sabinka02
09.01.18,12:49
Prosim o radu!
SZCO ma v majetku zaradeny osobny automobil -je platca DPH, vedie jednoduche ucto, knihu jazd nevedie a auto pouziva aj na sukromne ucely.
Pocas roka nakup pohonnych latok uctoval 80% zo ZD =VOZD-zasoby, 80% zDPH = VNZD-DPH, 20% z celk.sumy blocku =VNZD-ostatne.
Na konci roka urobil prepocet podla technickeho preukazu o spotrebe a zistil, ze si uplatnil viacej. Aky je postup?
Zo zasob oductujem tolko, aby sedelo na 80% zo ZD podla prepoctu?
Co s DPH?-tiez oductujem?
-alebo pre DPH plati, ze netreba robit prepocet a uplatnujem vo vyske 80%
z DPH?
Pri DPH sa v danovom priznani uvadza 100% DPH ako vstup a 20% ako vystup?(ako v kontrol.vykaze)
Dakujem za rady
veronikasad
09.01.18,11:52
Stav tachometra mesačne nesledoval?
sabinka02
09.01.18,11:57
Nie
jakubzemko
09.01.18,17:37
Čo to znamená, že si uplatnil viac? Pri paušálnych výdavkoch na spotrebované pohonné látky sa predsa neprepočítava spotreba pohonných látok podľa technického preukazu, aj keď som niekde čítal taký príklad od FS, no príklad nie je metodický pokyn. V zákone je napísané jasne primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne - ak vznikne nejaký rozdiel v spotrebe podľa techničáku, to ešte neznamená, že spotreba nie je primeraná. Primeraná by nebola spotreba 20 l/100 km. To nie.
Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu.
Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom,26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia; ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu. Tu len upozorním na predlošku do - nie je tam vo. Takže ak využívam automobil čiste teoreticky na súkromnú účely na 30 %, mal by som si odpočítať iba 70 % DPH. Pochybujem že to niekto dodržiava. Čo je však podstatné, z pohľadu DPH je prepočet podľa techničáku irelevantný. Musí sa vychádzaž z pomeru použitia vozidla na podnikanie a na súkromné účely.
sabinka02
09.01.18,17:46
Kupil nove auto, ktore ma v technicaku spotrebu 3,9l/100km ale v skutocnosti ma tak 6,5l!
Cize pri natankovani 950l nafty za rok a najazdenych 13500km mi vychadza, ze podla spotreby v technicaku by mal natankovat cca 540l nafty! Cize vobec toto netreba riesit? Jednoducho si uplatnuje z kazdeho blocku 80%?
A uctuje sa:
80% zo ZD ako VOZD-zasoby, 80%zDPH ako VNZD-DPH, ostatok 20% z ceny blocku =VNZD-ostatne?
A pri podavani dan.priznania k DPH sa uvadza 20%zDPH ako vstup s minusom?
Dakujem
jakubzemko
09.01.18,17:59
Doplnil som to. Ja si myslím, že neodpočítaná DPH sa nedáva do daňového priznania. Treba vysvetliť podnikateľovi, že nech si ukladá bločky pre každé auto zvlášť, alebo nech nezháňa bločky od svojich známych, prípadne nech ich nekupuje od tretích subjektov. Ak má to auto v skutočnosti takú spotrebu, je tu možnosť premerania danej spotreby autorizovanou firmou ale podľa mňa postačuje aj vlastné sledovanie spotreby - ak by som bol kontrolór a nepozdávala by sa mi primeranosť Vašej spotreby, nehal by som si ju premerať certifikovanou firmou a následne by som vás dodanil. Určite by sa však muselo jednať o podstatnú odchýlku od zdravého rozumu. 3,9 l/100 km je veľmi malá spotreba -
až sa mi to nepozdáva, že nejaké auto má takú spotrebu. Primeranosť však nie je v zákone definovaná a samotný podnikateľ musí predsa sám vedieť, či sa jedná o skutočnú spotrebu alebo ide o podvod. Ak ide o podvod je tu riziko sankcie. Ak ide o skutočnú spotrebu 6,5 l, tak by sa to ukázalo aj pri certifikovanom meraní. Ale pochybujem, že to bude nejaký kontrolór riešiť. Je normálne, že spotreba je väčšia ako v techničáku.
jakubzemko
09.01.18,18:32
A ešte jedna vec k tej DPH po lopate povedané. Ak by ste chceli striktne dodržať zákon o dani z pridanej hodnoty mesačný platiteľ bude musieť viesť knihu jázd. Na konci mesiaca zistíte pomer použitia motorového vozidla na podnikanie a na súkromné účely. Následne pokrátite DPH týmto pomerom. Rovnakým pomerom pokrátite aj výdavky na obstaranie, prevádzkovanie opravy a udržavanie motorového vozidla, pričom tieto výdavky budete môť pokrátiť aj vo výške 80 %. Výdavky na pohonné látky pokrátite do výšky 80 %. Čiže ak sa automobil využíva na podnikanie vo výške 80 % je všetko ok. Ak by ste však z evidencie jázd zistili, že sa využíva na podnikanie na 70 %, pokrátite výdavky o 30 %. pochybujem však, že to niekto takto robí.
sabinka02
10.01.18,07:23
Super! Dakujem!
A este si chcem ujasnit jednu vec-
Tych 20% z DPH, ktoru si neuplatnuje -v dan.priznani k DPH sa uvadza ako DPH na vystupe alebo ponizenie DPH na vstupe?
Dakujem
jakubzemko
10.01.18,08:26
Ako som povedal: Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Nikdy ma nenapadlo, že takáto neodpočítaná DPH sa dáva do daňového priznania. V tomto prípade sa odpočítaná DPH uvádza ako DPH na vstupe. Čiste teoreticke môže ísť aj o DPH na výstupe. Napríklad ak by mal podnikateľ zámer nakúpiť PHL v Januári za výhradne podnikateľským účelom, odpoćíta v Januári daň na vstupe v plnej výške. V decembri však zistí, že jeho zámer sa zmení a dodá PHL na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie. ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu.