sakal456
09.01.18,10:52
Zdravím,
rád by som požiadal o radu ako postupovať.

S firmou (s.r.o.) v ktorej pracujem to ide dole vodou. Šéf sa síce drží zubami nechtami ale nevyzerá to dobre. Vo firme pracujem už viac 20 rokov a tak som prvých pri problémoch hneď neutiekol (škoda)

Postupné meškanie výplat (vyplatenie len časti a neskoršie doplatenie) pozvoľna prešlo k nevyplateniu výplat. Momentálny stav je taký, že mi dlží cca 3 výplaty. Taktiež som zistil na „dlznik.sk“, ze firma je dlžná soc. poisť.

Rád by som nejako toto trápenie korektne ukončil avšak neviem ako. Rad by som sa dostal čo k najviac peniazom na ktoré mám nárok t.j. nevyplatenej mzde príp. odstupnému.

Takže ako sa mám pokúsiť ukončiť pracovný pomer?
1. Výpoveď dohodou zo strany zamestnávateľa – žiadna výpovedná lehota + 5 mesačné odstupné ktoré predpokladám, že nebude vyplatené
2. Výpovede bez uvedenia dôvod z mojej strany – výpovedná lehota dva mesiace – ale predpokladám, ze ani tieto dva mesiace nedostanem zaplatené
3. Okamžite ukončenia pracovného pomeru z dôvodu nevyplatenia mzdy – toto asi neprichádza do úvahy, keďže už uplynulo viac ako mesiac od vzniku dôvodu okamžitého skončenia (nevyplatene mzdy sú 3)

prípadne nejaká iná možnosť?

Ako postupovať pri voľbe 1. resp. 2. a nevyplateniu odstupného resp. mzdy za výpovednú lehotu?

Ďakujem za odpoveď
ivka70
09.01.18,09:54
Okamžite ukončenia pracovného pomeru z dôvodu nevyplatenia mzdy - prichadza do uvahy, lebo predpokladam, ze nie je vyplatena napr. novembrova mzda, kde splnas podmienky do 1 mesiaca od 15 dni po vyplatnom termine. Ak to nie je pri novembrovej, urcite to je ci nastane o chvilku pri decembrovej.
Zavisi od vyplatneho terminu definovaneho vo firme.
Cas vzdy pocitas tak ,ze vyplatny termin + 15 dni a od toho datumu mas mesiac na okamzite skoncenie PP.
Inheritor
09.01.18,10:12
§ 69 b) Zákonník práce ...tak ako spomina Ivka70 ak nemas vyplatenu mzdu za mesiac nevember ale pozor ani cast nej mozes ukoncit okamzite pracovny pomer nezalezi na tom ci situacia bola rovnaka aj pred tym ... ja som riesil presne toto iste v mojom prvom zamestnani trvalo to 2 roky a nebyt garancneho fondu nedostaneme nic ... takze bohuzial moc necakaj ze svoje peniaze este uvidis
ivka70
09.01.18,10:13
nemas pravdu, staci ,ze nie je vyplatena jej cast, pozri ZP
sakal456
09.01.18,10:24
Takže, ak tomu správne rozumiem tak mám každý mesiac jeden pokus? Prvá nevyplatená je za september.

(1) september – výplatný termín 28. október +15 dní = 13. november + mesiac = 13. december
(2) október – výplatný termín 28. november +15 dní = (ešte stíham)
(3) november – výplatný termín 28. december
(4) december – ešte nebol výplatný termín
Inheritor
09.01.18,10:45
ja som to riesil v roku 2013 ... upozornujem ze som v tej dobe nedostaval mzdu na ucet ale este na ruku a presne koli tomu som musel ostat mesiac dlhsie v zamestnani ... zamestnavatel mi vyplatil cast mzdy ( a mal o tom doklad) za prislusny mesiac v danej lehote ... ja som si myslel presne to iste ako si to vykladas ty ( ale po "debate" s mzdovym odelenim som bol vyvedny z omylu ) ... situaciu sme riesili aj predzalobnou vyzvou ...
ivka70
09.01.18,11:41
ano, kazdy mesiac mas 30 dni, kedy mozes okazite skoncit PP.
ivka70
09.01.18,11:43
nesmies sa dat nahovorit na blbosti najma nie zo strany toho, kto obhajuje ine zaujmy. Ty si bol uvedeny do omylu, nie z neho vyvedeny :)

Zakonnik prace hovori jasne:

§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
...
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca ALEBO ICH CAST do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
....
Inheritor
09.01.18,12:46
ved ja som to tak chcapal aj chapem ... ale mzdove malo iny nazor ... doplnujuca otazka patria sem aj stravne listky ?
ivka70
09.01.18,13:12
samotne stravne listky tu nie su menovane, ale ak strhol za ne zo mzdy zamestnavatel polozku, ktoru plati zamestnanec (teda tu nevyplatil na mzde, ta sa povazuje za nevyplatenu mzdu