je to v zákone o odpadoch. Zákaz poskytovania tašiek k nákupu zadarmo sa týka iba tzv. ľahkých plastových tašiek. Ľahká plastová taška je plastová taška s hrúbkou steny menšou ako 50 mikrometrov. Plastová taška je taška s uchami alebo bez nich, vyrobená z plastu, ktorá sa poskytuje spotrebiteľom na mieste predaja tovaru alebo výrobkov. Plast je polymér,ktorý môže obsahovať prídavné látky alebo iné látky a ktorý je schopný fungovať ako hlavná štrukturálna zložka tašiek.
SYLVI65
09.01.18,06:11
ja som zakon čítala ale píše sa tam o obalových i neobalových výrobkoch ako papier ktorý patrí do komunálneho odpadu, to znamená,že registrácia na ministerstve živ.prostredia musí byť aj v prípade pap.tašiek ktoré môžme dávať zadarmo zákazníkom? toto mi nie je jasné
vicktor
09.01.18,06:52
"...iba lahkych plastovych tasiek..."
Predstavil som si ze dama ide kupit kabat a cizmy. Doteraz jej dali kapsu primeranej velkosti. Su take igelitky lahke ci tazke?
Malokto ma taku sietovku aby sa mu toto do nej zmestilo.
jakubzemko
09.01.18,08:01
Sú ľahké ak spĺňajú definíciu ľahkých plastových tašiek uvedených vyššie a nie sú veľmi ľahkými platosvými taškami t.j. plastová taška s hrúbkou steny menšou ako 15 mikrometrov, ktorá sa vyžaduje z hygienických dôvodov alebo sa poskytuje ako primárny obal pre nebalené potraviny s cieľom predchádzať plytvaniu potravinami. Čiže ak by dali dáme plastovú tašku s hrúbkou steny 50 mikrometrov a viac, dáma ju môže dostať zadarmo. Ak bude mať plastová taška hrúbku steny pod 50 mikrometrvo, dáma si bude musieť za ňu priplatiť a to aj v prípade ak by jej poskytli hoc aj sáčok, pretože v tom prípade nepôjde o hygienické dôvody alebo primárny obal pre nebalené potraviny... :)
vicktor
09.01.18,08:30
V spravach varovali ze budu chodit kontroly.
To som zvedavy ako budu v terene merat hrubku folie...
jakubzemko
09.01.18,08:48
Podľa mňa hrúbku riešiť nebudú. Pozrú okom, či je to igelitka a hotovo. Preto sa treba na nich pripraviť :) Najlepšie aj so zákonom :)