mirka308
09.01.18,10:25
Zdravím, vie mi niekto poradiť či ak odpracujem menej ako 6 hodín musím čerpať obedňajšiu pauzu 30 min?
Stav je taký, že máme vo firme pružnú pracovnú dobu a jadro je od 8.00-14.00.
V prípade že odpracujem menej ako 6 hodín čo máme povolené odísť aj po piatich hodinách so súhlasom nadriadeného , neodpisujem sa na obed, pretože som ho ani v skutočnosti nečerpala, avšak mzdárka nás napriek tomu núti že obed musíme mať s tým, že potom mi chýba 30 min a musím to nadpracovať čo je zrejmé.
-
V ZP je uvedené, že ak zmena trvá viac ako 6 hodín zamestnávateľ musí umožniť prestávku na obed, avšak nerozumiem či výraz "zmena" sa berie ako pracovný čas 8,5 hodín denne , alebo sa jedná o skutočný odpracovný čas v daný deň. Podľa mzdárky naša zmena je 8 hodín, pretože máme ustanovený 40 hodinový pracovný týždeň
Ďakujem za pomoc.
ivka70
09.01.18,09:40
Ak zamestnavatel definuje prestavku v praci tak, ze ti zasahuje do pracovneho casu, musis ju cerpat. Je jedno, ze cez nu nieco robis a potom odides skor.
Na prestavku mas narok a je tvoje rozhodnutie, ci ju prepracujes alebo si urobis prestavku.
Rohodnut sa, ze si ju neurobis a potom skor odides ale nemozes a je irelevantne, ci budes pracovat menej alebo viac ako 6 hodin, ak mate pohyblivu pracovnu dobu.
kopretinka
09.01.18,09:54
čo to znamená,že prestávka zasahuje do pracovného času? veď prestávku nemôže čerpať mimo prac.času .......?
ivka70
09.01.18,09:57
Napr. prestavka je definovana od 12:00 do 12:30 a pracovnik je v praci od 8:00 do 13:30, co je 5,5 hodiny. Tak prestavku cerpa, aj ked nejde na obed a je v praci menej ako 6 hodin.
kopretinka
09.01.18,10:07
dík za vysvetlenie